:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,027
Активни 517
Страници 9,930
За един ден 1,302,066
Интервю

Няма човек, който да не е бунтар

Правете капиталовложения, като купувате книги, призовава поетът Недялко Йорданов
Снимка: Архив "Сега"
Недялко Йорданов
----

Недялко Йорданов е издал 48 поетични книги, написал е 32 пиеси, преведени и играни в 18 страни в Европа и Азия. Режисьор е на много театрални и телевизионни постановки и филми. Написал е музиката на 62 песни. Изнесъл е над 500 авторски концерта в България и в чужбина.

Наскоро излезе мемоарната му книга „От себе си не си отивай".

-----------

- Г-н Йорданов, в последната ви книга „От себе си не си отивай" внушавате, че всеки от нас малко или много е бил пионка в ръцете на партийната власт. И как зад всички лозунгови идеали на практика се оказва, че човек за човека е нещо като предател. Как оцеляваха въпреки това приятелството и любовта?

- Не съм целял да показвам тенденциозно какво е било миналото ни. Напротив! Мисля, че съм бил възможно най-обективен и пунктуално документален. Мемоарите обикновено страдат от субективизъм. Това трудно може да се избегне, но документите няма как да не дърпат към достоверността и истината. Затова романът ми е пълен с цитати от статии, дневници и писма. Времето, в което преминаха младостта ми и 50 години от живота ми, беше интересно и сложно време. Не бих казал, че съм бил нещастен тогава, макар че какво ли не сполетя мен и моето семейство. Опитах се да разкажа не толкова за себе си, а за много мои мъртви вече приятели, за театъра, в който работих 27 години, за града, в който се родих, пораснах и остарях.

- Вие сте доста носталгично настроен към миналото с водоразделна дата 10 ноември 1989 г. А днес чувствате ли се бунтар? Защото като че ли продължавате да се съпротивлявате на действителността. Каква е за вас същностната разлика между двата бунта - този преди 10 ноември и този след?

- Бунтар не е точна дума. Няма човек, който да не е "бунтар" в някакъв смисъл. Зависи срещу какво се бунтуваш. Масовият бунт никога не ме е привличал. Дори обратното - вътрешно съм се бунтувал срещу масовия бунт. Този на възгласите "комунистите в Сибир" или този на палежа на Партийния дом и парламента. Просто съм следвал вътрешния си глас и интуиция. Преди десети ноември съпротивата срещу догмите беше задължителна за твореца, ако той искаше да се запази като самобитност. Да си изработи имунитет срещу задължителната конюнктура. Днес се иска още по-силен характер, за да продължаваш да твориш във времена на нова конюнктура. Всъщност икономическа конюнктура. Зависимост от подаянията на богатия меценат, който иска да те закачи като украшение на ревера на лъскавия си костюм и да те използва за индулгенция на изпраните си пари.

- Смятате ли, че биха могли да бъдат преодолени човешките страдания и нещастия, ако си припомняме по-често историята?

- Много философски въпрос. Но мисля, че човечеството въпреки всичко се учи от собствената си история. Изработва си с вековете някакъв имунитет срещу големите си предишни грехове. Как иначе би оцелявало? Милион години - от пещерата до интернет. Макар че в природата на човека насилието е толкова дълбоко вкоренено, че е станало негова същност. Но негова същност са заедно с това и любовта, милосърдието и разкаянието.

- А как възприемате днешното социално разслоение? Защо според вас демокрацията не оправда надеждите и "уби" много хора?

- Ужасно е това, което става с милиони българи днес. С пенсионерите, с безработните, с хората с увреждания, с децата без родители... не е нужно да продължавам такъв печален списък. Всички ние сме свидетели на страхотната бедност - повсеместна бих казал, особено в провинцията. И заедно с това на фрапиращото и откровено демонстративно богатство на стотина олигарси. Все още ние - излезлите съвсем наскоро от социализма - не можем да свикнем с това. Непонятно ни е как може един човек - например цитираният наскоро в една европейска класация за най-богатите хора в Европа Васил Божков - да има няколко милиарда долара, а миньорът Васил Божков от Бухово, който цял живот е прекарал под земята, да получава пенсия 150 лева... Трябва ли да свикнем с това? Да го приемем за нормално ли? Но и да искаме, и да не искаме - то е факт. "Тъй върви светът" - бе писал някога Христо Ботев. Във всеки случай - никой не си представяше така демокрацията. Не искам да бъда черноглед обаче. Оформя се една средна класа, която за щастие се умножава - тази на предприемчивите и честни бизнесмени, които рискуват, разчитайки на своята инициатива, на своето трудолюбие и на своя късмет. Уважавам тези хора, в тях е бъдещето на една развита, съвременна европейска държава, каквато ще стане един ден България.

- На какво е верен днешният поет?

- Не обичам да говоря от името на много хора, камо ли от името на моите колеги. Всеки, застанал над белия лист или над клавиатурата на компютъра, отговаря сам за себе си. Лично аз бих искал да остана верен на самия себе си. Такъв, какъвто съм бил и съм толкова много години. Лош или добър, слаб или силен - това съм си аз. С всичките си грехове и добродетели, поражения и победи. Затова и толкова време вече пиша своите спомени. Аз не ги пиша, по-скоро изживявам отново живота си. Страдам и се радвам също толкова силно и болезнено, както е било някога. Затова и мотото ми е :

От себе си не си отивай.

Със себе си живей.

Хей, Аз, за твойта съпротива

към моя свят, здравей!



- Поезията може ли да бъде използвана като оръжие срещу злото? Словото въздейства, но дали може да променя?

- Искам да вярвам, че поезията не е безсилна и безсмислена. Това, че хилядолетия тя съществува, че можем да се вълнуваме от Омир и Данте, от Шекспир и Пушкин - говори, че у човека съществува и тази божествена струнка, която прозвънва в съприкосновение с поезията. Няма нищо по-приятно за един поет от това да чуе своите стихове от устата на едно дете например или на едно красиво момиче. Пък дори и на една прегърбена старица. Дори това, че днес, в такова трудно време, хората не загърбват рециталите на поета - говори, че поезията може да бъде балсам за душата, лекарство против самотата и отчуждението.

- А любовта може ли да противодейства на насилието?

- Че кое друго може да противодейства на насилието освен любовта? Ако отговориш на насилието с насилие, следва в отговор ново насилие и така до пълно унищожение. А човечеството съществува. Благодарение на какво? Благодарение на любовта. Любовта, която създава живота, възпроизвежда го и е единствената съпротива против смъртта.

- Виждам, че разглеждате корицата на книгата си в интернет. Как се отнасяте към електронните технологии?

