Сините вземат в свои ръце проблема с акциза на домашната ракия. Евродепутатът Мартин Димитров (в средата) обеща да повдигне въпроса и пред ЕП. |
България е договорила 30 л на година да се облагат наполовина - с 2.20 лв. на литър, а за всеки литър над това количество - с 4.40 лв.
Другата седмица започва дебатът в Европарламента. Европейската комисия е внесла предложение минималните ставки за производство на алкохол да се увеличат с 31% заради натрупана инфлация от 1992 г., когато са въведени. Европейската народна партия, чийто член е СДС, обаче ще се обяви против предложението на ЕК. Християндемократите в ЕП ще поискат точно обратното - минималните общоевропейски акцизи върху алкохола изобщо да отпаднат. "Ако ЕНП като най-голяма фракция в Европарламента получи подкрепата на либералите, би могла да прокара решението", бе категоричен Димитров. Групата на либералите, чиито членове са НДСВ и ДПС, давала сигнали, че ще дадат рамо на ЕНП, против били само социалистите.
Докладчик по предложението е евродепутатката от ЕНП Астрид Люлинг от Люксембург. СДС призова всички български евродепутати да гласуват като национална делегация и да подкрепят промените.
Нашите представители в ЕП подкрепят по принцип призива на колегата си от СДС, но не са оптимисти за резултата, показа анкета на "Сега". Константин Димитров от ДСБ заяви, че вероятно ще даде рамо на инициативата. Стефан Софиянски от БНС я подкрепя категорично, но смята, че шансът акцизът да отпадне е минимален. Той обясни, че процедурата по приемане на такова решение е дълга. Същото смята и Кристиян Вигенин от БСП. Той припомни, че освен от Европарламента такова решение трябва да се одобри и от Съвета на Европа. Вигенин упрекна Мартин Димитров, че води дебата през медиите. Станимир Илчев от НДСВ пък обясни, че принципно е зад идеята "заради силните емоции в обществото". Четин Казак от ДПС първо щял да обсъди предложението с колегите си от групата на либералите, но е склонен да гласува "за".
-----
ЕВРООПИТ
Идеята на минималните общоевропейски акцизи е била ставките да се уеднаквят в различните държави, за да няма данъчна конкуренция между държавите в ЕС. Това обаче не се е случило, като разликата между акцизите в някои страни е в пъти. Например в Кипър налогът е 1.68 евро, а в Швеция - 15.41 евро за литър.