Д-р Здравко Георгиев, от когото либийските власти окончателно свалиха обвиненията, продължава да е заложник в джамахирията. Триполи все още отказва да му даде изходна виза. "Никой не ме е търсил за нищо и не ме пускат да напусна", заяви Георгиев пред "Сега". В момента в Либия е синът му Мариян заедно с роднините на петте сестри. "Показа ми снимки на внука ми, който не съм виждал и не знам кога ще мога да видя", допълни разстроен Георгиев.
Още след решението на съда през декември МВнР изпрати нота до либийското външно с искане да се разреши на лекаря да напусне страната. Макар че зам.-министърът на правосъдието Маргарит Ганев е в Либия от четвъртък, до късния следобед вчера той не се беше срещнал с д-р Георгиев. Георгиев обясни, че либийските власти са отказали свиждане на петте медицински сестри вчера. Очаква се днес роднините да се срещнат с близките си за един час в затвора "Джудейда". През почивните дни те ще имат право на още едно виждане. Фондация "Кадафи" не е отговорила на молбите за съдействие по този въпрос. Българките нямат яснота и дали адвокат Осман Бизанти се е завърнал от Мека.
Междувременно френският президент Жак Ширак отново взе отношение по въпроса за българските сестри в Либия. "Не мога да си представя, че няма да успеем да ги измъкнем оттам", заяви той на среща с журналисти, цитиран от в. "Фигаро".
"Когато Гугъл призове за освобождаването на българските медици" е заглавието на статия във в. "Монд", в която се разказва за мобилизацията на виртуалното пространство в подкрепа на сънародничките ни. От 30 декември 2006 г. при задействане на търсачката с думите "Либия" или "Кадафи" излиза линк към петиция за сестрите ни. Кампанията на английски, френски и арабски език е предназначена да трогне хората и да изнерви режима в Триполи, твърди българският инженер Атанас Чобанов. За 10-ина дни петицията на организациите "Заедно срещу смъртното наказание" и "Адвокати без граници" е видяна 150 000 пъти и е подписана от 3500 души.
|
|