:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,781
Активни 728
Страници 15,655
За един ден 1,302,066

За половин век ЕС набъбна от 6 на 27 държави

30 милиона нови европейци влизат в съюза благодарение на България и Румъния
1957: С подписването на Договора от Рим от шест страни - Германия, Белгия, Франция, Италия, Люксембург и Холандия, е основана Европейската икономическа общност.

1973: 1 януари - Великобритания, Дания и Ирландия се присъединяват към общността, увеличавайки броя на страните членки до 9. Норвегия гласува против присъединяване.

1981: 1 януари - Гърция става 10-а страна-членка.

1986: 1 януари - Присъединяват се Испания и Португалия.

1990: След падането на Берлинската стена и края на комунистическото управление новите демократични режими в Централна и Източна Европа изразяват желание да се присъединят към Европейската общност и отбранителния съюз НАТО, с което се слага край на разделението в Европа.

3 октомври - Източна Германия като част от обединена Германия влиза в Европейската общност.

1992: Лидери на общността, възприела името Европейски съюз, се споразумяват на срещата на върха в Единбург да започнат преговори с Австрия, Финландия, Швеция и за втори път с Норвегия за присъединяването им.

1993: Лидерите от ЕС възприемат т.нар. критерии от Копенхаген, определящи стандартите за демокрация, човешки права, законност, защита на малцинствата и граждански контрол над военните структури, които всички кандидатки трябва да изпълнят, за да влязат в съюза.

1994: Гласоподавателите в Австрия, Финландия и Швеция одобряват членството в ЕС. На референдум Норвегия гласува с 52,1 % против влизане в ЕС.

1995: 1 януари - Австрия, Финландия и Швеция се присъединяват към ЕС.

1997: 13 декември - На среща в Люксембург лидерите от ЕС се съгласяват да започнат преговори по присъединяване с шест кандидатки: Полша, Чехия, Унгария, Словения, Естония и Кипър. На пет други бивши комунистически страни - Словакия, Литва, Латвия, България и Румъния - е казано, че трябва да отбележат по-голям напредък като условие за започване на преговори. ЕС не успява да постигне съгласие за даване на Турция на статут на страна кандидатка, което предизвиква гнева на Анкара.

1999: 10 декември - На срещата на върха в Хелзинки ЕС взема решение да отправи покана към Румъния, Словакия, Латвия, Литва, България и Малта за започване на преговори за присъединяване. Постигнато е съгласие Турция да бъде призната за страна кандидатка.

2000: 8 -11 декември - На трудна четиридневна среща в Ница, Франция, е постигнато съгласие за нов договор на ЕС, който предвижда институционни реформи в блока за адаптирането му към разширяването. Договорът променя балансираната система на гласуване в полза на по-големите страни-членки, увеличава необходимото мнозинство за одобряване на решения в някои области и ограничава броя на членките на изпълнителния орган на съюза - Европейската комисия.

2001: 7 юни - Ирландските гласоподаватели отхвърлят Договора от Ница с шокиращ резултат от референдума 54 %.

15 юни - На среща в Гьотеборг, Швеция, лидерите от ЕС потвърждават ангажимента да разширят съюза към Източна Европа през 2004 г. въпреки ирландския вот. България и Румъния за първи път са отделени като изоставащи от десетката на "отличничките".

13 ноември - ЕС дава оценка на готовността на Източна Европа и средиземноморските страни за членство. За първи път ЕК обявява, че всички 10 водещи страни - Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Латвия, Литва, Естония, Кипър и Малта - имат функционираща пазарна икономика.

2002: 1 януари - Единната европейска валута - еврото, е пусната в обращение едновременно в 12 страни, в които живеят над 300 милиона души. Само Великобритания, Швеция и Дания запазват собствените си национални валути.

19 октомври - На втори референдум Ирландия одобрява Договора от Ница, като с това премахва пречка пред разширяването.

25 октомври - Лидерите от ЕС стигат до решаващо споразумение за финансовите условия по проекта благодарение на компромис между Франция и Германия за селскостопанските субсидии.

2004 : Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Латвия, Литва, Естония, Кипър и Малта стават пълноправни членки на ЕС.

