Няколко държави са обезпокоени, че отношенията между еврокомисаря Франко Фратини и българския вътрешен министър Румен Петков са станали твърде приятелски. |
Швеция и Холандия също изразиха опасения, че Европейската комисия не гледа достатъчно сериозно на обещанието си да продължи натиска върху двете страни за довършване на необходимите съдебни реформи, като хвърля сянка на съмнение върху процеса на разширяване на съюза.
На среща в ограничен кръг този месец няколко държави са отправили официално оплакване с упрек към комисаря по правосъдието Франко Фратини, че се е сближил твърде много с управляващите в двете страни, които би трябвало да наблюдава.
Решението на Фратини да отиде на ски през февруари с българския вътрешен министър Румен Петков предизвика безпокойство в някои европейски столици, както и сред колегите му в Брюксел. Говорител на италианския комисар заяви, че ски излетът е бил в програмата на работен уикенд в българските планини и отрече по най-категоричен начин предположенията, че става въпрос за конфликт на интереси.
Дипломати от ЕС обаче посочват, че в оценките на Фратини за напредъка специално на България не е отчетено "изключително сериозното положение", както го определи един дипломат. "Под въпрос е целият процес на разширяване, защото ако не успеем да се справим с проблема, това означава, че занапред няма да можем да приемаме други такива държави", каза дипломатът.
България и Румъния се присъединиха към ЕС на 1 януари, но бяха призовани да предприемат спешни мерки, за да изпълнят изискванията на съюза в областта на правораздаването, включително за борба с корупцията и организираната престъпност. Комисията въведе режим на мониторинг, като заплаши със санкции, ако не бъде отбелязан значителен напредък. Санкциите включват непризнаване на съдебни решения и евентуално спиране на финансирането от ЕС.
Някои страни в съюза казват, че представители на Европейската комисия са получили указания да не бъдат прекалено критични към двете страни, въпреки че в България на практика няма осъдени за корупция на високите етажи. Посланиците на Великобритания, Франция, Холандия и Швеция поискаха среща с Катрин Дей - ръководителка на Главния секретариат на ЕК, за да настояват нейният офис да поеме нещата в свои ръце и да гарантира, че очакваният през юни доклад ще отрази действителното положение. Комисията заяви, че генералният секретариат на г-жа Дей наблюдава процесите и неотдавна е пратил експертни мисии в България и Румъния.
Франция и Холандия са скептично настроени към по-нататъшно разширяване, но Великобритания и Швеция искат да гарантират, че българският опит няма да навреди на бъдещи усилия за разширяване на съюза.