:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,032
Активни 854
Страници 5,962
За един ден 1,302,066
Интервю

Няма да има правителствена криза след изборите през 2007 г.

Цяла София вижда, че Бойко Борисов не става за кмет, а ГЕРБ вече е без шанс за редовния парламентарен вот, смята зам.-шефът на БСП Ивелин Николов:
снимка: Велислав Николов
Ивелин Николов
Ивелин Николов е зам.-шеф на БСП. Изпълнителен директор на Института за социална интеграция. Роден е в Габрово през 1962 г. От 2000 г. е зам.-ръководител на Школата по политически мениджмънт към фондация "Фридрих Еберт". Член на експертния съвет на Българското училище за политика към Съвета на Европа.



- Г-н Николов, не е ли измамно усещането, че президентските избори и яснотата за ЕС са заздравили отношенията между партиите в управляващата коалиция?

- Решаването на всеки един проблем и преодоляването на всяка една опасност носят опит и правят коалицията по-работеща. Но това не означава, че тя може да е безпроблемна. От самото си създаване коалицията е заредена с противоречия и проблеми, които ще траят, докато тя съществува. Ценното е, че поне засега разумът и отговорността надделяват над емоциите при решаването на най-важните въпроси. За да се хареса на избирателите си, всяка една от трите формации би могла много лесно да постъпи безотговорно и да напусне коалицията, но това не се случва. Нито президентските избори, нито някакъв друг факт може да направи коалицията вечна.

- Много се говореше за това как победата на Георги Първанов е зелена светлина за пълния мандат на това правителство...

- Победата на президента Първанов намалява проблемите пред мандата на правителството. Но въпросът дали то ще има пълен мандат или не се решава единствено от поведението на самото правителство. В България отдавна мина времето на емоциите в политиката. Оттук нататък въпросът е кой може да се справя и кой не. А поне за година и половина това правителство показва, че може да се справя. Защото трите партии в коалицията ще се явят другата година поотделно и на изборите за евродепутати, и на местните избори. И ще са конкуренти. Но това едва ли ще провали мандата на правителството.

- Битката между БСП, НДСВ и ДПС на изборите другата година няма ли да повлияе на съюза на тези партии в изпълнителната власт?

- Надявам се. Доста успешна се оказа формулата за формиране на коалицията. Не говоря за известната цифрова формула в изпълнителната власт, а за политическите задачи, които си поставя управлението. На всички в коалицията е ясно, че партиите в нея си взаимодействат само при гласуване на закони и в изпълнителната власт. Всички се стремим да не обръщаме внимание на противоречията, които съществуват в редица области. Стъпвайки на тези принципи, няма никакъв проблем в една голяма община по време на кампанията за местни избори да има остри противоречия между партиите. Както и да има битка по време на изборите за евродепутати между БСП и либералната листа. Дори при такава битка тези партии ще продължават да са заедно в законодателната и изпълнителната власт.

- Точно в законодателната власт НДСВ и ДПС понякога гласуват с опозицията, а не с БСП. Последният пример е здравният бюджет. Дали няма все по-често да сме свидетели на такива гласувания?

- Не само част от коалиционните партньори, но понякога и депутатите от парламентарната група на Коалиция за България не гласуват заедно с мнозинството. Това е една характерна черта на 40-ото народно събрание. Има стремеж важните неща да се решават предварително в политическия съвет на коалицията. Но има въпроси, които очевидно не са договорени предварително и създават проблеми. Разнообразното гласуване обаче не е проблем, който може да предизвика правителствена или политическа криза. В конкретния случай политическият съвет на коалицията подцени бюджета на здравната каса, защото, след като се оказва, че е толкова спорен, той би трябвало да е минал първо оттам. НДСВ и ДПС са лидерски тип партии и там еднородно гласуване има само ако лидерът е казал каква трябва да е позицията. Ако лидерът не е заявил мнение, те обикновено гласуват така, както са преценили или някой ги е помолил. Очевидно това ще накара тримата лидери да се събират по-често, отколкото досега.

- Казахте, че двата вота следващата година няма да доведат до правителствена криза, но могат ли да доведат до преструктуриране на политическото пространство, имайки предвид и появата на нови партии?

