:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,832,925
Активни 228
Страници 7,621
За един ден 1,302,066

Бивш банков шеф на съд заради пране на пари

Обвинен е, че не е докладвал за съмнителен трансфер на 873 737 лева
Бившият директор на Хеброс Банк-клон "Овча купел" в столицата Красимир Боянов ще бъде даден на съд за укриване на информация за съмнителен трансфер на 873 737 лв. между български фирми.

Според столични следователи Боянов не е изпълнил задълженията си по Закона за мерките срещу изпирането на пари да уведоми Агенцията за финансово разузнаване за операцията. За това престъпление Наказателният кодекс предвижда до 3 години затвор и глоба от 1000 до 3000 лв. Дори и да бъде признат за виновен от съда обаче, Боянов ще бъде освободен от наказателна отговорност и ще получи само административно наказание глоба. Условието за тази санкция е само той да не е осъждан или друг път освобождаван от наказателна отговорност.

Магистратите са установили, че в рамките на ден парите са прехвърляни от сметка в сметка в банката. Безкасовите операции са най-модерният начин за прикриване на нечисти сделки, обясняват следователите. Боянов е на свобода срещу 500 лв. гаранция. От Софийската градска прокуратура вече са внесли обвинителния акт срещу него в съда. Историята се е развила преди повече от две години. По времето, когато започва разследването, Боянов се разделя с работата си в банката.

До влизането в сила на новия Наказателно-процесуален кодекс, който оряза компетентността на следователите, драстично е намалял броят на новообразуваните дела. Това отчетоха разследващите от София и Югозападна България. В столичното следствие например са образувани едва 56 дела. 1/3 от тях са за пътнотранспортни произшествия, причинени от полицаи в извънработно време. Най-тежкият случай е за служител на МВР, хванат с 2.3 промила алкохол в кръвта.

Следователите за пореден път призовават за законодателни промени, които да върнат в тяхната компетентност разследванията на детската престъпност, компютърните престъпления, прането на пари и корупцията.



ПРОВЕРЯВАНИ

Банкови служители се разследват и покрай аферата "Топлофикация", но все още не е известно да има обвинени за това, че не са сезирали Агенцията за финансово разузнаване за траншовете по сметките на Валентин Димитров. Разследването срещу бившия шеф на столичното парно започна едва след сигнал от австрийското финансово разузнаване, което засече постъпления от офшорни зони в сметката му във Виена.
3
2456
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
20 Януари 2007 11:30
Осъден има ли?
20 Януари 2007 13:58
И 6е ¨ борим¨ корупцията???
21 Януари 2007 21:10
Странно...
Прехвърляне от сметка в сметка не е нито незаконно, нито необичайно.
Недонесъл за съмнително прехвърляне - дали е длъжен да се съмнява? Тогава трябва да ги залее с доноси - за всеки случай, за всяко прехвърляне.
Та каква точно му е вината?
Не е ясно от този текст дали финансовото разузнаване му е поискало данни и той не е дал - тогава може и да има вина. Но този текст май го упреква, че не е донесъл по своя инициатива... А той агент ли им е? И тогава - глобен агент?!
В текста е посочен като директор в банка, а не като агент на тази агенция...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД