:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,043
Активни 454
Страници 7,946
За един ден 1,302,066
Антитеза

Долу правосъдието! Да живее корупцията!

Емил Спахийски
Ние спорим двама със съдия на тема "справедливостта в нашето време". Няма тропане на крака, няма юмруци по масата. Той говори тихо, кротко, уверено и без много сили ме убеждава, че законите не са направени, за да има справедливост, а за да гарантират функционирането на пазара, на обществото като цяло.

Всичко тръгна от едно просто сравнение, от което се възмущавах: справедливо ли е човек, който в пияно състояние е убил няколко души на пътя, да получи административно наказание, а друг, който също е употребил алкохол, без да е направил каквото и да е нарушение, да бъде осъден на пробация? Възможно ли е, ако си откраднал празни буркани, да бъдеш осъден на 3 години лишаване от свобода, а ако си източил милиони от държавно предприятие, да се измъкнеш сух от делото? Възможно ли е съдът да оправдае човек, за когото е доказано с документи (договор, разписка), че е продал крадена кола на друг, да вземе колата на потърпевшия и да оневини крадеца? Възможно е, казва той. Законът не се занимава с абстрактни неща, а гледа фактите. Съдията издава присъдите на базата на конкретни доказателства, а не на базата на личната преценка за справедливост на потърпевшите. Факт. Но какво от това?

Трудният момент дойде, когато вдигнах белия флаг относно справедливостта и подхванахме функционирането на обществото, гарантирано от законите. Трудно за съдията, защото много от въпросите нямат логично оправдание и това ни връща отново към справедливостта.



Смисълът на закона



На пръв прочит това е смисълът: законът трябва да те накара да живееш по някакви общи правила. Дори да прекрачваш границата от време на време, ти се движиш в някаква хармония с другите, независимо дали искаш или не. Може и да не караш точно с 40 км/ч., когато има такова ограничение, но поне се приближаваш към тази норма. Може да сложиш байпас на електромера, но все пак плащаш сметките си. Може да пробваш наркотик дори, но не го правиш прекалено публично. Имаш съзнанието кое е законно, кое - не и това те държи в стадото. Страх те е от бича на закона.

Как трябва да се държиш обаче, когато около теб започнат да се навъждат хора, които много, ама много драстично нарушават законите и те не намират полагащото им се възмездие? Ако спираш на пешеходна пътека, а друг профучи с огромна скорост, рискувайки живота на хората, то ти би искал да си сигурен, че полицията след 100 метра ще го спре и ще го разкатае. Законът трябва да бъде тоягата, която спира всеки мерак да се прекрачват границите и да гарантира работата на машината-общество. Така е, така го разбира и съдията, моят събеседник.

Аз обаче смятам, че законът не трябва да бъде бездушен, а да е жив, с позитивно мислене. Той не трябва просто да те накаже, а да ти предоставя избор. Ако ставаш по-лош - той да бъде по-жесток, ако имаш желание да подобриш поведението си - да те толерира. Вероятно великите римляни са казали всичко с латински думи по въпроса, но кой днес ти чете латински.

Когато става въпрос за закон, нямам предвид само конкретния нормативен акт, но и практиката. Нека вземем пример от САЩ. Ако там например направиш катастрофа след употреба на алкохол, те грози затвор, както и тук. До съда обаче имаш възможност да покажеш, че има воля да се промениш. Посещаваш сбирки на анонимните алкохолици, работиш доброволно за ползу народу, участваш в обществени прояви. Тогава съдът е милостив и се разминаваш с административно наказание. Казва: ето той си е взел поука и заслужава снизхождение. Ако си разумен човек, ще минеш по тази пътека, колкото и да ти струва финансово, и следващия път ще караш значително по внимателно. В обратния случай липсата на желание за промяна се наказва със затвор, което в крайна сметка пак те вразумява или в най-тежкият случай - отстранява от обществото. Системата функционира и което е най-важното: създава се усещането за справедливост.



Как практиката ражда корупцията



Не е вярно, че в България законите са меки. Това просто не е вярно. Дори една малка грешна стъпка може да ти съсипе живота, а това е жестоко. Един скандал със съпругата, две чаши уиски и после... както се казва, никога няма да станеш президент, защото в досието ти ще пише "осъждан". Може да кажеш дори истината и да те пратят на съд, както сега става с колеги журналисти. Защо се получава така, че законите са жестоки, а системата скърца?

В новите промени за Закона за движение по пътищата се предлага затвор за превишена скорост, когато е много опасна. Браво, много добре. Кога тя е опасна? Това не е ли нещо абстрактно? В такъв случай всеки е потенциален затворник, дори без да е застрашил живота на другите. Но след като законът е толкова жесток, защо жертвите по пътищата се увеличават? Защо въпреки жестоките закони за наркотиците, градовете ни са препълнени от дрога и тя се продава свободно по заведения и близо до училищата? Защо след като законите ни предвиждат размазващи наказания за финансови престъпления, можеш спокойно да си купуваш фактури за ДДС край пазара "Илиянци", където те се предлагат на кило? Защо, защо, защо? Дори няма тропане на крака и удряне по масата с юмруци, а чудене.

Законите у нас очевидно се произвеждат по някакви абстрактни критерии, а след това те не работят. Например поправката с т.нар. "еднократна доза" трябваше да подпомогне полицията да лови дилъри. Тъй като повечето дилъри са обвързани във всякакви схеми - полицаи, прокурори, политици, основните жертви, както и предвиждахме, станаха хлапетата. Уж този закон трябваше да ги предпази от отровите, а пък не само не ги предпази, а се оказа, че десетки жертви трябваше да бъдат и съдени. Слава богу, отмениха го.

Безумното предложение в Закона за движение по пътищата вероятно има за идея да озапти "пилотите" по улиците. Практиката обаче ще покаже друго, повярвайте. Дори и сега, ако отидете на ул. "Граф Игнатиев", ще видите как полицаи стоят и гледат как, по иначе забранената улица, хвърчат с бясна скорост поршета, ламборгинита, дипломатически, полицейски, прокурорски коли. Нима няма закон, който да ограничи това? Има, но не се спазва. Дори да има затвор за такива неща, там ще пращат някакви случайни грешници. Иначе такива джипове, дето убиха момиче по "Дондуков" при наличието на 40 камери за наблюдение в района, ще отминават с кървавите си гуми.

Идеята е, че



закони има, но няма воля те да се прилагат,



няма капацитет за това и там е проблемът.

Практиката показва, че за да замажат положението, управляващите политици вместо да навият ръкави и да следят за налагането законността, да инвестират пари в обучение на кадрите, увеличават наказанията, усложняват нормативните актове, разбутват работещи системи и се получава една огромна каша.

Кашата с нагледен пример означава беззаконие, липса на справедливост. Ето ви примерът. ПТП-та са едни от най-сложните дела, особено когато има жертви. След всички промени в системата сега огледите май ще се извършват от дознателите по райони. Повечето от тях не са опитни и дори една малка грешка при измерванията на спирачен път, на отстояния и прочее, може да докара на бюрото на съдията негодни доказателства. Съдията, ако отсъжда законосъобразно, ще трябва да освободи иначе виновния водач на МПС. Тогава обаче обществото ще скочи и ще пита "защо" (нали помните "ние ги ловим, а те ги пускат"). За да се върне доверието в справедливостта, ще се наложи същият този съдия от време на време да присъжда целесъобразно (в полза на обществото). Тогава обаче под ударите на закона ще попаднат тези, които нямат възможностите да се защитават. Това е несправедливо.

Най-любимата ми демонстрация на яловостта на тези, дето въвеждат ред, е столичният квартал "Младост", естествено. По единствения път, който сега води към центъра, са се наредили около 5 светофара в рамките на един километър. Всички те са поставени след някакво негодувание на хората. Например последният, който вече тотално затапва движението, беше сложен, след като кола уби едно дете. Първата реакция на властта е: Светофар! Ние изпълнихме нашите задължения.

Истината е, че решението не е светофар, а подлез или поне един полицай, който да глобява всеки, който не спира на пешеходната пътека. Това обаче изисква някакви усилия, нали? Вместо това сега е създаден истински хаос на движението. Един дисбаланс на справедливостта и една неработеща система.

Функционирането на цялата система е в отчаяно състояние. Законите наистина не търсят справедливостта като баланс между различните интереси, а временно успокояват обществени нагласи. Вследствие на това те са строги и по абсурден начин не се спазват. След като не се спазват, те натрупват огромна маса от несправедливост и условия



да вземеш правосъдието в собствените си ръце



Тогава се ражда корупцията. При корупцията всичко е ясно - знаеш, ако пиеш и караш, колко трябва да дадеш, за да се отървеш. Знаеш колко иска лекарят, за да ти обърне внимание, колко ще ти поиска мутрата, за да размаже физиономията на този, дето ти е продал крадена кола, колко да платиш, за да си вземеш диплома и да си уредиш кариерата.

Корупцията се ражда тогава, когато е по-евтино да си извън закона, отколкото да го спазваш. Когато е срамно да живееш по нормите. Когато всеки тарикат може да живее по-добре от теб, защото знае, че корупцията е манна небесна.

Нормално е в едно общество да има престъпници, да има хора, които прекрачват границите, но когато системата не реагира, беззаконието се превръща в пандемия и тогава се създава се нова система, паралелна на държавата.

Съжалявам, че ще поспоря със съдията, дето твърди, че законите не се интересуват от абстрактни понятия.

Истинското функциониране на обществото само по себе си е справедливост, защото е тънък баланс между различни претенции, гледни точки. Когато системата е бъгава, когато тя не гарантира обществения договор, тогава хората вдигат бели знамена и търсят своята справедливост по съвсем не-законен начин. В крайна сметка, ако законът не функционира, кой има моралното право да те съди? Ако законът не може да те убеди, че той те прави равноправен участник в системата, във функционирането на пазара, кой може да те убеди, че не трябва да си подмолен, да плащаш на полицаите, да плащаш на общинарите, да плащаш на адвоката си, за да надцаква дознатели, прокурори, съдии... Ако справедливостта е болна легнала - да живее корупцията, при нея няма изненади.

Изводът е много прост: законите трябва да са... прости. Прости като сградата на един МОЛ, в който обаче имаш много възможности - да станеш добър или системата да те изхвърли. Въпросът е да имаш избор, а това е прекрасно, нали?
 ---
 Ако законът третира всички нарушители еднакво, шофьорът на такава кола би трябвало да получи същото наказание като водача на обикновена лада, когато наруши правилата. Всички знаем, че това няма как да стане.
96
5395
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
96
 Видими 
17 Март 2007 01:50

Именно затова нещото, наречено "върховенство на закона" е сред най-важните критерии за това каква е една държава...
17 Март 2007 02:00
Например поправката с т.нар. "еднократна доза" трябваше да подпомогне полицията да лови дилъри. Тъй като повечето дилъри са обвързани във всякакви схеми - полицаи, прокурори, политици, основните жертви, както и предвиждахме, станаха хлапетата. Уж този закон трябваше да ги предпази от отровите, а пък не само не ги предпази, а се оказа, че десетки жертви трябваше да бъдат и съдени. Слава богу, отмениха го.

авторе, това беше поръчков закон в най-чист вид и ефекта му беше ясен още когато е бил внасян. и не само е бил ясен, а именно този ефект е бил търсен. кошлуков и севлиевски сигурно ще шмъркат на аванта до края на живота си за услугата която направиха на наркобосовете

17 Март 2007 02:12
колкото до строгите закони и скъцащата система - не само логиката, а и практиката сочат че е важно не само колко са тежки законите, а и какъв е шанса да бъдат приложени и да се стигне до присъда. затова и по-умерени закони, които се прилагат с голяма сигурност, са много по-ефективни в обезкуражаване на потенциални нарушители от жестоки закони, които обаче се прилагат от дъжд на вятър, при това съвсем произволно, сякаш идеята им е не да налагат справедливост, а терор на случаен принцип.
положението е същото като в икономиката - всеки сценарий има не само потенциални ползи и вреди, а и съответната вероятност да се реализират, което определя в крайна сметка претеглената полза и вреда. приемрно ако сравним шанс 10% да те осъдят на 10 години затвор и шанс 90% да те осъдят на 5 години затвор това е все едно да сравняваме потенциална присъда от 1 година и потенциална присъда от 4, 5 години. ясно е че второто е по-опасно. както виждате по-суровото, но по-малко вероятно да се сбъдне наказание е по-малка заплаха (и има по-малък възспиращ ефект) за нарушителя от по-малкото, но по-сигурно, наказание.

17 Март 2007 02:17
авторе, кажи на съдията че така се е втренчил в дърветата че не вижда гората. и че е забравил кое е целта и кое - инструмента. страхотна статия

17 Март 2007 02:30
Спазват се законите в белите държави.В /умишлено/разграденият двор България такова животно няма.
17 Март 2007 02:30
в държава която няма справедливост обществения договор се разпада. всеки става тарикат, човека за човека е вълка на квадрат, няма обединение, а ние знаем че какво ... разделените са слаби. идва момента когато дори собствения народ вече няма желание да вдигнат ръка в защита на изпразнилата се от смисъл държава. не един самозабравил се елит е усетил тази горчива истина на гърба си - че гаврейки се с народа си губиш неговата подкрепа, и рано или късно външна сила ще те унищожи или направи своя марионетка, защото власт която не се опира на народа е дърво без корен - духне ли го по-силен ввятър и пада. сун цу го беше казал много добре но не мога да намеря цитата

17 Март 2007 02:37
първата стъпка към това отказване от общата ни идентичност направихме с влизането в ЕС - видяхме че елита ни е само един паразит срешу който ще трябва да търсим външно лечение. съзнателно се обърнахме срещу хората които по принуда сме "избрали" за свои водачи. отказахме се от част от суверенитета с който разполагаме на теория, но не и на практика, за да изгуби и "елита" ни своята безнаказаност. това си е гражданска война, макар и засега без изстрели. но ако утре в БГ нахлуят чужди войски, окупират софия, изкарат депутатите от парламента и започнат да ги избиват не знам дали хората повече ще се натъжат или зарадват. а това показва че нещата са отишли прекалено далеч и моралния упадък и беззаконието са унищожили нацията отвътре