- Не виждам как тези избори ще доведат до правителствена криза и ще съборят коалицията. Преструктуриране на политическото пространство за мен означава само нови парламентарни избори. Даже и да се появят партии, които на местния вот и на изборите за евродепутати да имат по-добър резултат от парламентарни партии, това не може да разклати парламента. С тези 7 парламентарни групи и с толкова падналия авторитет на традиционната десница парламентът е обречен да изкара мандата си. Освен това приказките за силната поява на новата партия ГЕРБ са доста преувеличени. Не знам дали Бойко Борисов става за партиен лидер, но за хубаво или за лошо 1/7 от България живее в София и вижда, че г-н Борисов не става за кмет. Кулминацията на влиянието на тази личност беше тази есен. В България все по-малко хора вярват на Борисов и неговата партия би имала голям късмет, ако успее да се представи добре на местния вот. А със сигурност вече няма шансове за парламентарните избори през 2009 г.

- Защо тогава БСП промени тактиката си и описа именно ГЕРБ заедно с "Атака" като новата опозиция на левицата?

- Не като опозиция. Признахме двете партии за реално съществуващи проблеми в българското общество. Истината е, че още преди началото на есента изразихме тревога от засилване влиянието на Волен Сидеров. А още след парламентарните избори през 2005 г. г-н Станишев обяви, че появата в парламента на такъв тип партии не е добре за демократичното развитие на България. Искрено вярвам, че политическият популизъм няма да набира повече скорост. И "Атака", и Бойко Борисов показаха истинската си същност. Срам ме беше за тези хора в НДК на учредителния конгрес на ГЕРБ, с които той се държеше като старшина с новобранци. Очевидно в България има хора, които обичат да бъдат командвани по фюрерски. Надявам се, че те нямат перспектива като водещи фигури в обществото.

- Но именно те се явяват основният опонент на БСП, ако съдим по социологическите проучвания... А и са особен опонент, който за разлика от десницата може да взима от вашия електорат.

- Проблемът е не че те са силни, а че традиционната десница е слаба. Не е моя работа да давам съвети на десните партии, но като европейска държава ние се нуждаем от нормална европейска десница. А иначе мисля, че отдавна спряха да взимат от левицата. В периода 1999 - 2005 г. избирателният корпус на БСП много се промени. Появиха се много нови избиратели, а доста от тези до 1999 г. се отказаха от БСП. Да, част от тях подкрепят или ГЕРБ, или "Атака". Но те отдавна не са избиратели на БСП. В България липсва крайна левица, а има място за една неокомунистическа партия. Хората, които търсят такъв тип партия в момента, се лутат между крайната десница и популизма.

- Съществува теза, че ще губите още избиратели заради дясната политика, която водите в изпълнителната власт?

- Не бих казал, че БСП води дясна политика. Тя води съвременна лява политика, която изисква икономическа стабилност и финансово натрупване, за да може да има приоритетни секторни политики и инвестиции в отделни сфери. Такава е политиката в цяла социална Европа. А иначе наливането на пари в пясъка показа какво може при нашето провалено управление през 1995 -1996 г.

А колкото до това дали ще се отлеят още избиратели, ще кажа, че имаше в началото на прехода такива идеологии, че БСП трябва да обхваща едва ли не всичко, което мисли нещо ляво в главата си, пък дори и центристко и част от дясното. Такава всеядност не е полезна на никого. Трябва да имаме ясно политическо лице и да не лъжем очакванията на избирателите. Имаше години, в които хора гласуваха за БСП, защото си мислеха, че като спечелим изборите, ще се върне времето преди 1989 г. А политици в левицата премълчаваха истината, че това е невъзможно. Такъв тип злоупотреби с доверието на избирателя не бива да продължава. БСП може да печели избори, без да разчита на носталгичен вот.

- Казахте, че ГЕРБ и "Атака" са стигнали своя връх. А вътрешната опозиция в БСП на какво ниво е?

- Трудно ми е да говоря за вътрешна опозиция, защото няма структурирана такава. Но докато в БСП има разнообразие на мненията, тя ще е жива като партия. Това е добър коректив, който да кара нашите хора в управлението да не се самозабравят, и сериозен стимул за партийното ръководство да актуализира политическите си проекти. Знам, че колеги подготвят национална конференция на т.нар. ляво крило в БСП, което изгражда структури в страната. В нашия устав нямаме никакви зоологически понятия, крила нямаме. А и подходът при изграждането му е сбъркан. Не може, след като нямаш дясно крило, да правиш ляво. БСП не е саката птица. А и политиката, която те предлагат, 90% съвпада с политиката, утвърдена от Висшия съвет, а останалите 10% са нереалистични и кореспондират с грешките в Унгария или с нашите преди 10 години. Въпреки това се надявам разнообразието на мнения да продължи, защото ни предстои трудна партийна година - приемането на нов устав и дебат по новата програма. Това ще е сблъсък между по-консервативната част и хората, които искат да направят БСП по-мобилна и модерна.

Цитати

"Този парламент е обречен да изкара мандата си".



"БСП не е саката птица, че да има ляво крило, без да е създадено дясно."



"НДСВ и ДПС са лидерски тип партии и там еднородно гласуване има само ако лидерът е казал каква трябва да е позицията."
26
3001
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
15 Декември 2006 00:38
Гадни но умни тарикати
Тези на доган, волен и сидеров са дори по гадни
От тях чакайте само грабеж.
И не забравяйте да изругаете Царя ако друго не знаете поне за имотите.
Или некоя червена клюка за баба му.
Айде рожбичките на тато, "монархофашистите" на дръвника
15 Декември 2006 00:55
Изпълнителен директор на Института за социална интеграция ... От 2000 г. е зам.-ръководител на Школата по политически мениджмънт към фондация "Фридрих Еберт". Член на експертния съвет на Българското училище за политика към Съвета на Европа.

Този господин има CV за поне премиер, в краен случай за космонаФт, а може да кандидаства и за Нобел по ядрена физика. Чудя се дали може да спретне дисертайцийка на тема "Нередовният PMS при мишки, порода Swiss"...
Професионалист отвсЕкъде...
15 Декември 2006 00:56
БСП /върхушката й!/ е "Проклятие за България"!
БСП+НДСВ+ДПС е ТРОЙНО "Проклятие за България"!
КАЗАХ!
15 Декември 2006 01:26
Еx, Параграфе; -))Ти ефемизми не владееш ли?Кажи им че оправни като трикрило орле и не ги подигравай повече; -))
15 Декември 2006 01:31
Просто нямам търпение да изчета тая помия от безобразия. Парад на ПРАЗНОСЛОВИЕТО, НА ВЛУДЯВАЩАТА ПОСРЕДСТВЕНОСТ. "Решаването на всеки един проблем и преодоляването на всяка една опасност носят опит и правят коалицията по-работеща".
Е такъв пословичен кретенизъм се среща рядко, досущ по Дайновски.
Жалко , много жалко, че това е основния пълнеж на нашата преса, преса до която достъпът е ограничен и СТРОГО СЕЛЕКТИВЕН.
Ето един шедьовър на мисълта, който не може да припари до страниците на този вестник. Моля никой да не се обижда.
Le Cerveau Mondial : la face caché e de la mondialisation
СВЕТОВНИЯТ МОЗЪК- СКРИТОТО ЛИЦЕ НА МОНДИАЛИЗАЦИЯТА
Target=_Blank id=url>Натиснете тук

15 Декември 2006 01:33
Натиснете тук

15 Декември 2006 01:48
ADVOKAT33,
Аз- НЕВИНЕН!
Аз само перефразирах Ив. Костовото "ДПС е Проклятие за България!"...
15 Декември 2006 07:38
Параграфе, сега да не се изкараш и костовист
15 Декември 2006 08:37
Истината е, че още преди началото на есента изразихме тревога от засилване влиянието на Волен Сидеров. А още след парламентарните избори през 2005 г. г-н Станишев обяви, че появата в парламента на такъв тип партии не е добре за демократичното развитие на България.
Мда, за демократичното развитие на България е далеч по-полезно Златното хоро...
15 Декември 2006 09:22
Това интервю е поредната илюстрация за самодоволството в което са изпаднали другарите комуноиди от бсп. Но то е и свидетелство за бъдещи сътресения както в помиярската коалиция, така и вътре в самата столетница. Защото самодоволните помияри (един от които е пияндето на снимката) не могат да правят нищо друго освен да уреждат собствения си и този на приятелите партийци комфорт. Те са бездушни, бездуховни унменшъни... Така навремето е паднала Аварската държава, но другарчето с почти женското лично име не е чело и не чете българската история. Е, обърни се за справка към ментора на българската история другарю Ивелина, високоуважаваният и музикословеснесейши Божо Димитров!
15 Декември 2006 09:23
Абе , Николов, уж си им нещо като шаман, Абе , главо, , , , не си ли чул , че 20% се идентефицират с "дясното", Ами няма да отидат отново хората да гласуват за разните хайде Ваньо, хайде Костов, Мафиански, бат Путьо и т, н, Няма да отидат от тези и да гласуват за вас, БСП, и за т, н, "Цар", Кой остава?ББ иВС, Такива ми ти сметки, , ,
15 Декември 2006 10:42
НДСВ прие закон за здравето, в който закон се дава да се разбере, че Здравната каса не е нито държавен орган, ниото пък необходим орган към здравеопазването.
15 Декември 2006 10:50
тоя едвам е завършил военно училище и не може да раздели на две магарета сламата , но е син на бившия първи секретар на ок на бкп в габрово
15 Декември 2006 11:08
Българското политическо пространство е като чудната Барбарония... Татко Барба с Мама Барби , ще си родят и "дясно" барбаронче... Превъплащения на "едно и същото", Барбароне И.Н. ... В полза на "семейството"...