2005: 25 април в Ноймюнстерското абатство в Люксембург България и Румъния подписват договор за присъединяване към ЕС. Те предвиждат най-късно от 1 януари 2008 г. двете страни да станат членки на съюза. Започва ратификация на договорите от националните парламенти в ЕС. Процедурата приключи в последните месеци на 2006 г. Германският парламент последен се съгласи с приемането на двете страни.

2007: 1 януари България и Румъния влязоха в ЕС.
11
3290
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
03 Януари 2007 00:44
Тез от Норвегия много прости били.Сигурно затова са на първо място в света по жизнен стандарт.
03 Януари 2007 01:01
Горната хронология спестява уникалния факт, че гърчолята са приети в ЕС (тогава ЕО) въпреки отрицателното avis на Европейската комисия. Т.е. Гърция е била приета без да покрива необходимите стандарти за членство, които по онова време съвсем не са били толкова строги, колкото са сега.
03 Януари 2007 01:46
А пък ония от Дубай са по-прости и от тия в Норвегия - а причината за жизнения стандарт е същата..
03 Януари 2007 08:27
На избори всеки гражданин вади от джоба си 10 хиляди лева и ги дава на политиците да ги харчат. Мислите, че тази сума е абсурдна? Сметнете държавния бюджет за 4 години. По 16 милиарда лева на година, това са 64 милиарда. Разделени на 6 милиона избиратели, са над 10 хиляди лева на човек. Нали никой не си прави илюзиите, че парите в бюджета влизат от някъде другаде, освен от неговия джоб... Всяка бюлетина е чек на тази стойност, в полза на избраните... Добре е гражданинът да помисли внимателно на кого точно да ги даде. Изборите не са шоу и веселба, а решение кой ще харчи тези пари. Политиците именно заради тях влизат в политиката...

(Послание на Добри Божилов - кандидат за евродепутат)
03 Януари 2007 09:00
Но има вероятност този съюз да се разпадне- няма приета Конституция, а само на договор не може да се уповаваме.
03 Януари 2007 09:17
Че какво пречи да се разпадне и с конституция ?
03 Януари 2007 10:27
Абе ние с когото и да сме тръгнали, не е прокопсал - я вижте Германия как изгуби две войни
03 Януари 2007 11:04
StelaArtois, Да ти опресня малко паметта: всеки, който не си е изпълнявал съюзните ангажименти към Българите, се е сгромолясвал катастрофално. Император Николай ІІ насъсква румънците да ни ударят в гръб и след 6 години вече гние в ямата с вар. Кайзерова Германия не си изпълнява съюзните задължения на фронта (но не и към тогавашния Кобург) и изчезва завинаги от картата. Хитлер не си изпълнява ангажиментите по противовъздушната отбрана на София и Третия Райх го размазаха, та и мокро място не остана от него. Съветски генерали обявяват, че няма да се противят ако турската армия завземе Пловдив, и Съветският съюз взе че и той изчезна от картата. Евросъюзът обещава равни условия за всички свои граждани .... и да видим.


Редактирано от - Dedovec на 03/01/2007 г/ 11:13:09

03 Януари 2007 13:05

Нацисткото минало на Царство България е живо, ако съдим по писаното тук, в сайта. Омразата към гърци, норвежци и прочее хора като нас, говори за това, че съзнанието на част от бившите партийни секретари, реститутки, преки наследници на репресивния гестаповски апарат е сериозно и опасно увредено от рецидивите на едно кошмарно минало. За някой от селяндурите в сайта времето е спряло и демокрацията е пряко продължение на хитлеристкия райх, само защото си въобразяват, че Европа е крайно дясна. Такива типове са опасни за родината ни с техния антиамериканизъм, расизъм, антиеврейство и анти всичко, що не е като тях.
Крайно време е България да оздравее, да изтрезнее, да се приобщи към културата и традициите на англосаксонския свят, и да забрави за агресивната простащина на бита и нравите в района. Иначе мястото ни е при белите държави, а на гъза на историята.

03 Януари 2007 14:03
Каква омраза към норвежци бе, Роки?
Ти четеш ли изобщо?
03 Януари 2007 14:06
Човекът рече за себе си : бивш икономист-външен търговец, понастоящем-пенсионер-пазвантин. Е как да чете? Реве му се.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД