:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,766,092
Активни 233
Страници 22,559
За един ден 1,302,066

Номерата на японките

Предубежденията все още поставят европейското автомобилостроене на върха, но имиджът върши все по-малко работа
Българинът не се справя лесно с предразсъдъците си. Успее ли веднъж обаче, трудно може да бъде подведен отново. Дълги години стереотипите налагаха германската школа в автомобилостроенето като едва ли не единственият възможен и логичен отговор на разбитите ни пътища и затрудненията с поддръжката. Немските коли продължават да се търсят най-много на вторичния пазар, а идиомът Deutsche Schule - beste Schule се ползва с все същата популярност сред купувачи, които нямат и най-бегла представа от езика на Гьоте. Трябваше да мине доста време, докато нашенецът започне да взема под внимание по-безпристрастни критерии за избор на употребявано возило като статистиките за надеждност, съставяни от техническите служби по света. В средата на 90-те мнозина установиха не без изненада, че челото в класациите, съставяни не от кого да е, а от самите германци, неизменно окупират японски модели. Митът за "кинкалерията от Страната на изгряващото слънце" изведнъж рухна (същото май предстои и за корейските производители) и голяма част от българите трябваше да признаят, че са бъркали генерално.

Недоверие към автомобилите с щампа "Made in Japan" съществува и досега. Корени се не само в прочутия балкански инат, а и в спада на качеството на возилата в световен мащаб. Повечето японски марки отдавна сглобяват продукцията си във Великобритания, Турция, Унгария и къде ли още не, за да избягват протекционистичните бариери. Стане ли дума за употребявани коли обаче, на японците все още няма кой да се опъне по отношение на качеството и надеждността. Превъзходството им в най-популярния компактен клас е особено осезаемо в пълен дисонанс с предпочитанията на българина. Два от най-популярните модели от този сегмент - "Хонда" Civic и "Мазда 323" - вече са били тема на рубриката ("Сега", 15.05.2006 г.). Всеки може да преосмисли мнението си за останалите пет основни играчи в тази категория тук и сега.



"Мицубиши" Colt/Lancer (1996-2003)

Компактният дует на "Мицубиши" никога не се е ползвал с кой знае какво търсене на Стария континент. Ако не бяха успехите на седана Lancer в рали шампионата, същото щеше да се случва и в останалата част от света. Версиите Evo обаче нямат нищо общо със серийния модел на "Трите диаманта". Шестото поред поколение на модела се сглобява в Индонезия, Тайланд, Филипините и други задгранични поделения на гиганта, което до голяма степен обяснява защо отстъпва по качество на другите японци в класа. Последното съвсем не значи, че инвестицията не си струва.

Макар да показва повече дефекти от останалите "самураи", Colt/Lancer си остава изключително надежден автомобил. Неприятните изненади за собственика са рядкост, а и цените на вторичния пазар си ги бива. Мераклиите обаче трябва да знаят, че като габарити и функционалност хечбекът Colt отговаря по-скоро на стандартите на субкомпактния клас (VW Polo, "Опел" Corsa или "Рено" Clio) и съществува само във вариант с три врати. В този смисъл Lancer печели по точки отвсякъде.



Двигатели:

1298 куб. см - 75 к. с.

1299 куб. см - 82 к. с.

1597 куб. см - 90/103/113 к. с. (препоръчва се)

1998 куб. см D - 68 к. с.



Слаби места: ниско ниво на пасивната безопасност; тясно купе с недостатъчно полезен обем (Colt); недостатъчна видимост назад (Colt); проблемен климатик (особено в колите от 1997-а и 1998 г.); прекъсващи кабели на свещите и неизправности на дистрибуторната капачка; износени опорни лагери на предните МакФерсони; намалена ефективност на спирачките на задните колела; недостатъчна антикорозионна защита; износено силово предаване и съединител; средно качество на материалите в интериора; протрита тапицерия на седалките.



Силни страни: много добро съотношение между потребителски качества и цена; прецизно настроена кормилна уредба и добро пътно поведение; пъргав и икономичен 1,6-литров двигател.



"Нисан" Almera (1995-2000)

Упоритостта на "Нисан" да завземе по-крупен дял от продажбите в компактния сегмент в Европа стигна дотам, че през 1995 г. компанията реши да смени името на най-продавания си модел от Sunny на Almera. Сглобяваният във Великобритания модел не оправда очакванията за масиран пробив, но пък се подреди тутакси в класациите за надеждност.

