Пътуването с такова такси, което имитира известна таксиметрова софийска фирма, но тарифите му са много по-високи, само до Орлов мост ще излезе към 30 лева. |
Без изход
Въпросът как да се стигне до новия Терминал 2 или как да се придвижи човек от него до столицата продължава да е проблемен. Специално създаденият автобус 284 с маршрут до Софийския университет има малко странно разписание. Между 14 и 15 часа в събота например на летището кацат и излитат общо към двайсетина самолета. Но автобусите по разписание са само два. Единият пристига и тръгва на деветата минута, а другият - около четиридесетата.
На метри от спирката на 284 има и друг автобус, който потегля малко по-често и може успешно да заблуди мнозина, особено чужденци. На него ясно е написано, че вози от Терминал 1 до Терминал 2, но на български. Доста чужденци или просто хора, недогледали надписа, се разочароват, когато след няколко минути возилото ги стоварва пред старото летище. Но пък там мястото не е съвсем забравено от бога - има автобус 84 също до СУ, а стоянката за таксита на фирмата "ОК Супертранс" е пълна, както и преди.
Това е особено важно. Защото най-голямата "тесла", на която може да бъде подложен разсеяният пътник, е да хване такси от новото летище. На старото все още действа договорът, който предишното ръководство на летището подписа с фирма "ОК Супертранс". По силата му само тези коли имат право на стоянка точно до стълбите, по които слизат пристигащите пътници.
Договорът обаче не важи за новото летище. Което е дало картбланш на всякакви фирми с буквосъчетанието "ОК" в името си да причакват пътниците на самите врати на сградата. Има например "ОК Супершанс" или пък "ОК Велир СМ Транс", на чиито коли всичко освен голямото "ОК" е изписано със ситен шрифт.
А цените никак не са "ситни". "ОК Велир СМ Транс" например вози за 2.49 лв. на километър пробег, 1.00 лева за минута престой и 0.00 лв. първоначална такса. Което означава, че
само до Орлов мост отиват 25-30 лева.
А оттам нататък се попада в софийските задръствания и сметката направо може да удари тавана. А някои от колите с надпис "ОК Супершанс" имат и по-жестоки тарифи.
На сайта на Летище "София" пише, че на пътниците се препоръчва да вземат такси "ОК Супертранс" и пътуването им до центъра на града ще излезе около 10 лева, но откъде в самолета човек ще намери интернет, не е ясно. Справяне с тази напаст засега не се очертава. Такситата са си напълно законни и това, че пътникът не чете внимателно, си остава за негова сметка.
Разбира се, има вариант човек да извика познат по телефона, който да го прибере с кола от летището до града. Но полицаите не дават на никого престой пред сградата, по-голям от необходимото, за да се слезе от колата. Така че и в този случай трябва да се внимава - шофьорът трябва да се извика едва след слизането от самолета. Иначе посрещащият трябва да чака на паркинга, където трябва да плати несъществуващата никъде в столицата цена от 3 лева на час.
Отделен е въпросът как се намира място на наземния паркинг, който е доста малък. Също и как се стига от подземния паркинг до самата летищна сграда. Строителят - немската фирма "Щрабаг", е предвидил пряк вход, а за слизането са предвидени две групи големи асансьори. Трите асансьора от едната група обаче не работят и в подземието трябва да се слиза по стълбите.
Всъщност на новото летище трябва да се внимава за много повече неща, отколкото изглежда на пръв поглед. Заведенията за хранене и за посрещачи, изпращачи и пътници са истински капани за наивници. Един
най-обикновен сандвич например струва 6 или 7 лева,
а едно кафе еспресо без никакви екстри - 3 лева. Същите са и цените на заведенията в залата за пристигащи пътници. И човек, който само преди два часа е пил кафе на летище "Малпенса" в иначе скъпия Милано за 90 евроцента, трябва да плати двойно повече за същото в София. Естествено, заключението му ще е, че не бива повече да допуска такава грешка в българската столица.
Засега на новото летище не се е налагало да се справят със ситуация, в която авиокомпания е направила огромно закъснение. Ако това стане, картината ще е доста интересна. Първо, въпреки огромните пространства местата за сядане никак не са много. И второ - човек просто няма какво да прави на Терминал 2. Може да си купи вестници или списания от едно помещение с размери 3 на 4 метра и толкова. Останалите магазини са все още празни помещения. Безмитната търговия напомня магазините от Лукановата зима с полупразните си рафтове. Има табела пред асансьор, указваща, че той води до ресторанта, но ресторант все още няма. Има стая за майки за деца, но е заключена и няма кой да обясни у кого е ключът.
Има и три ленти за багаж, но винаги работи само една от тях, обикновено най-лявата, независимо колко самолета са пристигнали в момента. Обяснението е чисто организационно - няма достатъчно персонал, който да обслужва повече от една, максимум две ленти.
Превод
Малко преди тържественото откриване в края на миналата година се оказа, че на табелите, сочещи към изходите за отвеждане до самолета, някой бе превел английското "gates" простичко с "гейтове". Вероятно си е мислел, че в българския език няма подходяща дума. Надписите бяха сменени едва през ноември.