До края на годината трябва да се прекрати дискриминацията между жените и мъжете по отношение на размера на пенсиите, за да се съобразим с европейската директива за равенство при предоставяне на стоки и услуги, включително и в социалното осигуряване. По въпроса вече работи група към социалното министерство, която готви съответните законодателни промени. Неин ръководител е заместникът на Емилия Масларова - Баки Хюсеинов.
"Тепърва ще се умува механизъм, по който пенсиите на мъжете и жените могат да бъдат изравнени", призна Ирина Мулешкова от антидискриминационната комисия. Тя допълни, че представителките на нежния пол са онеправдани, защото през част от живота си изостават от кариерното си развитие заради отпуск по майчинство и отглеждането на децата. До такъв извод е стигнал и съдът на европейските общности в Люксембург, на базата на чиито решения е приета и директивата.
Наскоро от КНСБ изчислиха, че българките работят по 50 часа седмично, плюс 5 часа домакинстване, а мъжете са заети 41 часа, като участието им вкъщи е 2 часа. Жените упражняват и нискодоходни професии и получават по-малки пенсии. 2/3 от бедните у нас са именно жени, въпреки че повече от половината българи с висше образование са дами.
"Статистиката сочи, че доходът им през 2005 г е бил с 25% по-нисък от този на мъжете, защото те заемат по-ниско платените професии като камериерки и санитарки", обясни и Христина Христова, евродепутат и бивш социален министър. Освен това колкото повече деца отглежда една жена, толкова повече й намалява пенсията. Едва преди няколко месеца майките получиха право на 90% от заплатата си до 315 дни. Този период се признава за трудов стаж, но не се внасят осигуровки. Христова смята, че трябва да се помисли дали по време на майчинство българките да бъдат осигурявани с една по-висока вноска за пенсия. Осигуровката пък да се разпределя солидарно между тях, работодателя и държавата.
Христова допълни, че е пропуск и липсата на комисия в парламента за равните възможности на мъжете и жените. Затова в редица закони се промъквали дискриминационни текстове.
В работната група към социалното министерство все още няма яснота дали въвеждането на равни права при предоставянето на услуги трябва да стане само с поправка в закона за защита от дискриминация или и в други. "Тъй като директивата изисква да се въведат антидискриминационни мерки във финансовата, банковата и още няколко важни сфери, според мен би трябвало да се пипнат много други закони", обясни Мулешкова. Директивата изисквала да се прекрати неравнопоставеността в областта на застраховането, "така че да не се допуска разлика в цената при предоставянето на услугата в зависимост от пола". При отпускането на кредити също ще се въведе изискване срещу дискриминация. Ако някои банки отпускат преференциални кредити за самотни майки, защо същите условия да не могат да важат и за самотни бащи, дадоха пример от работната група.
----
ПО ЗАКОН
И в момента в текста на закона за защита от дискриминация има общ текст, който забранява дискриминация при предоставяне на стоки и услуги и вече имаме жалби за това. Това обясни шефът на антидискриминационната комисия Кемал Еюп. Асоциацията на собственици на вятърни елцентрали например е подала жалба срещу ДКЕВР, че на различна цена изкупуват еленергията им в зависимост от това дали оборудването на централата е произведено преди 2002 г. или след това. От Сливен пък има жалба срещу ВиК за различно ценообразуване.
|
|