Компактният "Нисан" покрива цялата палитра от модификации на каросерията и макар да изглежда леко профански, може да се похвали с изключително високо качество на изработката. Печели допълнителни точки с относително ниската си цена на вторичния пазар и по-лесната поддръжка в сравнение с други японци от същата категория. За предпочитане са бензиновите версии. Дизелът не е лош, но се нуждае от по-отговорно сервизиране. Спортните модификации трябва да се избягват, защото са в състояние да съсипят бюджета на семейството не само с апетита си, а и с непредвидени разходи за ремонт на изцедения до дупка двигател.



Двигатели:

1392 куб. см - 75 к. с.

1597 куб. см - 90 к. с. (препоръчва се)

1996 куб. см - 143 к. с.

1974 куб. см D - 75 к. с.



Слаби места: ниско ниво на пасивната безопасност; скучен дизайн; корозия по долната част на каросерията и ауспуха; неравномерно износени предни гуми; с времето спирачките започват да губят ефективността си; откази на имобилайзера и алармата.



Силни страни: здрава и непретенциозна механика; безпроблемни двигатели с ангренажна верига (газоразпределителният механизъм на дизеловия мотор се задвижва от ремък); приличен багажник; ниски цени; нелошо пътно поведение, стабилност и комфорт на возията.



"Сузуки" Baleno (1995-2002)

Малко автомобили на световния пазар са подценявани до такава степен като Baleno. Произвеждан в Япония до 2000 г., а след това - и в Индонезия и Пакистан, симпатичният "самурай" практически няма недостатъци. Безподобната надеждност на модела се дължи донякъде на консервативната конструкция с абсолютно проверени възли и агрегати. Дизайнът е копиран от "Ауди" 80 В4, на което Baleno вероятно дължи по-топлия си прием в Европа в сравнение с другите модели на марката.

Като цяло обаче малцина подозират какво се крие под тенекиите на автомобил с такава цена. С 9,5 повреди на 1000 коли годишно компактното "Сузуки" превъзхожда по надеждност всички останали японци в класа, а европейската конкуренция може само мечтае за подобен показател. Версиите с четири задвижващи колела не са за изпускане, макар че се срещат доста рядко.



Двигатели:

1298 куб. см - 86 к. с.

1590 куб. см - 96/98 к. с. (препоръчва се)

1839 куб. см - 121 к. с.

1975 куб. см D - 75 к. с.



Слаби места: ниско ниво на пасивната безопасност; невзрачен имидж; вяла управляемост; изолирани случаи на повредени скоростни кутии; твърдо окачване; високи цени на резервните части.



Силни страни: рекордьор в дисциплината "Най-малко дефекти на 1000 коли" за 2001 г. според статистиките на германския автомобилен клуб ADAC; богато серийно оборудване и качествена изработка; просторен салон и голям багажник; внушителен ресурс на механиката и изключителна надеждност; ниски цени на употребяваните екземпляри.



"Тойота" Corolla (1997-2002)

Четири десетилетия след първото си издание Corolla официално понесе титлата "Най-масов модел на всички времена" и за това си има причини. Някога скромната японка отдавна играе ролята на аршин, по който тихомълком се мерят съперниците. През 1997-а "Тойота" предприе неочакван ход, като лансира 11-ото поколение на бестселъра си с нетипично смел дизайн. Целта бе най-вече да се удари германската конкуренция, която не бе в най-блестящата си форма. Опитът определено не успя, но и не навреди на модела. Само три години след дебюта нелепите кръгли фарове бяха подменени от по-традиционни светлини, а от миналото останаха само безупречното качество на изработката, свръхнадеждната механика и рекламите, в които никой не спира на закъсала Corolla, защото такава ситуация по правило намирисва на постановка.



Двигатели:

1332 куб. см - 86 к. с.

1398 куб. см - 96 к. с.

1587 куб. см - 107/110 к. с. (препоръчва се)

1975 куб. см D - 72 к. с.

1995 куб. см D - 90 к. с.



Слаби места: крайно противоречива външност до 2000 г.; износен съединител (най-вече в колите с 1,4-литров двигател); корозия по окачването; неизправности на задните светлини; дефектни лагери на главините и неизправности на електронния блок, управляващ работата на двигателя, в някои от колите британско производство от 2000 г.; неособено ефективни светлини на колите с кръгли фарове, в които кондензира влага; твърда возия; високи цени.



Силни страни: много високо качество на изработката; здрава механика с огромен ресурс; абсолютно безпроблемен автомобил.



