:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,045
Активни 482
Страници 11,948
За един ден 1,302,066

Колежаните може да се уредят за бакалаври

Промяната да важи и за студентите в заварено положение, предлага шефът на просветната комисия
Снимка: Николай Дончев
На стегнат протест до парламента студентите от медицински колежи си извоюваха да бъдат запознати с промените в закона за висшето образование.
Образователната степен "специалист" трябва да се премахне и студентите в колежите да се дипломират като бакалаври. Това заяви председателят на образователната комисия в парламента Лютви Местан от ДПС пред протестиращи студенти от 9-те медицински колежа в София, Пловдив, Велико Търново, Бургас и Плевен. Те искат да получават образователна степен "бакалавър".

В момента рентгенови и клинични лаборанти, зъботехници, помощник-фармацевти, санитарни инспектори, рехабилитатори и масажисти получават диплома за специалист. Студентите от медицинските колежи твърдят, че учат колкото и медицинските сестри и акушерките, които от миналата година получават бакалавърска степен.

Според сега действащия закон за висше образование степента "специалист" се присъжда след поне 3 години обучение в колеж с хорариум от 1800 до 2400 часа. Бакалаврите учат поне 4 години с хорариум от 2200 до 3000 часа.

Европа не познава такова животно "специалист по... ", коментира шефът на просветната комисия. Местан определи исканията на студентите като основателни и побърза да предупреди, че не търси популизъм. Според него срокът на обучението за бакалавър може да е 3 или 4 години, а не минимум 4, както е сега. Местан иска и студентите в заварено положение също да получават диплома за бакалавър. Въпросът обаче е спорен и ако подобна промяна бъде приета, вероятно ще се наложи изменение в учебните програми. Завършилите вече специалисти пък трябва да получат възможност да продължат обучението си до покриване на хорариума за бакалавър, за да получат реално признаване на дипломите, е друго предложение на Местан.

Преди седмица просветният министър Даниел Вълчев също предложи три варианта за бъдещето на самостоятелните колежи, част от които се покриват с предложенията на Местан. Първият е те да се преобразуват, да преминат акредитация и да обучават бакалаври. Втората възможност е да обучават по кратък цикъл и да дават определена професионална насоченост, но без да издават образователна степен. Получените в колежа кредити могат да се признават за продължаване на обучението в университет. Последният вариант предвижда самостоятелните колежи да станат част от университет. Засега обаче не е ясно кой вариант ще запише МОН в стратегията за висше образование.

Местан предложи на протестиращите студенти днес да се срещнат и да получат промените в закона за висшето образование. Те са подготвени още миналата година, но се изчакваше приемането на стратегията за висшето образование, обясни зам.-председателят на образователната комисия Валентина Богданова.



СТАТИСТИКА

През учебната 2005/2006 г. в страната ни са действали 40 колежа в структурата на висшите училища и 10 самостоятелни (9 от тях частни). В тях са се обучавали над 23 600 студенти.
7
4389
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
20 Февруари 2007 09:44
Всеки се опитва в мътна вода риба да лови!
Всеки е е знаел за какво отива да учи и какв адиплома ще получи!
Ясно е, че попадащите в тези колежи са неуспяли на кандидат студентските изпити за сериозните вузове даващи бакалаварски и магистърски дипломи!
Ама, ако може в шашармата и властовата криза да се измъкне някакъв гювеч, защо да не пробват!
Манталитета на Хитър Петър и Стрина Пена е на мода, пак!
20 Февруари 2007 11:12
"Колежът по телекомуникации и пощи е самостоятелно държавно висше училище с 83 - годишна история, акредитирано от Националната агенция за оценяване и акредитация /НАОА/. Съосновател е на Консорциума "Semeistvo", обединяващ университети и висши училища от Германия, Испания, Франция, Словакия и Унгария, подготвящи кадри за съобщенията. Предлага обучение по интегрирани с тези университети специалности:

*
Телекомуникационна информатика
*
Телекомуникационни технологии
*
Безжични комуникации и разпръскване
*
Мениджмънт и информатика в телекомуникациите и пощите

до образователно - квалификационна степен на професионалното висше образование "специалист по..."

до Euro fool

Обаче специалистите от този колеж имат хорариум колкото този, ако не и по-голям, на бакалаврите в Западна Европа. За каква шашарма, мътна вода, ловене на риба и гювеч може да иде реч в този случай?! Сигурно има и други такива колежи.
20 Февруари 2007 12:31
Тоя Местан от далеч си личи, че е служил като трудовак, и май образованието му и стигнало до там.
За какви квалификационни степени в България ми говори - Бакалавър?
На Запад (поне във Франция) - Бакалавър е завършил средно образование и издържал обща държавна матура за зрелост. Само тези лица получават държавна диплома за завършено средно образование с квалификационна степен Бакалавър. Останалите получават само удостоверение за завършено средно образование и не могат да продължат за висше.
В университета е по същия начин - който завърши и успее на държавните изпити, само той получава университетска диплома за вишист и квалификационна степен Лицезиант (лиценз). Неположилите държавния изпит получават само удостоверение за семестриално завършено висше образование или за определен брой семестри по съответната специалност просто специалисти. Водят се например Бакалавър + 3 години или колкото са изкарали във висшето училище.
След дипломната квалификация в университета (обикновенно две или три години) завършва със защита на дисертация и се получава квалификационна степен Магистър (метриза или магистратура). На времето у нас се казваше "Кандидат на науките".
Едва след това можеш да се явяваш на защита на научна дисертация за получаването на квалификационната степен Доктор (докторантура).
У нас практически повечето среднисти са Бакалаври, а повечето вишисти са Лицензианти.
А Местан е депутат - трудовак.
20 Февруари 2007 15:58
Valyo Kanev малка поправка, ако разрешиш.
За Бакалавър си прав, но по-нагоре малко объркваш.
В университета се получават
Там се дават три степени.
Diplome d'etude supperieure general - след втората година
Licencier след третата година ( семестриялно завършил, защитава се мемоар)
Maitrise след 4 годи на и защита на дипломна работа (защитава се теза)
След това можеш да специализираш и да получиш степен
D-r de troisieme cycle което се рамнява на някогашното "кандидат на науките" и по сегашнуму доктор (някои добавят "малък"
20 Февруари 2007 16:05
От горепосочените нива във Франция се отнася за т.н. хуманитерни специалности. Инженерите и лекарите си учат до края. При тях или ставаш, или не ставаш.
20 Февруари 2007 16:39
Ми да! На бакалаврите да дадат магистърска степен, на магистрите докторска и ето от къде ще си намерим учени за БАН. А завършилите основно образование предлагам да им дават степен "специалист". Така е прост народ лесно се управлява...
20 Февруари 2007 19:52
Недоумявам как е възможно медицинска сестра да има степен бакалавър. Ами тва си е инфлация на образователните цензове.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД