В България има 35 000 военноинвалиди, като само 250 - 300 от тях са ветерани от войните. Останалите са наборни войници, които са се наранили или са получили някакво заболяване по време на службата. Високият брой обаче идва от военнопострадалите - близки на загинали или пострадали при кадрова и наборна служба и при отбраната на страната. Тази цифра се е образувала от поне 40 години, поясниха военни експерти.
До началото на март у нас за първи път ще има централен регистър на военноинвалидите и в него ще бъдат включени всички 35 хиляди души, съобщи вчера началникът на отдел "Социална политика" в МО Николай Икономов.
По данни на НОИ военноинвалиди със загубена трудоспособност над 50 на сто са около 9500 души, но на картотекиране в новия регистър ще подлежат всички военноинвалиди, включително тези с процент загубена трудоспособност под 50 на сто.
Най-често правата си не познават военнопострадалите, обясниха от МО. Те са разделени в няколко категории: преживелият съпруг/съпруга, децата и родителите на загинали при изпълнение на кадрова или наборна служба и при отбраната на страната; съпруг/съпруга и деца, а ако няма такива - родители на починали военноинвалиди; съпруг/съпруга и деца, а ако няма такива - родители на военноинвалиди.
За да получат книжка и за да бъдат включени в регистъра, от 10 февруари всички военноинвалиди и военнопострадали ще могат да подават заявления в МО, военните клубове и окръжия в страната, военните отдели по общини, както и в Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите. Там може да се намери информация за всички необходими документи за включване в регистъра.
Според нова наредба военноинвалидите с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност имат право на лекарства, отпускани по списък. За тях те ще плащат 25 на сто от стойността, а останалите 75% са за сметка на държавния бюджет.
На по-евтини лекарства имат право и военноинвалидите с намалена работоспособност до 50 на сто и военнопострадалите. Те ще плащат 50 на сто от стойността на лекарството. Останалата част от цената на медикаментите ще поема бюджетът.
ПРОЦЕДУРА
Предписаните лекарствени продукти могат да се получават от всяка аптека, сключила договор с общината по местоживеене. Ако военноинвалидът си вземе лекарството от частна фармация или от друго населено място, трябва да изисква фактура за направената покупка. След това, за да му бъде изплатена съответната сума, той трябва да представи фактурата в общината, към която е регистриран. Така в рамките на 15 дни парите ще бъдат изплатени кеш, обясниха от МО.
|
|