Здравните заведения у нас вече ще могат да минават към процедури за пряко договаряне вместо да обявяват открити процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Това реши кабинетът вчера, приемайки поправки на наредбата за прилагане на Закона за обществени поръчки.
Законът и правилникът досега предвиждаха такъв облекчен режим, т.е. възможността да не обявяват конкурси или търгове, само за дружества, които по лицензия се занимават с ток, парно, телефони, вода, жп мрежи или летища, пристанища и гари. Сега тази възможност се дава и на юридическите лица, чийто годишен бюджет над 30% се формира от държавния или общински бюджет или от Националната здравно-осигурителна каса. Сред тях са и болниците.
Промяната според вносителя - икономическият министър Милко Ковачев, се налага заради европейска директива, приета още през 1993 г., но неприложена досега в нашето законодателство. С промените в правилника обявите за старта на процедура по Закона за обществените поръчки вече ще излизат само в електронния вариант на "Държавен вестник". Обявите ще се изпращат само в електронен вид и ще се пускат на сайта на Агенцията за обществени поръчки и на сайта на "Държавен вестник" до 5 дни след изпращането им. Този режим бе предвиден и в изменения наскоро Закон за "Държавен вестник".
|
|