10 храни от т.нар "черен списък" на ЕС ще влизат у нас при изключително строг режим след 1 януари 2007 г., съобщиха от здравното министерство. Това са турските смокини и бадеми, бразилският орех, американският дългозърнест кафяв ориз, фъстъците от Китай и Судан, шамфъстъкът от Иран и Турция, куркумата, палмовото масло и чили сосовете от Судан, както и един вид желирани бонбони.
В тези храни европейските контролните органи са засичали замърсители и токсини над допустимите норми, заради което вече могат да се внасят в ЕС само при строг режим. След 1 януари 2007 г. нашите митническите служби ще са длъжни да информират МЗ, в случай че в страната ни се внасят от въпросните продукти. Ведомството пък ще прави лабораторни проби и в 3-дневен срок ще казва дали партидата е опасна за здравето.
Храните от "черния" евросписък ще влизат у нас само през 6 пункта - пристанища Варна и Бургас, Русе, летище София, "Кап. Андреево" и "Калотина". Ако се усъмнят в качеството на продуктите, митническите служители също ще могат да правят първични проверки.
След присъединяването ни към ЕС страната ни също ще може да предлага включване на храни към черния списък. Ако пък при внос установим, че даден продукт е опасен, ще се смята за опасна и цялата партида.
Стоките, които идват у нас от европейските държави, задължително трябва да са снабдени с етикет и на български език, обясниха още от МЗ. На него трябва да се посочат произходът и съставките на храната, количеството и условията на съхранение, производителят, начинът на употреба, алкохолното съдържание за напитките и наличието на хинин и кофеин в тях. Ще се поставя и обозначение за генномодифицирани организми. Нарушителите се глобяват от 250 до 500 лв., а при повторно нарушение - и до 1000 лв.
СТАНДАРТИ
До март РИОКОЗ ще проверят 120-те хил. хранителни обекта у нас дали са въвели системата за безопасност на храните ХАСП. Ще се започне с високорисковите - болнични и детски кухни, кетъринг компании и големи производствени предприятия. След това ще се проверяват и по-малките фурни и магазини за хранене. За накрая остават лавките, будките и зеленчуковите магазини. "Няма да глобяваме веднага, ако собственикът е предприел действия по въвеждането на системата", категорични са инспекторите.
|
|