Проектът за превръщането на Марица в плавателна река в 11-километровия участък, който минава през Пловдив, е получил подкрепа от министерството на околната среда и водите, научи „Сега". Министър Джевдет Чакъров е изпратил писмо до община Пловдив и до председателствания от бизнесмена Георги Гергов Национален борд по туризъм, с което дава принципно одобрение.
Проектът носи името „Визит Марица" и възражда опитите от 70-те години на XX в. реката да стане плавателна в рамките на града. Тогава след остров Адата бяха изградени шлюзове. По течението на реката бяха пуснати лодки и катери, както и заведения върху салове. Заради повишаването на подпочвените води обаче се появиха проблеми с канализацията, а избените помещения в кварталите близо до реката бяха наводнявани. Затова след 2 г. общината се отказа от проекта.
За да бъдат избегнати сега тези рискове, „Визит Марица" предвижда на ширина 60 метра в средата на речното корито нивото да бъде свалено под сегашното с 2 метра. В различните участъци коритото е широко между 160 и 200 метра. Върху освободената от водата част ще могат да се разширят двата крайбрежни булеварда "Марица-юг" и "Марица-север", които са сред основните транспортни връзки между източните и западните райони на Пловдив. Ще се изграждат диги и шлюзове. Завирената част освен за водни развлечения ще може да се използва и за състезания. Преди време пък бизнесменът Георги Гергов лансира идея, че остров Адата може да се превърне в увеселителен парк с хотелска част. Инициатор на „Визит Марица" е хотелиерът Вълчо Арабаджиев.
Той и Георги Гергов ще разговарят с кмета Иван Чомаков в какъв формат да бъде бъдещото публично-частно партньорство, което ще реализира огромния проект. Превръщането на Марица в плавателна ще струва между 20 и 50 млн. евро в зависимост от технологиите за прокопаване на речното корито.
Кметът е възложил на общинските юристи да проучат по какъв начин проектът ще се реализира най-добре - концесия, смесено дружество между общината и бизнеса или друга форма, която ще позволи привличане на пари и от структурните фондове на ЕС. След това избраният вариант ще бъде предложен за одобрение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, тъй като то е собственик на речното корито. Вероятно ще е нужно и решение на кабинета.
Кметът е възложил на общинските юристи да проучат по какъв начин проектът ще се реализира най-добре ...
Най-добрия начин е да се реализира проекта очевидно е да се построи с общински средства и еветуално заем. След това да се замени за 3 апартамента, 2 блата и 1 горичка предоставени от "бизнесмена" Гергов.
PS. Да побързат преди някой да е застрелял мутрата-контрагент в сделката.