Спорът за класовете отново се запъти към Европейската комисия, след като стана ясно, че кабинетът все пак ще определя минимален размер на добавката за стаж. Ограничението е предвидено в наредбата за работната заплата, приета от кабинета в четвъртък.
Бизнесът ще се оплаче в Брюксел, че правителството не изпълнява препоръката за отмяна на парите за прослужено време, предупреди Българската стопанска камара в отворено писмо до премиера Сергей Станишев.
С оставането на минималния размер на добавката новият ред почти по нищо няма да се отличава от досегашния, оплакват се от камарата. Досега за всяка прослужена година се даваше минимум 0.6%. Това неизбежно ще се отрази на позицията на работодателите при преговорите им със синдикатите за определянето на препоръчителен процент за увеличение на работните заплати, предупреждават от БСК.
Сегашната система за определяне на класа трябва да влезе в сила от 1 юли. Добавката вече няма да се пренася автоматично според трудовия стаж, а само за изработените години в една и съща или сходна професия. От камарата припомнят, че по време на преговорите са се съгласили добавката да се вкара в заплатата при заварените положения, а не да отпадне. За това настояваха синдикатите с аргумента, че в противен случай доходите на хиляди служители драстично ще намалеят. Споровете по наредбата за заплата продължиха почти цялата минала година. Новите условия дори трябваше да са в сила от началото на т.г., но кабинетът за пореден път отложи решението с още 6 месеца.
До 1 юли синдикати и работодатели трябва да определят размера, а кабинетът да го приеме, обясни вчера пред "Сега" Гълъб Донев, шеф на дирекция "Безопасни условия на труд" към социалното министерство. Едновременно с това социалните партньори трябва да се договорят по колко ще плащат за стаж в различните браншове.
"Решението на правителството пречи у нас да навлизат по-модерни системи на заплащане и на гъвкавостта на труда", пише в позицията на БСК. "Единственото ни условие беше държавата да не определя минимален размер на добавката, а тя да се договаря между синдикати и работодатели", жалва се бизнесът.
Бизнесмените ни май не разбират, че те трябва да качват заплатите, и то чувствително. Вместо това са се хванали с класовете за прослужени години и с уреждане на работници отвън. Подходът им е неправилен. Само фирми, залагащи на коректни отношения със служителите си/главно представители на чужди компании, без да подценявам и част от БГ-фирмите/, ще оберат каймака на трудовия пазар и ще дръпват напред...
Защото, както казваше татко Ленин - 'Кадрите решават всичко'