Държавата си връща загубения през 1992 г. контрол върху водка. Вчера депутатите от Думата приеха на второ четене законопроекта за държавно регулиране на производството и оборота на алкохол.
Началото на промените постави президентът Владимир Путин. Според руските медии той казал: "Съществуващата система за контрол на качеството на алкохола работи лошо! Тя е корумпирана." Депутатите разбрали намека.
Според замисъла им законът, който ще влезе в сила от 1 януари 2006 г., трябва да увеличи събирането на данъците и да изтласка от пазара нелегално произведената водка. Различни източници сочат, че нелегалното производство на бутилки с 40-градусова водка е от 30 до 50% от общото производство.
Законът предвижда и намаляване на малките заводи. Предвижда се уставният капитал на заводи, преработващи спирт, да не е по-малко от 10 млн. рубли, а производителите на водка трябва да докажат капитал от 50 млн. рубли.
Потребителите може да не се вълнуват, промените няма да повлияят на цените на водката, успокоява генералният директор на групата компании "Русски алкохол" Сергей Сорокин. Отдавна искахме ред на пазара и едно от достиженията на закона е отмяната на акцизни складове и регионални търговски марки. По-рано бяхме длъжни да платим 20% акциз на мястото на производство, а останалите 80 плащаше търговецът в региона.
"Путинка" се нарича популярната водка, която пусна на пазара московският завод "Кристал" - номер едно сред производителите на водка. Но за Путин това е малко, пише немският в. "Ди Велт". Той иска да си върне "предадения" през 1992 г. монопол от Борис Елцин. Според държавниците от некачествения алкохол годишно умират 40 хиляди руснаци. От винопроизводство и производство на спиртни напитки през 2004 г. данъците в Русия са 7,5 млрд. рубли (215 млн. евро). Миналата година руските заводи произведоха общо 750 млн. литров алкохол.
|
|