Повторен провал претърпяха вчера МВР и прокуратурата при опит да издействат в съда арест за 8 души, обявени за най-големите автокрадци в София. Само двама остават под стража, реши Софийският апелативен съд.
Миналата седмица градският съд освободи всичките осем автобандити, задържани след шумна полицейска акция. Двама от тях - Иван Иванчев и Михаил Туцев, бяха обвинени за участие в организирана престъпна група с цел автокражби. Съдът обаче посочи, че по закон престъпната група се състои поне от 3 души и обвинението е неправилно. СГС пусна и останалите шестима, сред които Димитър Симеонов-Турчина, сочен за тартор на бандата, и Чавдар Омайски-Капитана. И техните обвинения паднаха заради недостатъчно доказателства. Шестимата се оказаха на свобода срещу "подписка".
Пред медиите от МВР обявиха, че работят срещу бандата от началото на годината и тя е извършила над 40 кражби на луксозни коли в София. Дори изтъкнаха, че след задържането им посегателствата в столицата рязко спаднали. Шефовете в прокуратурата обещаха вчера вече да представят по-солидни доказателства, за да издействат постоянен арест. Това обаче отново не стана. Зад решетките остават само Милен Даврански и Емил Василев.
За Омайски, Турчина и Славчо Здравков и Петър Денински нямало никакви данни да са извършвали престъпления.
"Съдът счита за нужно да отбележи, че цари пълен хаос в кориците на делото. Томовете не са номерирани, като производството е продължаващо повече от една година, няма никаква връзка между доказателствата. Повдигнато е обвинение за престъпна група, но по делото липсват доказателства, че са се познавали помежду си. По делото се представиха нови доказателства - 4 тома, извън тези 41, които ги има. Но САС отказва да ги приеме, тъй като няма постановление за присъединяване от наблюдаващия прокурор Балев", гласи съобщението на САС.
"По делото се представиха нови доказателства - 4 тома, извън тези 41, които ги има. Но САС отказва да ги приеме, тъй като няма постановление за присъединяване от наблюдаващия прокурор Балев", гласи съобщението на САС."
'
Технически решението на САС на това основание е правилно. Но, ако за САС от първостепенна важност беше да установи дали има законово основание да задържи обвиняемите, те можеха, и имат такова задължежение (морално или заради дадената от тях клетва) да уведомят наблюдаващия прокурор Балев, че неговото постановление за присъединяването на новите доказателства към вече представените пред съда, е НЕОБХОДИМО, ако той иска да бъдат взети под внимание.
ПРИ такава съдебна система и обвинителна държавна институция, кой ще защити интерести на обществото, на българските граждани, които плащат заплатите на всички членове от двете институции. Чувам в ушите си някой съдия да казва, "Абе Контрасте кой от нас разчита на тези мизерни заплати. Ние сме на почина "Направи си сам (живота хубав)".