Темата за потенциално опасните сгради отново породи медийно съревнование между институциите, след като през уикенда мазилка уцели разглеждащо мартеници момиче в София. 50 са съборените от септември сгради в София, същото чака други 250 постройки, съобщиха от столичната община. С прессъобщение реши да се отчете и министърът на бедствията Емел Етем.
3200 стари сгради са проверени в София след трагичния случай на ул. "Алабин", съобщи Влади Калинов, шеф на общинската дирекция "Контрол на строителството". При 298 от тях е установено, че са неспасяеми, и предстои процедура по премахване. 200 от постройките обаче са жилищни и вероятно ще има съпротива. "Законът за собствеността е достатъчно ясен по въпроса за поддържането на сградите, не можем да харчим данъците на хората, за да поемаме задълженията и претенциите на отделни частни собственици", коментира кметът Борисов. По закон разходите по разрушаване на сградата са за сметка на собственика. Общината също ще трябва да бръкне в бюджета си, защото 102 от опасните сгради са общински. Държавните постройки са 15.
За сметка на собствениците трябва да бъдат укрепени и 6 сгради, паметници на културата, обясниха от общината. Глобите за неизпълнение са от 1000 до 10 000 лв. Проверката на общината обхваща и сгради с опасни елементи. "Има много такива сгради в топцентъра на София, в които се отдават много помещения под наем, и собствениците видимо не са бедни, но твърдят, че нямат пари", разказа Влади Калинов.
Хората на Етем пък са успели да преброят общо 13 300 потенциално опасни обекта на територията на цялата страна. Оттам съобщиха и за обезопасена сграда в Пловдив. Операцията е била за отстраняване на бетонови елементи на входа на жилищен блок и е извършена по "алпийски способ". В нея са участвали шестима спасители и стажант от Хайделбергския университет. 2025 са опасните сгради в община Пловдив, с указания за премахване или цялостно укрепване са 73.
|
|