17 Март 2007 02:39
Колко много думи, и пак не е казана простата истина - каквито и закони да имаме, проблемът е в липсата на държава, която да следи за спазването им.
17 Март 2007 03:42
"Защо се получава така, че законите са жестоки, а системата скърца?"
'
Моят отговор е, законите са жестоки, защото законотворците искат да ни убедят, че имат желание да сложат ред в държавата. Системата скърца защото законите не се прилагат към нарушителите на закона от властимащите и хората с много пари - в това число и престъпниците. Народа ще страда и порочната системата ще функционира, докато решенията на изпълнителната и съдебната власт са в зависимост от предложенията на които те не могат да устоят.
'
Липсата на смелост и честност в много от съдиите, които не наказват силните на деня се компенсира с безкруполни и убийствени присъди над беззащитни български граждани. Впечатляващото е, че няма спор за доказателствата с/у беззащитните, а доказателствата за вина с/у останалата група са винаги оспорвани или определяни от невалидни от представителите на съда.
'
Всички тези, отговорни за несправедливостта, престъпността и корупцията не си дават сметка, че при тези условия живеят, и ще живеят, техните близки и деца, които няма начин да не бъдат засегнати като жертви рано или късно - било то изнасилване, принудителна проституцив, обир, изнудване, разбит живот от употреба на дрога, самоубийство, убийство. Рано или късно, всичко се връща по естественият закон.
17 Март 2007 03:47
През т.нар комунистическо време беше валиден /негласно /основният мотив на всеки закон - за кокошка няма прошка, за милинони-няма закони. Та оттогава е тръгнало да няма справедливост.
17 Март 2007 03:53
Великолепна статия."Бъгава" е страхотна дума, обрисува с един замах България и хората и, и напълно попада в съвременните рамки на толкова противно модерния евроатлантически интернационализъм в действие!Емиле, сигурно не ти е леко ако наистина си толкова честен, умен и възпитан колкото изглежда.
17 Март 2007 04:19
законо е врата у поле. луд е кой минава оттам.
17 Март 2007 04:20
Темата е винаги една и съща!...Анализа както винаги комунистичeско манипулативен!..Абстракции и високопарни дискусии!
А истината е проста:
От комунизъма наследихме престъпни магистрати, министри, премиери, президенти...
Без тяхното благоволение сериозни престъпления няма да се откриват, няма да се наказват...ТЕ‌ НЕМОЖЕ‌ ДА ОСЪДЯТ‌ СЕБЕ ‌ СИ!
17 Март 2007 05:41
Безкрайно объркана и несвързана статия. Прилича на откровение след третата водка. Куп верни факти и грешни изводи. Показва нагледно защо сме на това дередже. Вярно е че сме притиснати от корупция и престъпност, но битуващите мнения, очевидно споделяни от автора демонстрират ясно тоталната обърканост и неразбиране кое за какво служи. С две думи, от всеки се очаква това, което не му е работата.
* От съдия не се очаква справедлив закон. Очаква се отсъждане според съществуващия закон. Обаче, автра очевидно очаква от съдията "справедлив закон". Няма начин да дочака. Чука на грешната врата.
* От парламента се очаква да произведат добър закон. Обаче, "Практиката показва, че за да замажат положението, управляващите политици вместо да навият ръкави и да следят за налагането законността...увеличават наказанията..." Вярно е че парламента у нас е като някакъв конвент и се опитва занимава със всичко, но следенето закона да се спазва не му е работа. Увеличаване и намаляване на наказанията е.
* Очевадната слабост у нас е неспазването на закона и безнаказаността. А това всъщност е най-важния елемент. Неизбежност на наказанието и еднакъв аршин. Закона може да не е идеален, но задължително трябва да се спазва от всички. По въпроса виновни са прокуратурата, правителството и отчасти съда в частта корумпирани съдии. Автора не се е разпрострял в критики към тези институции, но е решил въпроса творчески:
"Законите у нас очевидно се произвеждат по някакви абстрактни критерии, а след това те не работят". . Аз намирам за основателни критиките към определени текстове както напр. фрапантния пример за наркотиците, но да се твърди че закона е виновен за това че не се спазва е прекалено. Това е абсурдна причина за промяна на закон. Разумна причина би било ако закона е лош, несправедлив каквото щете е свързано с текста, не и това, че не се спазва.

17 Март 2007 06:37
Мнооого неграмотна статия. Ни теза, ни антитеза. А това си е направо бисер: "Законът не се занимава с абстрактни неща, а гледа фактите." Пълна скръб...
17 Март 2007 06:57
Нали уж съдът беше призован да отсъжда "по закон и по съвест".
При условие, че законите са поръчкови, а съвестта съвсем я няма за какъв съд, правозащитни органи, правораздаване и справедливи присъди да говориме.
17 Март 2007 07:05
В предния си пост съм написал по грешка "съдът е призован" вместо "съдът е призван". Но няма да го поравя, защото така се подчертава, че подсъзнателно съм си мислил, че е време и съдиите да започнат по-често да ги "призовават" с призовки в съда.
17 Март 2007 07:53
... Съжалявам, че ще поспоря със съдията, дето твърди, че законите не се интересуват от абстрактни понятия...

Трябва да му се даде право на отговор на човека...
17 Март 2007 08:46
В сряда (+/- един ден ?) пред хотел "Плиска" на спирката в посока "Орлов мост", в 09:45 ч., при спрял тролейбус, чакайки на островчето, станах случаен свидетел на следния случай:
В локалното платно се движеше с висока скорост тъмно сива лека кола с рег.№ С0005СК (или КС), която със скърцане на спирачки едва не удари мъж на около 50 години, намиращ се на не повече от 50 см. от очертаната пешеходна пътека, бързащ да хване тролейбуса. Водачът на автомобила отвори вратата, тегли на пресичащия една майна и насочи към него пистолет, (според габаритите му видимо от голям калибър). След няколко секунди този същият идиот затвори вратата и с газ изчезна. Казах на ошашавения BG да си запише номера на автомобила и се оплаче, а той (интелигентен на вид) само ми отговори :"Пистолетът може и да е бил газов." С това ме "хвърли в музиката" и в продължителен размисъл на тема "общество, личност, права, правораздаване, ..., и светло бъдеще".
Инцидентът се разигра пред погледите на поне 100 души безмълвни свидетели, всеки чакащ своето обществено МПС в пиковия час.
17 Март 2007 08:57
Да!


Приятелю, за цитирания номер на колата!
17 Март 2007 09:25
А бе с две думи: бъгава държава.
17 Март 2007 10:35
Всичко в статията е казано перфектно. Трябва да я разпространят в парламента. Обрисува цялата ни система от гледна точка на правораздаването, но почти всичко в България стои по описания начин.
Причини: манталитет. Той се изгражда с деситилетия, дори със столетия, а я у нас: 1878 - нормална държавност, 1944 - планова икономика и изкуствено наложена идеология и норми на поведение, идеи от рода на "Учи мама, да не работиш". 1989 - пазарна икономика от най-дивите, държавност съществуваща само на хартия.
Следствия: шаблонно копиране идеите на запада без да се разбират и най - важното - комплекс, ще го повторя комплекс че сме недостойни заради комунистическото ни минало. Той е най страшен според мене. Този комплекс роди липса на здрав разум у голяма част и от политиците и от хората, унищожението и на положителното останало от плановата икономика. Тотално слагачество във външната политика. Решения без здав разум въвъ вътрешната, само и само да не обидим външното обществено мнение. Долу се говори едно, горе го знаят а им е някакси "нетактично" да го кажат (чест прави на онези от Атака че взеха да назовават нещата с истинските им имена и ако гледате внимателно вече влияят и на другите).
Резултат: неадекватни решения и мерки във всички сфери на обществената дейност в т.ч. и униженията ( рекетьорските изисквания) около приемането ни в НАТО и ЕС. Остана малко свято. Но има култ към парите. Тотален. Какво друго да роди такава система...
17 Март 2007 10:36
А истината е проста:
От комунизъма наследихме ......


FL,
Според мен, една от основните причини да сме толкова зле, е опростенческото мислене на такива като теб.
17 Март 2007 10:44
Гладиатор,

Няма такова нещо, като манталитет. Не се увличай по соц-идеите за "моралния кодекс на строителя на комунизма".

Има едно просто нещо - контрол. И наказание за нарушаване на реда. Няма ли ги - никакъв манталитет или чип няма да свърши работа.

Казвам то го от личен опит - видял съм достатъчно много жители на "манталитетни" общества, които за три-четири месеца в България започват да се държат много по-зле от нашенците. Подчертавам, много по-зле, защото като на чужденци, у нас традиционно им се прощава.

Зарежи ги тия с морала. Искаш чисти улици ? Докато не почнеш да глобяваш по 10 лири за всеки хвърлен фас, няма да ги имаш. Какъвто и манталитет да пропагандираш.
17 Март 2007 11:32
Калки, контрола може да има временен, тактически успех. Доброто възпитание и манталитетът имат стратегически, дълготраен ефект във времето. Говориш за чужденците които са тук на почивка. Те са друга порода - летовници. А за контрола - виж кво стана със соц. обществата след събитията около перестройката и 1989 - поданиците им се развихриха като отвързани диви кучета. Е тва е следствието на контрола. Съгласен съм че трябва да го има но в мярка, разумно. И как ще направиш в България контрол като трудно се намират кадри с елементарен манталитет, от които се иска едно простичко нещо - съвестно да си вършат работата за която държавата, демек ний данъкоплатците им плащаме.
17 Март 2007 11:46
"Съдебната система скърцала"!!???!!!

Спахийски ти болен ли си или си мислиш че хотата са тъпи, слепи и глухи?

Скърцала!??
Че то първо е съмнително дали има такава система!
И ако има дали в същност не става въпрос за система от партийно-приятелско-корупционни котерии!

Скърцала!
Айде нема нужда от подобни ПР "анализи"!
17 Март 2007 12:22
Наистина има много верни работи в статията, но малко объркани. От 9.IX правосъдието не е независима институция, а един от инструментите за налагане на волята на партията. Целесъобразността беше тотално изместила справедливостта. Ами няма как изведнъж след 10.XI, с магическа пръчка, да забрави старото и да стане справеливо и независимо. Спомням си как стана бойно поле в политиката - 2-ри адвокатски колектив, след всеки избори се сменяха закони с основна цел подмяна на ВСС и т.н.
Но всичко това е следствие, според мен. А причината е, че държавата ни е мафиотска и просто няма как да има независимо и справедливо правосъдие. А прчината държавата ни да е мафиотска е в самите нас, в отношението ни към света, околните и себе си.
Надеждата ми е в ЕС и принудителното въвеждане на европейските практики и стандарти, вкл. и в правосъдието. Нещо подобно е станало след Освобождението и резултат е имало.
17 Март 2007 13:40
simо, българския закон е заключена врата у поле. казвам го от опита си със законови процедури в БГ през последните години - не само че е най-бавно и трудно да направиш нещата по законен ред, а често се оказва и невъзможно. сякаш държавата те наказва за това че искаш да спазиш закона и те насърчава да го нарушиш

17 Март 2007 13:49
Дали ще има реакция от някой представител на съдебната система? Или ще си замълчат и продължат?
Правосъдие или справедливпст е въпрос, който се задава от векове. У нас се избра правосъдието - добър бюджет, заплати, привилегии. Грижата за системата и хората в нея надделя над грижата на системата за хората в държавата. Браво на автора!!!
17 Март 2007 15:09
когато всички са равни пред закона (основния стълб на правовото и гражданското общество) законите неизменно се усъвършенстват и стават все по-справедливи, защото ако са глупави или безсмислени всички страдат от тях. в БГ обаче ситуацията едруга - закона важи само за малките и беззащитните и няма никакво влияние за управляващата върхушка, която е на практика живее в неприкосновеност и безнаказаност. с подборната си и произволна употреба закона е превърнат от "елита" от инструмент за регулиране на отношенията в обществото в оръжие за контрол и грабеж на масите. това не е правосъдие, това е озаконена несправедливост, престъпност и произвол в опаковка от псевдо-законност
режими които не спазват обществения договор рано или късно падат. и когато този миг дойде дори собствените им поданици няма да вдигнат ръка в тяхна защита





Редактирано от - Pavlik Morozov на 17/3/2007 г/ 15:12:59

17 Март 2007 15:30
Гладиатор,

Нито четеш, нито мислиш.

Какви летовници, бе човек, нали писах "три-четири месеца"....

Хайде сега да помислим. Как ще се появи" манталитетът" ? И, най-важното, за колко време? А ? За три-четири поколения ? Или повече ? Значи, излиза, че за нас, за следващите 50-на години, няма оправия. Излиза, че ако чакаме на манталитета, ще си умрем в тая гадост, дето ни я натресоха пишман-демократите.

