Роднините на 18-годишната палестинка Мерват Масауд (на портретите) са горди от самоубийствената й атака на 6 ноември 2006 г. срещу израелски войници в град Газа. |
Атентаторите самоубийци са движени от
ненавист, мъст, религия, идеология, лични причини
В Израел самоубийствените атентати са 0,5% от всички терористични актове, но им се падат 50% от загиналите, твърди корпорацията РАНД, цитирана от сайта "Вашингтон профайл". По света гърмят и натъпкани с експлозиви коли, карани от живи бомби, които също причиняват огромен брой жертви. Ранените при самоубийствените атентати са 26 пъти повече, отколкото при друг вид тероризъм. Харчовете на камикадзе не са големи - шахидски пояс за $80 и малко електроника по телата им, а това намалява възможността за откриване на експлозивите с технически средства.
Учени, спецченгета и журналисти виждат в атентаторите самоубийци хора с промити с ислямистка идеология мозъци. Медиите обръщат внимание главно на камикадзе, свързани с радикални ислямски движения като "Хамас", "Хизбула" и пр. Образи на шахиди (мъченици за вярата) изпъкват при самовзривяванията на палестинци в Израел и атентатите срещу американски войници в Ирак. Факт е обаче, че най-много камикадзе пуска организацията "Тигри за освобождение на Тамил Илам" в Шри Ланка, която е далеч от исляма.
От средата на 80-те до края на 90-те години на миналия век господстваше мнението, че самоубийствените взривове са дело на нискообразовани хора, безработни или неудачници, но скоро стана ясно, че не е така - повечето от 19-те атентатори на 11 септември 2001 г. бяха добре образовани и от заможни семейства. От анкета на Международния институт за антитерористична политика, проведена преди 2 г. със 7 провалили се камикадзе - петима мъже и две жени, намиращи се в израелски затвори, пролича, че те са от големи и задружни фамилии. Подбудите им да се пробват за шахиди се оказаха най-различни - момиче било тласнато към тази стъпка от забраната на баща си да се омъжи за любимия човек например. Самоубийствени атентати извършват даже майки кърмачки, а в края на ноември м. г. в Израел се взриви... баба на 41 внуци. Възрастовият диапазон при камикадзе от двата пола в световен мащаб е доста широк - от 15 до 68 години.
Самоубийствените атентати през последното десетилетие на XX и в началото XXI в. са на приливи и отливи. В периода 1994-1999 г. те зачестиха, но се възприемаха от световната общност предимно като местен феномен, защото повечето бяха извършвани в Израел и Шри Ланка. През 2000 г. имаше затишие.
Бум при самоубийствените атентати настъпи от 2001 г.
насам, а най-кървавият от тях - рухването на двете кули на Световния търговски център в Ню Йорк след удари на самолети - отне живота на 3000 души. След свалянето на Саддам Хюсеин през 2003 г. камикадзе в Ирак се изявяват ежедневно - техни мишени са американски и чужди военни, униформени от новата иракска армия и полиция. Хора се самовзривяват или се нахвърлят с коли бомби в американски и други бази, конвои, КПП-та, полицейски участъци и наборни пунктове за полицаи и войници в иракските градове. Целта е да се предизвика изтегляне на щатската и останалите чужди армии, да се сплашат мераклиите за иракски военни и полицаи и да рухне новият ред в страната.
Същата е картината в Афганистан - американски униформени, армейци и полицаи на правителството на Хамид Карзай. Като изключим Ирак, Афганистан и Израел, където по традиция процентът на самоубийствени атентати е висок - самозвривяванията са заплаха за Турция, Русия, Индия, Шри Ланка и т. н. Географията на самоубийствения тероризъм е широка, а целите му са различни. Мишени на палестински атентатори в Израел са граждани и военни. В Шри Ланка камикадзе са оръдие на тамилските "тигри" за политически убийства на министри, депутати, генерали и други лица от властващия елит.
Анализирайки 315 атентата на камикадзе, Ричард Пайп, автор на книгата "Умри, за да победиш: Стратегическа логика на самоубийствения тероризъм", вижда
три цели на терористите:
опит за промяна в политиката на държави, популяризиране на самовзривяването и привличане на още мераклии за него, както и набиране на средства за финансиране на бъдещи атентати. Според Пайп самовзривяванията се извършват предимно в демократични държави, тъй като са лост за влияние върху обществото, а при авторитарни режими медийният отзвук е слаб и се губи желаният ефект. Камикадзе се представят и като легитимни борци с държави и религиозни групи - кюрди с Турция, палестинци против Израел, шиити срещу сунити и обратното в Ирак и т. н.
През последните пет години жени шахиди в израелско-палестинския конфликт отнеха живота на 33-ма евреи, а близо 400 бяха ранени. На 27 януари 2002 г. за първи път на улица в Ерусалим се взриви 28-годишната Уафа Идрис, при което загина възрастен израелец, а над 100 души бяха ранени. Тогава майка й заяви, че се гордее с нея и се надява и други палестинки да я последват. 9 го сториха, като последната от тях беше Фатима Наджар - майка на 9 деца и баба на 41 внуци.
Какво тласка палестинските жени да стават шахиди? Много анализатори смятат, че причините за това са социални (ръст на феминистките движения и промяна в условията на живот по време на втората палестинска интифада), семейни и лични проблеми. Групировката "Хамас" накара 21-годишната майка на две деца Риим Раяша да се самовзриви през януари 2004 г., като отне живота на четирима евреи и рани други 10. Това бе нейното изкупление заради извънбрачна връзка с член на "Хамас". Бившият шеф на отдел в израелското военно разузнаване Йорам Швайцер, един от най-известните експерти в света по Истишхад (на арабски - стремеж да се стане шахид), изтъква, като се базира на разпити на провалили се шахидки в еврейски затвори, че палестинките не участват в подготовката на атентатите, а са само безгласни живи бомби.
Мъжете шахиди вярват, че след смъртта си отиват в рая, където ги чакат 72 девственици, и това обяснява твърдението, че атентаторите самоубийци се стремят да запазят чрез метален бандаж онова, които би им потрябвало при среща с девиците.
Наградата за жените живи бомби е далеч по-скромна
След смъртта им ги очаква само брак. Семействата на жените камикадзе одобряват стореното от тях. Това личеше от поведението на близки и познати на Фатима - първата жива бомба с внуци. Хората, събрали се в деня на самозвривяването й пред нейния дом, се радваха. "Приемаме постъпката й като напълно естествена, защото семейството ни пострада много от израелците", увериха синът й Саеб и дъщеря й Фатея.
При извършването на самоубийствени атентати в палестинските територии близки на камикадзе дори черпят с чай, кафе и сладки, но не за Бог да прости, както е при християните, а защото разглеждат това действие като празник - загинал е мъченик за вярата, който е завлякъл със себе си в гроба колкото можел военни и цивилни израелски врагове. Трудно е да разберем как някой може да е доволен, когато се самоубива скъп за него човек. Роднините на жените шахиди обаче вярват, че саможертвата им е в името на справедлива кауза - борбата с Израел, и нямат угризения. Може ли дори най-справедливата кауза да оправдае самовзривяването, и то на създадената от Бог да дарява живот жена, както и гибелта на стотици хора? За отговор не питайте фанатиците.
Иранки, облечени като шахидки, скандират под портрет на лидера на "Хизбула" шейх Насрала лозунги в негова подкрепа на митинг в Техеран на 31 юли 2006 г. |