15 Декември 2006 11:37
о да, бат' Бойко не ставал за кмет, ерго хората няма да го приемат насериозно.
Що ли тогава БСПто го обяви за главния си враг?

Като си изказват тия другари, да приказват барем едно и също.
БСП си остава една тъжна шизофренична партия с дърти комунисти, доносници и няколко свежи попълнения.
15 Декември 2006 12:42
istina4 15.12.2006 г. 10:50:55
тоя едвам е завършил военно училище и не може да раздели на две магарета сламата , но е син на бившия първи секретар на ок на бкп в габрово


15 Декември 2006 12:59
Платена публикация...
15 Декември 2006 13:12
о да, бат' Бойко не ставал за кмет, ерго хората няма да го приемат насериозно.
Що ли тогава БСПто го обяви за главния си враг?

Защото БСП сама си посочва с кого иска да играе на финала.Иначе могат да се получат загуби на свой терен ако противника, съдията, публиката и дежурния наблюдател са някакви непознати ерго не се знае какво може да се очаква от тях.
15 Декември 2006 15:40
враг - таратанци - чудесен коалиционен партнър
15 Декември 2006 16:10

В България никога не е имало правителствена криза, а кризи с правителството.
Кандидати бол, кадърни - тц, честни - съвсем.
15 Декември 2006 16:48
Не ми стигна "политическа" воля и психическа устойчивост да прочета повече от 1/4 от интервюто със зам.-шефа на БСП, изпълнителния директор на Института за социална интеграция, зам.-ръководителя на Школата по политически мениджмънт към фондация "Фридрих ЕБЕ(рт)" и члена на експертния съвет на Българското училище за политика към Съвета на Европа Ивелин Николов.


Редактирано от - Zmeja на 15/12/2006 г/ 17:06:59

15 Декември 2006 19:14
Как ще ти стигне волята бе ЗМЕЙ , ами този е абсолютен малоумник, и най- важното с достъп до страниците на вестника, а това ще рече достъп до голямата баданарка. Няма кой да му светне на това ОБРАЗОВАНО Г--ДО, защото образованието и ума са две съвсем разлчични неща, че досега никой не е направил повече от Б.Б, още по малко някой от БСП активистите. Както знаем този екип не само не удържа обещанията, с които се натресе във властта, той задълбочи кризата до неочаквани нива. И няма кой да му светне на това мъдро Г-ДО, няма, поне не и многобройните лампи по София.
Светна и сградата на Операта
Столичният кмет Бойко Борисов пусна вчера новото фасадно осветление на сградата на Националната опера. В рамките на инициативата на кмета "За по-красива София" вече светнаха сградите на Народния театър "Иван Вазов", Софийския университет, Народната библиотека, Археологическия музей, Националната художествена галерия и Галерията за чуждестранно изкуство. Осветени са и статуята на Света София и паметниците на Съветската армия и на Цар Освободител. За Великден светнаха и всичките 51 църкви и параклиси в столицата, както и сградата на Светия синод.
Лампите се поставят с помощта на спонсори.
Трагедията е, че няма кой да спре ВАНДАЛИЗИРАНЕТО НА ЛАМПИТЕ, защото и по брой на ВАНДАЛИ сме вероятно на първо място в света. А оправдания колкото искаш.

15 Декември 2006 19:23
Иванов,
Асан циганина е казал:"Не е важно много да си учил. Важното е акъл да имаш."
15 Декември 2006 20:20
Изводът от статията - Тройната коалиция става все по-монолитна Вождовете и - все по-единни Толкова единни , че вече се появи нов премиер - хибрид от тримата вождове >(снимка: натиснете тук)
16 Декември 2006 00:09
Нещастна България осъдена на див червено-жълто -син комунизъм!
БСП-блато в което трябва да падне метеор!
29 Октомври 2007 04:11
Ех, мъко по-черна от леба!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД