Царските гори около рилското с. Бели Искър не са сред зоните, които правителството ще предложи за "Натура 2000" в края на този месец. Те обаче може да влязат в екомрежата по-късно, понеже са сред 29-те, които България ще внесе със закъснение, установи проверка на "Сега".
Въпросните гори попадат в някогашната буферна част на национален парк "Рила", която бе предложена от екоорганизациите за "Натура"- място по евродирективата за местообитанията (хабитатите). В края на декември тристранната коалиция се споразумя България да предложи 196 зони за местообитанията, а 29 да бъдат забавени за прецизиране на границите. Вероятно Министерският съвет, който до края на този месец трябва да гласува двата типа зони - за птици и за местообитания, ще се съобрази с решението на тримата лидери. Вариантът за отлагането на горските хабитати за "прецизиране на границите" бе гласуван по-рано от съвета по биоразнообразие по предложение на Националното управление по горите. В списъка за прецизиране са бившите буфери на 3-те национални парка "Рила", "Пирин" и "Централен Балкан", Западните Родопи, Дервентските възвишения между Странджа и Сакар и др.
Екоминистерството се ангажира границите на 29-те хабитата да бъдат уточнени до май. Екоорганизациите, които работеха по тях, вече са уведомили ЕК за решението и нейната позицията все още не е известна. Заради царските гори ДСБ и Яне Янев също предупредиха, че ще уведомят Брюксел за конфликт на интереси при определянето на зоните.
Около курорта Боровец Сакскобургготски притежава други близо 10 000 дка гори. Боровец обаче не попада в "Натура", тъй като има одобрени устройствени планове. Урбанизираните територии и тези с готови устройствени планове няма да влязат в екомрежата. Така екомрежата няма да засегне и проекта "Супер Боровец".
|
|