1957: С подписването на Договора от Рим от шест страни - Германия, Белгия, Франция, Италия, Люксембург и Холандия, е основана Европейската икономическа общност.
1973: 1 януари - Великобритания, Дания и Ирландия се присъединяват към общността, увеличавайки броя на страните членки до 9. Норвегия гласува против присъединяване.
1981: 1 януари - Гърция става 10-а страна-членка.
1986: 1 януари - Присъединяват се Испания и Португалия.
1990: След падането на Берлинската стена и края на комунистическото управление новите демократични режими в Централна и Източна Европа изразяват желание да се присъединят към Европейската общност и отбранителния съюз НАТО, с което се слага край на разделението в Европа.
3 октомври - Източна Германия като част от обединена Германия влиза в Европейската общност.
1992: Лидери на общността, възприела името Европейски съюз, се споразумяват на срещата на върха в Единбург да започнат преговори с Австрия, Финландия, Швеция и за втори път с Норвегия за присъединяването им.
1993: Лидерите от ЕС възприемат т.нар. критерии от Копенхаген, определящи стандартите за демокрация, човешки права, законност, защита на малцинствата и граждански контрол над военните структури, които всички кандидатки трябва да изпълнят, за да влязат в съюза.
1994: Гласоподавателите в Австрия, Финландия и Швеция одобряват членството в ЕС. На референдум Норвегия гласува с 52,1 % против влизане в ЕС.
1995: 1 януари - Австрия, Финландия и Швеция се присъединяват към ЕС.
1997: 13 декември - На среща в Люксембург лидерите от ЕС се съгласяват да започнат преговори по присъединяване с шест кандидатки: Полша, Чехия, Унгария, Словения, Естония и Кипър. На пет други бивши комунистически страни - Словакия, Литва, Латвия, България и Румъния - е казано, че трябва да отбележат по-голям напредък като условие за започване на преговори. ЕС не успява да постигне съгласие за даване на Турция на статут на страна кандидатка, което предизвиква гнева на Анкара.
1999: 10 декември - На срещата на върха в Хелзинки ЕС взема решение да отправи покана към Румъния, Словакия, Латвия, Литва, България и Малта за започване на преговори за присъединяване. Постигнато е съгласие Турция да бъде призната за страна кандидатка.
2000: 8 -11 декември - На трудна четиридневна среща в Ница, Франция, е постигнато съгласие за нов договор на ЕС, който предвижда институционни реформи в блока за адаптирането му към разширяването. Договорът променя балансираната система на гласуване в полза на по-големите страни-членки, увеличава необходимото мнозинство за одобряване на решения в някои области и ограничава броя на членките на изпълнителния орган на съюза - Европейската комисия.
2001: 7 юни - Ирландските гласоподаватели отхвърлят Договора от Ница с шокиращ резултат от референдума 54 %.
15 юни - На среща в Гьотеборг, Швеция, лидерите от ЕС потвърждават ангажимента да разширят съюза към Източна Европа през 2004 г. въпреки ирландския вот. България и Румъния за първи път са отделени като изоставащи от десетката на "отличничките".
13 ноември - ЕС дава оценка на готовността на Източна Европа и средиземноморските страни за членство. За първи път ЕК обявява, че всички 10 водещи страни - Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Латвия, Литва, Естония, Кипър и Малта - имат функционираща пазарна икономика.
2002: 1 януари - Единната европейска валута - еврото, е пусната в обращение едновременно в 12 страни, в които живеят над 300 милиона души. Само Великобритания, Швеция и Дания запазват собствените си национални валути.
19 октомври - На втори референдум Ирландия одобрява Договора от Ница, като с това премахва пречка пред разширяването.
25 октомври - Лидерите от ЕС стигат до решаващо споразумение за финансовите условия по проекта благодарение на компромис между Франция и Германия за селскостопанските субсидии.
2004 : Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Латвия, Литва, Естония, Кипър и Малта стават пълноправни членки на ЕС.
2005: 25 април в Ноймюнстерското абатство в Люксембург България и Румъния подписват договор за присъединяване към ЕС. Те предвиждат най-късно от 1 януари 2008 г. двете страни да станат членки на съюза. Започва ратификация на договорите от националните парламенти в ЕС. Процедурата приключи в последните месеци на 2006 г. Германският парламент последен се съгласи с приемането на двете страни.
2007: 1 януари България и Румъния влязоха в ЕС.
|
|