- Мисля, че не съм изостанал от съвременните и съвсем пресни постижения на човешката цивилизация. Интернет е наистина най-голямото изобретение на човечеството за сближаване и взаимно разбиране на хората от всички точки на планетата. Изумително откритие наистина. По-велико от телевизията, защото в телевизията не си участник, а наблюдаващ. А в интернет общуваш като самостоятелна личност. Но не съм привърженик на четенето на книги по интернет. И не вярвам това да има кой знае какво бъдеще. Вярвам в консерватизма на хората, в прелистването на страниците не с мишката, а с пръстите, които се докосват до хартията. Ако все пак книгата като книга изчезне някога, това означава, че тя ще стане библиографска рядкост за нашите праправнуци. И цената й ще се повиши много. Затова призовавам - правете капиталовложения отсега, като купувате книги!
126
5692
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
126
 Видими 
17 Март 2007 01:51
терминологично от развит социализъм сме в бедняшки социализъм, собствеността е в същите, и от диктатура сме диктатурна демокрация, къде са гражданите с общество, това което липсва в описание на сегато е културата на бедността, витрини лъщат, гладни очи ги зяпат, гаврош пак им гостува, не обръщайте срамежливо глави и пера
17 Март 2007 02:12
Винаги съм го харесвал .И преди и сега!За съжаление твърде малко са хората и поетите като Недялко Йорданов!
17 Март 2007 04:04
Демокрацията и просперитета обърка съвсем бедните мозъчета на комунягите!
Най объркани са т.н. "писатели" и "поети".
Направо им се казва че тоновете книги дето са писали са комунистическа пропаганда и заплатите дето са получавали са кражба от народа!
Тези писаници допринесоха за фалшивият морал, изостаналостта и корупцията в България!
17 Март 2007 06:38
Пейчо !
17 Март 2007 06:41
"Няма човек, който да не е бунтар."
Има, конформистът.
17 Март 2007 08:14
Тъжно - да искаш да си национален поет, а синовете ти да станат издатели на вестник ШОК
От квинтесенция на културата към дъното на халтурата.
17 Март 2007 08:36
Този освен поет бил и голям шмекер бе.
Чудя се ако Американците бяха възприели лозунга му
(инвестирайте в книги)
дали сега нямаше да са по-бедни и от българите.
17 Март 2007 08:36
За такива дундуркани по коктейли бунтари кат' бай ни Недялко и Стефчо Цанев - сатър -, както обичаше да казва Постол войвада
17 Март 2007 08:45
От планините написана поезия има няколко могили които си струва да прочетеш или научиш на изуст!
Останалото е едва ли е нужно някому.
Тези могилки не са написани от професионални поети(поети на заплата)!
Така че професията поет звучи твърде фалшиво.
17 Март 2007 08:49
Колкото и да го дърляте Недялко Йорданов, в сравнение с него вие сте ЛИЛИПУТИ И ЛИЛИПУТКИ.
17 Март 2007 08:52
Калина Малина, конформизмът също е бунт - срещу бунтарството!
17 Март 2007 08:55
...а бунтарството - конформизъм сред бунтарите.
17 Март 2007 08:55
Недялко е поливалентна личност и поет, и режисьор, и драматург, и най-важното невероятно чист човек, което в днешно време си е бисер в прахта. Нека остане верен на себе си и своето вдъхновение по-дълго!
17 Март 2007 08:57
Разсъжденията на бай Недялко относно любовта се набиват на очи със своята оригиналност. Но какво да се прави - на "клише" въпроси - "клишета" като отговори.
Важното е да сме против палежа на Партийния дом и атаката срещу парламента. Това ни прави бунтари-ентелектуалци, за разлика от мръсния плебс, който не знае какво е да си истински извисен бунтар.
17 Март 2007 09:04

Всеки във днешните кризи
пази и двете си ризи -
17 Март 2007 09:29
Както винаги Недялко е на ниво- честен и прям!
И както винаги ЗКПЧ-то на Форума FL е на своя пост.
17 Март 2007 09:30
режимен интелигент, показва злото отдалече, не го идентифицира, нарича, липсва му куража за цялата истина, имало олигарси, някакви си безименни лоши, книгите в нет не бивало, липсвал аромата на хартията, за бога братя купувайте, изпразних кесията
олигарси, руска мода е, групировки са, и децата знаят че те ограбиха, разпределиха и владеят българия, и имена на коли носят, кои са, дотука знам, и не ми пука да си загубя живота, то и един живот, с песен да си тръгнеш, та щом ще си писател съвест народна, с репортаж от живота опиши, не пресъздавай фасади

Редактирано от - Пейчо Пеев на 17/3/2007 г/ 09:53:44

17 Март 2007 12:06
Ако не бяха поети като Недялко Йорданов, Валери Петров и Стефан Цанев досега да сме загубили и последната капчица морал и да сме се изпозадушили в собствената си омраза. Не че и сега няма хора на които никой не може вече да помогне по отношение на задушаването (примери във форума колкото щеш). Но, нейсе, да са ни живи и здрави поетите да ни сапикясват когато трябва.
17 Март 2007 12:21
вервай си, и по кой морал ме водят, всички заедно да построим пак нов живот, временни проблеми има, но главата горе, оцелявали сме толкова пъти досега, пътя на вярата.... ами книга на сегашния хал върви с цена до 5 лева, тракерите пък ме свързват с културата на запада, помня цензурата и ентусиастите на пътеводенето от изток не всичко е пари приятелю, а
17 Март 2007 12:27
Ех къде е бай лефчеф да попеят заедно с отгледаната си халтурка. Па и да са подкрепят със стих. Стих роден от живота.
17 Март 2007 12:39
Вервам си, Пейчо. Само за последното сиправ- не всичко е пари. И не очаквай никой никъде да те води нито да те кара. Нали не сме веке рая покорна нито стадо а общност от свободни индивидуалности (или поне така ни се казва). И не знам защо свързваш Н.Й. с цензурата. Доколкото знам доста негови пиеси са сваляни, така че той е по-скоро потърпевшия.
17 Март 2007 12:48
Ако големият Недялко беше пошляпвал по-често малкия Недялко, сега нямаше дя му се налага да обяснява, че два недялани камъка брашно не мелят.
17 Март 2007 12:52
за поета нищо, не ме трогва той, публиката му старее и беднее, и щом си верват лошо няма, иначе е хляб и сълзи

Редактирано от - Пейчо Пеев на 17/3/2007 г/ 12:58:21

17 Март 2007 12:53
спирането на тракери е с ефект на цензура, от киносалонни прожекции печалбата умира, формира се от носители за домашно кино за поета пак нищо, и за тебе не е, а за клевъра дето коруптира вече неколко класики

Редактирано от - Пейчо Пеев на 17/3/2007 г/ 13:17:27

17 Март 2007 13:15
Не ме докосва поезията на Недялко Ем Цанев geç -miş olsun !
Различно е въздействието при Маргарита Петкова, Бойко Ламбовски, Миряна Башева, Георги Константинов, Валери Станков, Георги Фотев и други...
Пропуснатите да ме извинят...
17 Март 2007 13:24
ПЕСЕН ЗА НАДЕЖДАТА

Недялко Йорданов
***
Когато изглежда,
че няма надежда,
че всичко е свършено вече –
недей се смущава,
недей се прощава,
недей се предава, човече.
Кажи – не ми пука
от таз несполука –
аз мога, аз вярвам, аз зная,
че въпреки факта,
това е антракта,
това е антракта – не края.
От огън опърлен,
от всички захвърлен,
затворен в най-тъмната стая –
недей се спотайва,
недей се отчайва –
кажи си: това не е края!
Кажи: не ми пука
от таз несполука –
аз мога, аз вярвам, аз зная,
че въпреки факта
това е антракта,
това е антракта – не края!

1976

Редактирано от - paragraph39 на 17/3/2007 г/ 13:25:36

17 Март 2007 13:30
и аз харесвам джипче мерджан с четири четворки ама като не съм очил, за джипаджия, трайем, 'времето' сега убива талантлив и почтен, прозрелият го тормозят и плашат с .... облекчение, и още едно смешно, управлявали ли ни били отвън, ......, в демократската република началник на властта е народа, ????


Редактирано от - Пейчо Пеев на 17/3/2007 г/ 14:39:09

17 Март 2007 15:08
ВЯРА
...като ранена в сърцето пантера.
Вапцаров

Е, доживяхме... И какво?
това ли беше, Боже мили!
омраза пъпли в наште жили
след краткото ни тържество.

Е, доживяхме го. Без кръв.
без жертви... Но нима сме други?
Суетност. Минали заслуги.
И битки кой да бъде пръв.

С крака по голия корем
как тъпчем в бясна надпревара
трупа на старата си вяра
а нова нямаме съвсем.

Едва ли ще я създадем.
нали предците са създали
наивните ни идеали.
За тях без малко да умрем.

Ти, който беше сляп и глух
и се спотайваше до вчера-
одра ранената пантера
и ходиш с нейния кожух.

А аз обезверен и слаб,
дори не мога да си върна
поне пшениченото зърно,
за да омеся своя хляб.
18 януари 1990
17 Март 2007 17:31
Параграф 39, галфонизатор -
Пейчо Пейчев - за първия постинг и за тракерите
17 Март 2007 18:06
Недялко Йорданов и неговото писание е един хубав ТЕСТ за "умните" момчета в този форум. А те не се замислят за да го оклепат според собственото си виждане. Ако питате участниците с турско самосъзнание какво представлява Ботев , и те ще ви отговорят според умствения си багаж и емоционалната си нагласа.
Толкова хубаво е казал нещата човека, че прави чест на в. СЕГА да помести негово интервю.
ДЕРЗАЙ НЕДЯЛКО, не е нужно всички да те разбират и оценяват. Макар че годините напредват, ти оставаш все така честен, верен на себе си БЪЛГАРИН достоен за подражание. Много наши съотечественици са оценили приноса ти. Някога са оплювали и замеряли даже великата творба на Микел Анджело, образец на красота и изящество за всички времена. Какво да се чудим на реакцията на някои, които са тотално дрогирани от пошлостта и злобата, от преклонение пред чуждото и пълно отричане на родното.
Жалкото е, че тези които си отиват не остават заместници и България умира духовно.

17 Март 2007 19:00
Социалистически бидермайер е Недялко йорданов - поезия за домакините, за сантименталните държавни служителки и кметове на малки градчета.
Сапунена поезия - модерна пудра и перука.
Това го различава от Христо Фотев и Константин Павлов
17 Март 2007 19:31
Колко жалко че Недялко не е мръдна от където го завари демокрацията. Колко жалко че талантите на България са такива. Но надежда има, някои слагат в един кюп Недялко и Стефан Цанев а то не е верно. Стефан извървя голям път и момъдря. Прочетете "Мравки и богове" , наслада по Стайнбек на чист български.
17 Март 2007 19:33
иванов, знам за н. йорданов от '70, късно ми е за тест, мягкий вагон знаеш ли що е, приятна дрямка
17 Март 2007 20:00
Малко останаха истинските БЪЛГАРИ - Недялко е един от тях! Не мога да си представя как би изглеждала България без хора като него, Ст. Цанев, Тодор Колев, Мутафова, Калоянчев, Лолова...Ставаме все по-СИРОТНИ...
17 Март 2007 20:04
Пейчо Пеев,
17 Март 2007 21:14
Пуйчо Пуев,
ти и като бивш даскал не си прочел поне 10% от книгите, с които Недялко се е градил като творец с годините. И добре, че Недялко го има - на този фон объркани и безлични, мумифицирани от религията , която изповядваш, "духовни бащи " като теб, са ярка илюстрация на това , което днес в България наричат преход. Маргинали като теб, драги ми Пуйчо, трудно ще разберат душата на поета, стоящ близко до човешкото днес и аз. Хайде, по-добре си вземи хапчетата навреме, със здраве.
17 Март 2007 21:35
мильо ако дарба като петя дубарова е бил щехте отдавна да сте го пратили в добрия свят ами племенника на пеньо пенев, чрез кеворк книга му издадоха, получи веднага награда на френската академия за силата на драматизма, и предсмъртна беше му, та в българия истинските поети ги убивате, и не от сега

Редактирано от - Пейчо Пеев на 17/3/2007 г/ 21:50:18

17 Март 2007 21:43
Не очаквайте един поет да бъде като вас. Пичовете от Манхатън за това са там, защото не им харесва България. А тя е такава, каквата е - има място и за Недялко Йорданов, и за Иван Костов, и двамата сачаст от нея. Всеки ще бъде запомнен с нещо. За мен Недялко Йорданов (освен с останалите му някои бледтящи, други по-спорни) ще остане с това: (особено хубава е в изпълнение на Мишо Белчев)

Младостта си отива и е ясно това
не от белите жички по мойта глава,
не от ситната мрежа край мойте очи,
младостта си отива - туй по всичко личи.
Всеки осем цигари съкращават със час
отредената възраст на всеки от нас,
ако пазя диета и спортувам през ден
ще се чувствам, разбира се,
сто на сто подмладен.

Младостта си отива, ала не от това,
и каква съпротива да окажем, каква?
Младостта си отива, Боже мой, не върви
да нагазя отново посред морски треви,
да разтворя пак шепи и да видя във тях
как искри сред водата златен лунния прах.
Младостта си отива, преметнала сак,
в стари джинси обута до крайпътния знак.
С ръка неизменно в безпаричния джоб, хей, хей
младостта си отива на един автостоп, хей, хей
Младостта си отива - ето хлопва врата,
пред разумния довод за всички неща,
за всички неща, за всички неща.

Младостта си отива, ах как помня това,
уволнена си тръгва, но с горда глава,
с уста си подсвирква, не поглежда назад,
не и пука от нищо пред смълчания свят.

Младостта си отива, пие чаша коняк
незаконно щастлива край бургаския бряг,
изпотена от ласки, цяла в пясък и сол
младостта си отива с песничка в си-бемол.

Младостта си отива и дори без тъга,
няма даже емоции - накъде, докога?
Може би до тогава, докогато умрем
Младостта си отива не съвсем, не съвсем.

Младостта си отива и дори без тъга,
няма даже емоции - накъде, докога?
Може би до тогава, докогато умрем
Младостта си отива не съвсем, не съвсем...
17 Март 2007 21:48
Петя Дубарова
От спуканите вени на небето

потича неспокоен и студен,

съзира ме, заглежда се във мен,

с езици хладни близва ми лицето.



Той ту се свива в локва пред нозете,

треперещ като коте от вода,

ту бяла електрическа звезда

във него се оглежда като цвете.



Заслушвам се и чувам как над мене

със капки черни като вишнев сок

той удря по циментовия блок

и нещо му говори със звънтене.



Във тази нощ сама съм в тъмнината,

но нищо не навява самота,

защото е изкуство под дъжда

да можеш да говориш със водата.
17 Март 2007 21:50
Христо Фотев

Тоя влак за Бургас е тъй бавен.

Аз сънувам дъждовния плаж.

Там е моя живот - моя странен

и единствен словесен пейзаж.



Там съм целият аз - там забравям,

че съм кратък и лош - че съм аз.

Глас на гларус и аз осезавам

тоя - целия свят... Там в Бургас,



аз умирам от нежност и ярост.

(А се мислех за подвиг роден.)

Глас на гларус, о, писък на гларус -

възмутителен спомен за мен.
17 Март 2007 21:51
Има и още едно произведение, дълго играно на детска сцена, но заглавието много пасва на днешните ни кратунчовци на прехода, разказали играта на народеца - " Смешки страшни, за герои без опашки"....
17 Март 2007 22:02
Е, и добре, и Христо Фотев, и Петя Дубарова.
Какво променя това?
Още може, дайте да дадем. И други има още, и не по едно стихотворение са написали.
И ся ко?*
* митичен форумен ник.
17 Март 2007 22:39
Недялко Йорданов е велик поет и изключително чист човек. Той има малко, но много злобни врагове и всенародна обич.90% от българите го обичат и обожават. Няма друг такъв случай в историята на литературата ни - един поет да събира всяка година по 5000 души слушатели в зала 1 на НДК. Това, което не смеят да пробват и най-известните ни естрадни изпълнители и фолк певици.
Интервюто му във вестник "Сега" е мъдро, сдържано и много емоционално. Изстрадани са истините в него. Чест е за вестника такава публикация.
17 Март 2007 22:39
Я спуснете пеердетооо
да направим сеефтетооо
Мамина Радка - на мама
кой ми те, мама, излъга?
кой ти го, мама, на****?
Ич дума да не става
дума да не излиза
между нас да си остане.
- Първата вечер как бешееее?
- Много ме, мамо, боолешееее...
Припев:
Мамина Радка - на мама
кой ми те, мама, излъга?
кой ти го, мама, на****?
Ич дума да не става
дума да не излиза
между нас да си остане.
- Втората вечер как бешеее?
- Само малко кръв течешеее...
Припев...
- Третата вечер как бешееее?
- Кат' по релси вървеешееее....
Припев...
- Четвъртата вечер как бешееее?
- Като в кюнец хлопашеее...
Припев...
- Тия тежки дооматииии,
кой ти ги, мама, разклатииии?
Тая риба без костииии
как я лапна през постиии?
Припев...
- Краставица тууршияяяя
как я лапна до шиияяя?
Бяло пате с две гушииии
кой ти го, мама , намушииии?
Припев...
17 Март 2007 22:39
наричат българия страната на мъртвите поети, защо бe мильо най.много убити в света другар
17 Март 2007 23:07
Г-жо Иванова,
аз съм бил на представяния на негови книги по време на Панаира на книгата - повече от 20 души никога не е имало.
18 Март 2007 01:43
Айде бе, човекът е талантлив, и то как още. Това е достатъчно, всичко друго са глупости, такъв бил, онакъв бил. Някои ги е ужасно яд, че някой е бил талант, и тогава, и сега. Пуста българска завист, да не кажа по-лошо.
18 Март 2007 02:52
Успоредно съществува и една квазилитература, узурпирала друга функция на литературата - представителната. Тя е натоварена от медиите с тежката задача да бъде “лицето” на нацията, призната съвременна класика. По-добре е да се каже, че това не е литература, а образ на празното място на предишната литература, създаден от тези медии и техните подпомагащи формирования. Такива са фондация “Балканика”, кръгът на “гениите”, но в по-голяма степен вестник “Труд” и неговата притурка АртТруд, по-рядко други вестници. Заслуга за тази “медилатура” (т.е. литература на медиите) имат лично определени журналистки от водещи вестници, разни магазинни телевизионни предавания за култура, водени от чаровни момиченца. Те произведоха в “съвременни класици” на българската литература автори като Антон Дончев, Стефан Цанев и Недялко Йорданов. Кампанията за тяхната “класичност” се води по класическите закони на медийния PR - споменатите се появяват през ден на екран, глаголят като недоволни патриарси, заемат пози едновременно на народни писатели и отритнати интелектуалци, противопоставят се във възвишена моралистична наивност на всяко настоящо правителство. През това време поддържащият отбор контактува със странни западни издателства, създава медиен шум, прави скандали, подгрява немислими кандидатури за нобелови награди. Макар всъщност да не се нуждае от реални интелектуални гласове, медийното общество търси техните симулакри: то има интерес да внушава, че нищо не се е променило. Измествайки безвъзвратно акцента към разбягването на фокусните клиентели и моментното настояще без памет (забележете заглавията - “24 часа”, “Сега”, “Днес”), то има интерес да обайва населението, да му пее, че “вечното” и трайното на нацията не са заплашени, че класиците са си класици, а “духовните ценности” са все така непреходни, както и преди.

В този смисъл Стефан Цанев и Недялко Йорданов отдавна не са писатели - те са квазилитературни медийни звезди, узурпирали правото да представляват пред масовия нечитател несъществуващата българска литература и “непреходните” ценности на нацията. Не случайно с тях се заяждат медийни звезди от други поколения като Мартин Карбовски - те просто делят една и съща симулационна ниша. Като “представители” на българската литература и нация на тях им се полагат четения (т.е. декламации) в най-представителни форуми - на юбилейни дати, в Народния театър; през година-година и половина те публикуват “избрано”, в промеждутъците непрекъснато изказват мнения по всички въпроси и въобще са “лица” и в телевизионното пространство, каквито са Христо Стоичков, Слави Трифонов и Евгени Минчев, само ролята им е леко различна - мрънкаща и маргинална.
Александър Кьосев
Натиснете тук
18 Март 2007 03:05
В България има много задушени, затрити и убити таланти - верно е!
Много от най-добрите бяха "култучвани" овреме, още при първите изблици на талант, други по-късно. Останалите трябваше да се чувстват виновни и дължни да се подчиняват, а пък и да са благодарни за това. Имаше цял един отдел, който трябваше да нагнетява злоба, завист и омраза, а после да ни ги вменява, за да се чувстваме гузни че сме оцелели....
Но въпреки тази дълга Сибирска зима под преспите поникнаха кокичета...
Радваха ни, поддържаха жив Духа на културата ни и чуството за красота и хармония, които само истинското изкуство носи...

Недялко Йорданов, благодарим Ви за това

Редактирано от - Valeriana на 18/3/2007 г/ 03:41:56

18 Март 2007 03:34
В Бургас не можеш ти да бъдеш друг,
освен поет, моряк или художник!
В Бургас Морето винаги е в твоя дух-
приятел пръв ти е, понякога любовник!...
......................................... ..................
/от скромност, ще премълча, кой е авторът/
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД