На стегнат протест до парламента студентите от медицински колежи си извоюваха да бъдат запознати с промените в закона за висшето образование. |
В момента рентгенови и клинични лаборанти, зъботехници, помощник-фармацевти, санитарни инспектори, рехабилитатори и масажисти получават диплома за специалист. Студентите от медицинските колежи твърдят, че учат колкото и медицинските сестри и акушерките, които от миналата година получават бакалавърска степен.
Според сега действащия закон за висше образование степента "специалист" се присъжда след поне 3 години обучение в колеж с хорариум от 1800 до 2400 часа. Бакалаврите учат поне 4 години с хорариум от 2200 до 3000 часа.
Европа не познава такова животно "специалист по... ", коментира шефът на просветната комисия. Местан определи исканията на студентите като основателни и побърза да предупреди, че не търси популизъм. Според него срокът на обучението за бакалавър може да е 3 или 4 години, а не минимум 4, както е сега. Местан иска и студентите в заварено положение също да получават диплома за бакалавър. Въпросът обаче е спорен и ако подобна промяна бъде приета, вероятно ще се наложи изменение в учебните програми. Завършилите вече специалисти пък трябва да получат възможност да продължат обучението си до покриване на хорариума за бакалавър, за да получат реално признаване на дипломите, е друго предложение на Местан.
Преди седмица просветният министър Даниел Вълчев също предложи три варианта за бъдещето на самостоятелните колежи, част от които се покриват с предложенията на Местан. Първият е те да се преобразуват, да преминат акредитация и да обучават бакалаври. Втората възможност е да обучават по кратък цикъл и да дават определена професионална насоченост, но без да издават образователна степен. Получените в колежа кредити могат да се признават за продължаване на обучението в университет. Последният вариант предвижда самостоятелните колежи да станат част от университет. Засега обаче не е ясно кой вариант ще запише МОН в стратегията за висше образование.
Местан предложи на протестиращите студенти днес да се срещнат и да получат промените в закона за висшето образование. Те са подготвени още миналата година, но се изчакваше приемането на стратегията за висшето образование, обясни зам.-председателят на образователната комисия Валентина Богданова.
СТАТИСТИКА
През учебната 2005/2006 г. в страната ни са действали 40 колежа в структурата на висшите училища и 10 самостоятелни (9 от тях частни). В тях са се обучавали над 23 600 студенти.