Гражданското общество в България се развивало добре. Така казват. Като попиташ въз основа на какви факти правят подобни оптимистични изводи, ти отговарят: "Ама как, не виждаш ли!? Хората вече се научиха да си защитават интереса. Протестират не за да свалят правителства, а понеже си знаят правата и не искат да им ги нарушават. Точно така правят и в развития свят".
Когато чуеш подобен аргумент, си казваш - ами да, наистина, различните групи хора се научиха да си защитават правата. Ето умират да се напиват като свине със шльокавица и хайде, протест срещу акциза. Много държат на всяка бабуна да построят 10-етажен хотел и хоп, протест срещу "Натура 2000". Искат да имат паник-бутони в такситата и преградни стъкла, но как могат да ги получат - естествено, като блокират София.
Как да наречем всичко това, ако не бурен и перманентен възход на гражданското общество. Ами да, знаят си хората интереса и със зъби и нокти си го пазят. Така де, за какво друго да протестират - срещу отделянето на вредни газове в атмосферата или войната в Ирак, или политиката на "Газпром"? Това са глупости. Кого го е грижа за газовете, пък били те и вредни?
На кого му пука за Ирак,
нали нашите момчета са на сигурно място, охраняват някакъв забутан лагер с иранци дисиденти и толкоз, защо да се притесняваме? Що се отнася до "Газпром" - че те, Унгария, Франция и Германия, си имат дружески отношения с него, точно ние ли ще се правим на много отворени и ще създаваме проблеми? Изобщо това са едни такива сложни геополитически въпроси, дето не ги разбираме много. Я по-добре да не се набутваме в тях.
Виж, домашната ракия е съвсем друга работа. Близка, родна, позната. Испанците си имат Ла Саграда Фамилия, британците - аристокрацията, германците - Йохан Волфганг Гьоте и Георг Фридрих Хегел, ние пък си имаме ракията. Ще си я защитаваме, как иначе!? Тя ни е национално достойнство. Защо другите да могат да си защитават националните достойнства, пък ние да нямаме право? Да не сме нещо глупави, а!? Ще си я браним и точка. Ако трябва, и в бой за нея ще влезем.
Същото важи и за "Натура 2000". Наша ли си е земята? Наша си е. Свещена ли е частната собственост? Свещена е. Значи можем да си правим върху нея каквото си искаме. Ама имало там някакви
лалугери, пеперуди и цветчета,
дето били много редки и ценни... Ама не трябвало да се изсичат горите, защото после нещо там климатът, проблеми... Що за глупости! Щом нещо е свещено и си е наше, да не ни се бъркат. Нали това е демокрацията - всеки да си пази неговото и да не позволява на държавата да му казва какво да прави. Държавата се бъркаше при комунизма, сега обаче - не, баста, но пасаран!
И как да не се умилиш, когато слушаш подобни разсъждения? Как да не се просълзиш и да не благодариш на Бога, че най-после и до нашата страна са стигнали свободолюбивите идеи, а гражданското общество процъфтява в регион, където 500 години "е беснял поробителят агарянин". Освен това - имаме си един толкова добре развит "трети сектор". Накъдето и да се обърнеш, погледът ти все върху неправителствени организации попада. Имаме си ен джи о-та за какво ли не - за хора с увреждания, за малцинства, за политика, за икономика, за бизнес. Наистина за всичко. И най-важното - не мързелуват хората. Работят. Страшно много работят.
По цял ден проекти пишат,
всяка седмица семинари и трейнинги организират. И всичко това с една-едничка цел - да популяризират идеите на гражданското общество, да направят така, че всеки българин да разбере колко е важно да си защитава правата, да не чака държавата да му каже какво да прави, а сам да твори живота си.
Да ви призная, понякога чак съвестно ми става, понеже всичките тези неоспорими факти така и не успяват да ме умилят достатъчно. Все нещо пречи на оптимизма ми, на вярата в развитието на гражданското съзнание. Вярно, протестират хората, не са спрели, ама от всичките им протести лъха нещо толкова провинциално, толкова дребнаво и тесногръдо, че вече се чудя дали не е по-добре тези толкова активни граждани повечко да си почиват и по-малко да се събират по площадите.
Така и не успявам да възприема като хиперотворено и граждански активно онова съзнание, в което преобладава единствено мисълта за по-голяма печалба. Печалба за сметка на всичко останало. За сметка на природата, на спокойствието на другите хора, дори на собственото здраве. Можем, естествено, да наричаме протестите на ракиджии и таксиджии прояви на гражданското общество. Само че дали европейски звучащите наименования могат да създадат отговорни граждани...
Редактирано от - Medovina на 31/3/2007 г/ 00:45:59