Кой, следователно, има интерес да оправдава всичко с манталитета ? Я се замисли .....
17 Март 2007 15:59
Ами съдията е прав, законите са направени да функционира пазарното общество, а това че Спахийски не се сеща че под "пазар" той и съдията разбират различни неща е повод за таз детинска статия.
17 Март 2007 16:23
На мен нещо ми се омъгляви статията, но поне насоката на мислене е добра и требва се продължи.
Целият проблем е в ключовото звено-законите не се правят за да функционира обществото, а за да се ояжда спокойно обществената прослойка, де ги прави.
Другото е излишно вече натам да се говори.
17 Март 2007 16:44
Калки, да речем че си видял голям процент културни иноземци дето след престой тука , в нашите среди, стават като нашенци. Това потвърждава туй дет го казах че всичко е въпрос на манталитет и възпитание на обществото. А и как, отново питам, ще направиш в България контрол като трудно се намират кадри с елементарен манталитет, от които се иска едно простичко нещо - съвестно да си вършат работата ... . Кое е първичното? - хора, кадри с правилно възпитание и тогава някъв контрол или фащаш който и да е, безотговорник, и му възлагаш контролни функции.
А за да се обърне манталитета, вярно, са необходими поне 20-30 години, най-малко, за да започнат нещата да се движат към добро. И то само ако има вярна държавна политика за ракламиране правилни ценности в обществото и за подбор на необходимите кадри. Без правилно избрани хора нищо не става. "Хубав хляб със лошо брашно не мойш замеси"
И не оправдавам нищо и никой, но ако си чел бая история и си наблюдавал процесите в някои хорски дела, да вземем футбола, и там ще видиш, че в крайна сметка организацията е 1:1, но разликата е само в манталитета, и това се изразява със скромничкия но победоносен резултат 1:0.
17 Март 2007 17:19
...но ако утре в БГ нахлуят чужди войски, окупират софия, изкарат депутатите от парламента и започнат да ги избиват...
Павлик Морозов, за колониалните владения е измислена представителната демокрацията" - избираш "народни представители" и готово. Няма нужда да се пращат войски, когато можеш да купиш неколкостотин човека... В Империята, обратно, трябва да са отлично организирани, затова законите функционират общо взето ефективно.
17 Март 2007 17:40
И аз мисля, че да се разчита на манталитет е "от умрял - писмо". Само ред, контрол и наказания.
Това, което наричаме "манталитет", в Запада е резултат именно от такава система, прилагана жестоко и неотменно много столетия и още повече поколения. Каторга или бесилка за откраднат хляб или скитничество, затвор за дългове, изселване на дребните нарушители, и пр. жанвалжановски истории.
Оставени без контрол, хората много лесно забравят и правилата, и манталитета, и всичко. Че ние как за няма и две поколения развалихме източните немци, та станаха по-тарикати и от нас.
17 Март 2007 18:20
Е г-н Спахийски, това е най- хубавата статия, която съм чел от вас. Тя има висока гражданска стойност. Продължавайте така. Всеки един от нас еволюира по някакъв начин, важно е еволюцията да е в положителна посока. ПРОДЪЛЖАВАЙТЕ В СЪЩИЯ ДУХ, ТУКА СТЕ МНОГО ПО- СИЛЕН И НАЙ- ВАЖНОТО ПОЛЕЗЕН.

17 Март 2007 18:24
Това от статията направо не го разбрах:
Съжалявам, че ще поспоря със съдията, дето твърди, че законите не се интересуват от абстрактни понятия.
Какви са тези абстрактни понятия.
Някаква си Sistova1 твърди, че от комунизма са останали тези неща, което съвсем не си е вярно. Тогава малкия човек си беше защитен.
Също твърденията за белите държави не издържат на реалните факти. САЩ бяла държава ли е, но там най-вече опират пешкира бедните, тези, които не могат да платят на мастити адвокати. У нас е същото сега.
Виж за Германия, Франция мога да кажа, че нещата са по-нормални.
Въвеждането на така наречената правова държава, в която съдиите били някакви рефери като на мач и съдебния процес конкуренция между обвинение и защита доведоха до тези изкривявания. Съдията е част от борбата срещу престъпността. Никога не могат да се дадат абсолютни факти за дадено престъпление. Но когато някой действително натрупа много криминална дейност, това трябва да се взема предвид, а не да се търсят "абсолютни факти". Имено тази информация, която въпросния съдия нарича "абстрактни идеи". Тя също трябва да участва в съдебния процес.
17 Март 2007 18:26
Пълни глупости! Фактурите къде ги продават на Илиенци по 2 кинта не са данъчни.
17 Март 2007 18:27
нема я нуждата от откриване на правораздаването, 10 страници закон, 10 тома тълкувания и съдията ще работи
17 Март 2007 19:16
Няма как да има правосъдие, ако един съдия не знае разликата между абстрактно и конкретно, между норма и факт. Даже да е най-моралният човек в правораздаването и да има воля да си върши съвестно работата. Това е проблемът, който лъсва от статията на Спахийски. С едното желание не става. И ако по традиция подозираме политиците в нежелание за ефективно правосъдие, то основното обвинение трябва да е насочено срещу бездействието им да променят образованието на юристите.
Законът не може да "гледа фактите", защото е правна норма. А правната норма е общо и абстрактно правило за поведение, насочено към неограничен кръг лица, действащо за предварително неопределен период от време на територията на дадена държава.
17 Март 2007 20:07
CAlina Malina, "И ако по традиция подозираме политиците в нежелание за ефективно правосъдие, то основното обвинение трябва да е насочено срещу бездействието им да променят образованието на юристите."
'
А как ще обясниш факта, че от всички образувани дела, обвиняемите с пари и власт или са оправдани или получават наказания под минималните от предвидените в закона. Докато един обикновен беззащитен българин получава за деянието си максимална присъда. И затова ли е виновно "образованието".
17 Март 2007 21:12
, , Вероятно великите римляни са казали всичко с латински думи по въпроса, но кой днес ти чете латински.”