"Субару" Impreza (1992-2000)

За обикновения автомобилист "Фуджи Хеви индъстрийз" има твърде мъгляв статут. Могъщата корпорация произвежда какво ли не - от фотографски ленти до гигантски земекопни машини. Паролата "Impreza" обаче разполага с потенциала да докара тремор в крайниците на всеки, който разбира поне малко от коли. Лансиран през далечната 1992 г. (1986-а в Япония), този уникален автомобил на практика няма конкуренция. Ако не се брои "Порше", "Субару" остава единствената марка в света, която разчита единствено на боксерни двигатели. Онова, което ги отличава от всичко останало, е ресурсът от 1 млн. км пробег без ремонт. В рецептата са включени също така симетрично двойно предаване, световна слава заради успехите в рали шампионата и отбрана каста от фанатични почитатели на модела.

Точно поради тези причини, макар и на възраст, първото поколение на Impreza поддържа такива цени на вторичния пазар. Затова и не го виждате често по улиците - "Субару" е автомобил за разбирачи. Без предразсъдъци.



Двигатели:

1597 куб. см - 90/95 к. с.

1820 куб. см - 103 к. с.

1994 куб. см - 115/125/211/218 к. с. (препоръчва се)



Слаби места: в моторната гама липсва дизел; безинтересни версии с две задвижващи колела от периода 1994-1996 г.; промяна на ризите на буталата през 1997 г. води до бързо износване, което се познава по тракащия шум при студен старт ("Субару" отстранява проблема в рамките на гаранцията); надрани задни спирачни дискове; механични наранявания на пода на купето; износен съединител; дефицит и високи цени на резервните части; недостатъчно ефективни спирачки до 1999 г.; спукани топлинни щитове на двигателния отсек; скучна външност.



Силни страни: извънредно солидна сглобка; великолепна управляемост във всякакви пътни условия; двигатели и механика с неизчерпаем ресурс.



Цени на екземпляри на възраст 7 години в зависимост от модификацията:*

"Мицубиши" Colt, 2000 г.: 9800-13 900 лв. (нов: 22 998-31 178 лв.)

"Мицубиши" Lancer, 2000 г.: 12 200-14 100 лв. (нов: 29 644-33 736 лв.)

"Нисан" Almera, 2000 г.: 10 000-13 200 лв. (нов: 24 946-34 046 лв.)

"Сузуки" Baleno, 2000 г.: 8900-13 300 лв. (нов: 22 702-33 950 лв.)

"Тойота" Corolla, 2000 г.: 11 400-16 600 лв. (нов: 25 688-39 308 лв.)

"Субару" Impreza 2000 г.: 14 000-21 100 лв. (нов: 34 246-55 280 лв.)

* По данни от "Ойротакс Шваке"



Резултати от краш-тестовете за пасивна безопасност по данни на http://www.crashtest.com:

"Мицубиши" Colt/Lancer - 1,5/5

"Нисан" Almera - 1,5/5

"Сузуки" Baleno - 1,5/5

"Тойота" Corolla - 3/5

"Субару" Impreza - 3/5
10
16362
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
23 Април 2007 04:50
Германските коли не само че не са най-качествените, ами отдавна не са и най-сигурните. На всичкото отгоре съотношението между лукс-екстри и цена е може би най-високата на пазара.
За поддръжката в българия можеби е предимство да имаш германска кола заради конкуренцията на магазините за авточасти която е най-силна за германски аутос. Ама, че са здрави - забрави!
23 Април 2007 05:43
Едно време колко желязо влагаха немчугите в колите си - почти като за БТР-и. Ама пустио стремеж да ги направят икономични доведе до икономия на материал. Като прибавим ненадеждната електроника , която се бърка във всичко - ето ти белята.
23 Април 2007 11:55
В Япония европейски коли карат само най-богатите. И не говорим само за мерцедеси и беемвета - фолксвагените, обикновените френски коли също са на голяма почит. А миникупърите и костенурките са блян на всеки пъпчивко.
Европейските коли се продават и купуват добре на цени в пъти повече от "японките". И се карат като израз на престиж. Да не говорим, че Нисан май фалира и беше купена от Рено и в момента мениджмънтът е европейски.
Дизайна няма да споменаваме - повечето японски коли са като зле прерисувани скици на основните европейски модели. А онова, което се измисля там като оригинален дизайн прилича на избичени с топор паралепипеди и дори кубове.
Ха сега, анализирайте това






Редактирано от - цуцурко на 23/4/2007 г/ 13:56:54

23 Април 2007 14:54
Subaru Rules!
23 Април 2007 15:23
Най-добрата кола е НОВАТА кола
23 Април 2007 16:46
Аз карам Митцубиши Спейс Рьньр
Мини-ван на базата на Лансер. Купих го на 60000 км., сега е на 130000 км. Освен да му сменям консумативите друг проблем 5-та година не съм имал. Търкалям го из Европа. Карал съм 4-ри годишен американски Форд-Темпо (отговаря на европейския Мондео), май беше произведен в Канада. Голям боклук беше- за една година 4 пъти го влачих на ремонт за това онова. За първия ремонт ми всеха $450 - автоматът на единия колан ми се беше развалил (Тогава в Америка модата беше коланите автоматично да те затягат към седалката- сега не знам как е). Още ме боли след 10 години. След това карах 12 годишен "Пасат", не ми създаваше проблеми, ама не смеех да го карам извън Германия да не ме изоставеше някъде.
От Митцубишито съм най-доволен.
23 Април 2007 16:50
То и в САЩ харесват най-много германските коли
Пък в Русия богатите харесваха най-много американските, ако не са се сетили вече, какви буклуци са. Това, обаче няма нищо общо със сигурността и издръжливостта на колите. Това е както някои харесват дебели пък други тънки жени, ама не ги гледат колко са здрави.
23 Април 2007 17:08
Г-н Цуцурко, автомобила е средство за предвижване, а не декоративна принадлежност. В техн.отношение, японските МПС са доста пред европейските такива, а и дизайна на по-вечето от тях също-моля обърнете внимание на "Toyota Prewia","Suzuki Gemini"и пр.върхове в пром.естетика.Наистина, има и много по-красиви от тях, но се касае не за някакви си европейски недоразумения, а за продукцията на майсторите в жанра-американските автомобилостроители.А ако държите да се возите на наистина красив автомобил и консумацията на гориво не ви засяга, потърсете си на старо някоя от крилатите американски класики.
23 Април 2007 18:31
Карам Жигули от 978 г., не го давам и за 1 $, много ми е ефтинко с него, немам проблеми, не ме е оставяло на пътя и etc.С това ретро имам някакво осбено смо4увствие, особено когато ме надминават с презрителни погледи.Гордея се съз тази яка бри4ка и с още едно нещо:с моята библиотека.То4ка.Не търпя възражения.
24 Април 2007 00:26
ЯПОНСКИТЕ КОЛИ са върхът !!!
Всичко останало са ПРЕДРАЗСЪДЪЦИ !!!
Всяка година ГЕРМАНЦИТЕ правят изследване - Цуфриденхайт = УДОВЛЕТВОРЕНИЕ от Марката и Модела кола.

Участват само читателите на ГОЛЯМО немско списание за Леки КОЛИ.
Те трябва да имат МИНИУМ 2 години стаж с дадена кола.
Участват само Марки с над 200 коли на читатели и Марки с над 50 коли.

1 място - ТОЙОТА
2 ро място ХОНДА
3 ро място МАЗДА
4 то Място пак японскя кола.
Немските са твърдо назад.

По марки - микро, мини ( Тойота ЯРИС - твърдол ПЪРВА ), долен среден ( Голф или Корола клас ), среден , горен среден, ЛУКС ( ЛЕКСУС твърдо ПЪРВИ ) , спортни и т. н. НАВСЯКЪДЕ също първи са твърдо японците.

Гарантирам за казаното. Пише го в Немските списания за колите.


Мерцедесите са Твърдо назад. Не че са толкова лоши, но са Ненадеждни и СКЪПИ.

Справка - Корола е НАЙ ПРОИЗВЕЖДАНАТА кола в ЧОВЕШКАТА ИСТОРИЯ - около 55 милиона бройки.
Пред фолксваген - бръмбар и форд Т.


Сега вече КОРОЛА се замества от НОВАТА МАРКА - А У Р И С
АУРИС означава ЗЛАТО ( на латински )
Моля НЕ бъркайте АУРИС със ЯРИС.
АУРИС е малко По - голям от ГОЛФ 5.
ЯРИС е по- малък.


Тойота Корола без проблем праска 300 000 километра. 150 000 километра за японска кола са Няма Нищо.
----------------------------------------- ----------------------------------------- -
В САЩ първи твърдо са ЯПОНКИТЕ - ТОЙОТА, ХОНДА и после Мазда.

*********************************** *****************************
Един ден Китайските Коли ще са най- добри.
Но за сега ТВЪРДО ПЪРВИ СА ЯПОНСКИТЕ !!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД