Най-продуктивни за учене са сутрешните часове и късният следобед. От 20 думи, заучени вечер, обикновено се помнят само 8-10. |
Замислянето над подобен казус предполага в тази проблематика да бъдат впрегнати екипно всички - дeца, родители, училищни психолози, учители. Защото, ако децата знаят как правилно да разпределят времето си, или още по-добре - умеят да отсяват най-главното и с това знание се сдобият още в начален курс, успеваемостта им в следващите класове със сигурност ще е гарантирана.
Няма да открия топлата вода, когато за пореден път припомня отколешното ни разделяне на сови и чучулиги според часовете на засилената ни работоспособност. Едната категория хора учи много по-ефективно сутрин, другите - много по-добре късно вечер. Не знам дали като сова, бухал или дори като прелетна птичка бихте определили детето си, но учените отдавна са доказали, че времето предобед - между 8 и 13 ч, и късен следобед - между 15 и 17 ч, е най-продуктивно за учене. Доказано е например, че от 20 думи, заучени вечер, на сутринта се запомнят само между 8 и 10 думи. От същия брой думи, заучени сутрин обаче, когато детето ви след 8 ч отиде на училище, то най-вероятно ще е запомнило само две.
Много от учениците запомнят част от преподаденото още в час. Опитът показва, че при четенeто и главно при слушането в един учебен час най-добре се запомнят началото и краят. Това, разбира се, крие рискове да се пропусне нещо, което е много важно, но е казано някъде в средата на урока.
От съществено значение за учебния процес е
съзнателното отношение на децата към съответната материя
Сами сте забелязали, че за детето ви часовете по човека и природата са много по-лесни, ако то е решило да става космонавт, че часовете по литература са много по-приятни и полезни, ако то мечтае да се изяви на журналистическото поприще, а часовете по етика - невероятни, ако мечтата му е да се занимава с право. Тезата се доказва от експеримент на американски психолог. Група студенти била разделена на три - една, която настоявала да се вземат определени икономически мерки по даден обществен въпрос, втората, която й опонирала, и трета, която нямала мнение по въпроса. В една обща за всички студенти лекция, в която се обсъждали икономическите мерки, били засегната аргументите "за" и аргументите "против" промяната, които били в точно съотношение 50:50. След седмица на студентите бил даден анкетен лист, на който те трябвало да отбележат запомнените аргументи "за" и "против". Експериментът ясно показал, че студентите, които подкрепяли промяната, отбелязали предимно тези аргументи, които били "за". Тези, които не били съгласни с промяната - отбелязали повече "против", а от неутралната група били запомнили много по-малко аргументи, малко повече от които "за".
Прави впечатление и друго. Когато децата слушат преподавателя, се опитват да запишат дословно думите му. Това пречи на мисленето и превръща работата им в механична. Германецът Смитманс - консултант по учене, предлага да се записват дословно само законите, дефинициите и характерните цитати. Примерите не е необходимо да се записват подробно, а сбито.
Понякога е необходима и достатъчна само една дума, която да служи като указание за факта или примера. Затова той съветва:
- | да се използва непременно тетрадка със свободни листа за писане. Това дава възможност по-късно да се допълва или разширява записаното (днешните ученици разполагат с тетрадки с изцяло понякога празни листа); |
- | да се оставят на листата широки полета - също свободно място за допълване (ако някой чертае поле изобщо); |
- | да се подразделят записките с цифри и подчертавания (за какво подчертаване става дума днес освен за "Само Левски" или "Само ЦСКА"). |
по-добре учениците да слушат в час
Изследванията показват, че съществуват 4 навика, които пречат на внимателното слушане. Първият е разсейването - когато някой фрагмент му се стори достатъчно скучен и да започне да търси нещо, с което да се занимава, да си драска, да звъни по телефона, да бърбори с някой съученик. Вторият навик, наречен "връщане към спомени", възниква тогава, когато фрагмент или дума от урока подсещат ученика и мислено го отвеждат при някое старо събитие или стар спомен. Третият навик е "личното планиране", когато ученикът е решил по свое усмотрение, че урокът не е достатъчно интересен и той започва да прави своя мислена програма за деня (ще се видя с Мария на кафе, ще се обадя на Боби, за да видим техните дали ще се махнат от апартамента в неделя, ще помоля Габи да ми даде да препиша есето...). Четвъртият навик е "спор с докладчика" (ако ученикът не е съгласен с нещо, казано от учителя, той мислено започва да спори с него, събира си мислено нови и нови аргументи и си "остава" някъде там в началото, учуден в края на часа, че урокът е свършил).
Ако детето ви постоянно се оплаква, че е разсеяно, или ако учителят на родителска среща ви се оплаче, че то е такова, то е добре незабавно да разговаряте със сина или с дъщеря си и в този разговор да уточните дали те не са си отгледали и превърнали в любим някой от четирите навика. А пък може и да е открило пети. И ако 16% от времето при децата ви е заето с писане (надявам се, не само по интернет), то научете ги да пишат с план. Или, както се казва, планът е онзи пътеводител за пишещия, с помощта на който той ще върви във вярна посока. Може би е добре лекциите по добро слушане да бъдат вписани и в учебните планове на студентите. Защото няма да скрия, че и аз като студентка съм се качвала на гребена на вълната "Лични планове". Пък може и така студентите - бъдещи преподаватели - да разберат, че от времето на сътворяването на печатната машина на Гутенберг до днес - века на интернет - хората постоянно са заливани с информация. И когато някой от тях излезе в ролята на преподавател, то вероятно трябва да знае няколко неща:
- | да научи децата да ползват добре и умело речници и справочници; |
- | да се опита човешки да им обясни, че изпитът винаги носи някакво напрежение, но това напрежение от травмиращо детето трябва да съумее да трансформира в стимул за успех; |