Corporales (res) haes sunt quae tangi possut, velut fundus, homo….
Телесни /вещи/ са тези, който могат дасе докоснат , кото напр. земята , роба….




Melior condicio nostra per servos fieri potes , deterior fieri non potes

Чез робите вашето положение можеда стане по –добро , по-лошо не може да стане

Servus nullum caput habet
Робът няма никаква правоспособност


Този автор все по често е в междучасие , при това в голямо междучасие.На журналисти просто трябва да се забрани да пишат , нещо повече от репортажи от мястото на събитието , дори и това е много?
17 Март 2007 21:42
Глей, начи, как в епохата на Гугъля куцо и сакато взе да чете латински с лекотата на кореняк римлянин...
17 Март 2007 21:47
калки, аман от вашите атакаджийски площадни революции. нищо добро не носят те, нищо! гладиатора е прав - истинската революция се осъществява в главите на хората, в манталитета, и за нея трябва смяна на поколенията. съжалявам - няма бърз и лесен начин! трябва много труд и търпение, защото единствения траен напредък е еволюционния, не революционния, а за това трябва време и постоянство, не крякане по площадите

17 Март 2007 21:51
Това, което наричаме "манталитет", в Запада е резултат именно от такава система, прилагана жестоко и неотменно много столетия и още повече поколения. Каторга или бесилка за откраднат хляб или скитничество, затвор за дългове, изселване на дребните нарушители, и пр. жанвалжановски истории.
Оставени без контрол, хората много лесно забравят и правилата, и манталитета, и всичко. Че ние как за няма и две поколения развалихме източните немци, та станаха по-тарикати и от нас.

карамфилов, именно
един руснак в началото на 20-и век казал на един западняк "при вас има ред и законност защото всички сте възпитавани от рождение да имате усмирителна риза в главата". сори, но това е начина - безкомпромисно прилагане на закона, ЗА ВСИЧКИ! и така докато най-после вече не е необходимо на всеки на главата да му виси полицай за да не нарушава правилата които крепят обществото и го правят полезно и ефективно

17 Март 2007 21:55
вероломе, червеногвардееца не е "куцо и сакато", той е инженер-ентеуектуауец. сигурно не само латински пердаши, а и руски и немски. ма иначе какъв ветар го вее на белио кон - мани-бегай

17 Март 2007 21:58
Карамфилов : "Оставени без контрол, хората много лесно забравят и правилата, и манталитета, и всичко. Че ние как за няма и две поколения развалихме източните немци, та станаха по-тарикати и от нас." Ха, Карамфилов, къде контрола беше по-голям? - в източна или западна Германия. Едно от нещата която ги развали беше тоталния контрол. Даже има и теорийки за това.
А ето ти и малко статистика: Русия, 1910 (и то след революцията от 1905), макс. брой затворници - 174 728 души - 0, 12% от 147 мил. население. СССР, 1973, 1, 7 мил. затворници - 0, 68 % от 250 мил. население.
Е те това ви е контрола.
17 Март 2007 21:59
веролом , показал си се сам като палячо?Добро съвпадение.
Намери го в Гугутката и си обяви наградата.
Гугутката е за палячовци като теб.
17 Март 2007 22:20
гладиаторе, тук не съм съгласен с теб. значи, да сравним човек а с неопитомено животно. тъпо лакомо неопитомено животно. ясно е че в началото трябва яко сопа, щото то говедото от друго не разбира. но веднъж научи ли се само да се контролира всичко тръгва по мед и масло. обаче виж от друга страна едно животно което в крайна сметка никога не бива напълно опитомено. докато го гледаш и махаш със сопата то е покорно, дори сервилно, но обърнеш ли му гръб си прави каквото си знае, защото реда и законността не са станали част от манталитета му. първото животно е западна европа, която 500 години кърваво безкомпромисно управление и тежък труд са превърнали в организирано и законово обшество. второто животно е източна европа и русия, където безмилостен деспот, който обаче е далече и рядко се намесва в ежедневния живот на поданиците, комбиниран с това че повечето време хората са оставени сами да се оставят с бандитите и с корумпирани съдии и чиновници, е направило така че източните хора спазват закона само когато на главата им виси полицай.




... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД