Час и половина скандали и аргументите на трима министри, заклети пушачи - Пламен Орешарски, Асен Гагаузов и Петър Мутафчиев, бяха достатъчни на кабинета, за да се откаже от пълната забрана на тютюнопушенето. Тя е залегнала в националната програма за ограничаване на пушенето в България 2007-2010 г. С тази мярка обаче бе избегната опасността от очаквани бунтове на пушачи и ресторантьори. Намерението на Министерството на здравеопазването беше ограничението за кръчми, дискотеки и ресторанти да се въведе от началото на 2008-ма.
"Съгласих се да отпадне намерението за тотално ограничаване, защото само в четири страни има такава практика и решихме да не се включваме веднага в челото", обясни след заседанието Гайдарски. За същото настояха преди ден и от асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите. Досега пълна забрана за пушене на обществени места има само в Ирландия, Испания, Италия, Малта и Шотландия.
Според Гайдарски министрите не са обсъждали доколко ще пострада бизнесът при въвеждането на строгите мерки, нито пък в изказванията са правени аналогии с протестите след въвеждането на дракановския акциз за ракията. Участници в заседанието обаче разкриха, че опасения от протести е имало. Министрите са се разцепили на два лагера. На едната страна са били противниците на тютюневия дим, които искали тотална забрана. Най-яростен привърженик на този текст бил шефът на енергетиката Румен Овчаров. Друг министър пък се обявил за цялостно отхвърляне на националната програма. Гайдарски напомни, че половината от министрите и премиерът са пушачи. Освен Орешарски, Гагаузов и Мутафчиев към цигарите посягат и Румен Петков, Георги Петканов, Нихат Кабил, Даниел Вълчев и премиерът Станишев. Всъщност и останалите двама лидери на тройната коалиция - Доган и Сакскобургготски са пушачи.
В крайна сметка националната програма на МЗ също била орязана така, че да се запази изцяло досегашното положение. Гайдарски обясни, че това значи да се пуши в отделни зали или в единия край на заведенията, както и в определени помещения на работното място. Министрите също пушели в такава стаичка. До 2010 г. националната програма щяла да глътне 8 655 000 лв.
Радослав Гайдарски съобщи още, че имали намерение да обмислят дали да не субсидират малки заведения, които изцяло да въведат забрана за тютюнев дим. Подобна практика съществува в някои европейски държави. Тепърва щели да обсъждат това с МФ, както и да готвят специална програма, по която да кандидатстват заведенията.
----
ЗАБРАНА
Правителството реши още да се промени законът за храните, както и други нормативни актове с цел забрана на производството и продажбата на сладкарски изделия, закуски, играчки и всякакви други предмети под формата на тютюневи изделия. "3500 души в България годишно умират от тютюнопушене", мотивира се Гайдарски. Досегашните мерки за ограничаване на пушенето не довели до никакъв видим резултат и заведенията, маршрутките и градският транспорт непрекъснато били задимени. Максималната глоба от 10 000 лв. за повторно нарушение не е наложена нито веднъж.