Обществен съвет с участието на министъра на образованието Даниел Вълчев ще решава как да се учи религията в училищата. Това решиха вчера парламентарните комисии по вероизповеданията и по образованието след час и половина дебати. Поводът бе подписка от 19 700 души от София, които искат религията да се въведе като задължителен предмет. Експертният съвет ще бъде учреден следващата седмица. Депутатите и експертите се обединиха около тезата, че предметът може да изучава като сравнително религиознание.
Религията и сега се учи в училище по 1 час седмично като свободно избираем и задължително избираем предмет. Учи се християнство и ислям в зависимост от предпочитанията на децата и родителите. През тази учебна година за часове по религия са се записали 16 667 ученици. От тях 13 009 учат християнство, а 3658 - ислям. Най-много - 12 925, са децата от 1-и до 4-и клас. Едва 994 са гимназистите, които имат интерес към предмета. Дисциплината се предлага в 289 училища.
Според Вълчев желанието на родителите е да се учи религия не толкова за да се стимулира религиозният култ у децата, а по-скоро като средство срещу насилието, наркотиците и социалната апатия. Децата не трябва да се делят според религиозните предпочитания, а училището трябва да запази светския си характер, е позицията на просветния министър.
/:/" Свикват обществен съвет за часовете по религия "
......................................... ......................................... .....................................
ДОБРЕ!?
Но да свикат Обществен съвет и за часове по АНТИрелигия/ по Атеизъм/!
По българската Конституция, религиозновярващите и религиозноНЕвярващите имат еднакви/равни/ Права!
......................................... .
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 37. (1) Свободата на съвестта, свободата на мисълта и изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи са ненакърними. Държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.
(2) Свободата на съвестта и вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани.
......................................... .