За 20 години тиражът на излезлите книги е рухнал - през 1985 г. общият тираж е бил близо 70 млн. екземпляра. През 2005 г. цифрата е двойно по-малка. Това съобщиха от Асоциация "Българска книга" и министерството на културата, докато представяха Проекта за дългосрочна стратегия за развитието на българската книжовност.
Другите новости са, че от март догодина панаир на книгата ще има и във Варна. Така след традиционния софийски панаир на книгата в НДК и мащабните прояви "Пловдив чете" в Града на тепетата и в селищата от региона Варна е на път да се превърне в трети книжовен център. Там ще бъдат учредени две нови национални литературни награди, които ще допълнят палитрата на авторитетните и утвърдени "Хр. Г. Данов", "Хеликон" и "Вик" и съществуващите още над 20 дългогодишни или по-нови призове на имената на големи наши писатели. Това съобщи зам.-министърът на културата Надежда Захариева.
Иначе броят на активните читатели е около една трета сред населението от средна училищна възраст до 70-годишните. Това обаче не води до увеличено потребление на книги.
Традиционното място за снабдяване с нова книга продължава да е книжарницата или уличната сергия. Интернет търговията все още е в зародиш със своите едва 2-3% процента от реализирания оборот. Броят на новоизлезлите заглавия е с трайна тенденция към нарастване, но за сметка на тиража.
Художествената литература за възрастни държи лидерския дял в книгоиздаването с близо 1/3 от заглавията.
|
|