:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,552
Активни 681
Страници 24,482
За един ден 1,302,066

10 храни ще се внасят в България под лупа

Само след изследвания ще влизат смокини от Турция, фъстъци от Китай, кафяв ориз от САЩ
10 храни от т.нар "черен списък" на ЕС ще влизат у нас при изключително строг режим след 1 януари 2007 г., съобщиха от здравното министерство. Това са турските смокини и бадеми, бразилският орех, американският дългозърнест кафяв ориз, фъстъците от Китай и Судан, шамфъстъкът от Иран и Турция, куркумата, палмовото масло и чили сосовете от Судан, както и един вид желирани бонбони.

В тези храни европейските контролните органи са засичали замърсители и токсини над допустимите норми, заради което вече могат да се внасят в ЕС само при строг режим. След 1 януари 2007 г. нашите митническите служби ще са длъжни да информират МЗ, в случай че в страната ни се внасят от въпросните продукти. Ведомството пък ще прави лабораторни проби и в 3-дневен срок ще казва дали партидата е опасна за здравето.

Храните от "черния" евросписък ще влизат у нас само през 6 пункта - пристанища Варна и Бургас, Русе, летище София, "Кап. Андреево" и "Калотина". Ако се усъмнят в качеството на продуктите, митническите служители също ще могат да правят първични проверки.

След присъединяването ни към ЕС страната ни също ще може да предлага включване на храни към черния списък. Ако пък при внос установим, че даден продукт е опасен, ще се смята за опасна и цялата партида.

Стоките, които идват у нас от европейските държави, задължително трябва да са снабдени с етикет и на български език, обясниха още от МЗ. На него трябва да се посочат произходът и съставките на храната, количеството и условията на съхранение, производителят, начинът на употреба, алкохолното съдържание за напитките и наличието на хинин и кофеин в тях. Ще се поставя и обозначение за генномодифицирани организми. Нарушителите се глобяват от 250 до 500 лв., а при повторно нарушение - и до 1000 лв.



СТАНДАРТИ

До март РИОКОЗ ще проверят 120-те хил. хранителни обекта у нас дали са въвели системата за безопасност на храните ХАСП. Ще се започне с високорисковите - болнични и детски кухни, кетъринг компании и големи производствени предприятия. След това ще се проверяват и по-малките фурни и магазини за хранене. За накрая остават лавките, будките и зеленчуковите магазини. "Няма да глобяваме веднага, ако собственикът е предприел действия по въвеждането на системата", категорични са инспекторите.
6
2506
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
16 Декември 2006 03:54
Смокини от Турция може, само ако са с фереджета
16 Декември 2006 10:19
Те и етикетите се четат само с лупа. Щото на 5 кв.см. производителите пишат сичките важни неща, и то на десетина езика. Нал треба да се икономисва.....
16 Декември 2006 14:02
Охо, при Евросъюза лабаво няма. Сега ако забранят и шкембе-чорбата...
17 Декември 2006 06:30
Голяма далавера ще бъде за инспекгорите от РИОКОЗ.
17 Декември 2006 06:45
А защо изобщо ще трябва да внасяме тези храни, особено, когато не са произведени от страни на ЕС? За да увеличаваме възможностите, както пишат колегите, за гуша на митничарите?
17 Декември 2006 12:45
Абе който си ги е внасял, пак ще си го прави.Нали се сещате, че това са големи играчи, ще бутат насам натам Имат си изградена схема, крьг от приятели И ще продьлжат, да си правят далаверите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД