Британският министър по европейските въпроси Джеф Хун е лобирал на политическо ниво за одобряването на бизнес плана на "Софийска вода". Това става ясно от писмо на Хун от октомври 2006 г. до министъра на външните работи Ивайло Калфин. В него той настоява шефът на МВнР да упражни контрол върху ДКЕВР. "Бих искал да потърся вашето съдействие за осигуряването на по-нататъшната успешна дейност в България на фирмата "Софийска вода", чийто мажоритарен собственик е британската фирма "Юнайтид Ютилитис", пише Хун. От текста става ясно, че подобен лобинг върху Калфин е упражнил и предшественикът на Хун - Дъглас Александър, както и външната комисия в британския парламент.
Хун изразява безпокойството си от позицията на ДКЕВР по отношение на бизнес плана на дружеството. "Надявам се, че българските власти ще направят всичко възможно да гарантират успеха и по-нататъшното развитие на концесията", настоява Хун.
Британският министър лобира и за фирмата "Мелроз Ресорзис". Той напомня на Калфин, че тя все още чака решение за издаване на лиценз за газовото находище "Галата" въпреки обещанието за отговор до 15 септември 2006 г. Хун уверява, че офертата на фирмата е силно конкурентоспособна и се надява, че тръжната процедура ще завърши скоро.
Писмото на Джеф Хун пристига няколко месеца, след като на 20 юли м.г. Столичният общински съвет отхвърли бизнес плана на "Софийска вода". Тогава общинарите настояваха да се предоговори концесионният договор, което обаче така и не стана.
На 11 ноември 2006 г. Калфин препраща писмото до шефа на ДКЕВР Константин Шушулов с молба за становище по "Софийска вода". На 12 март т. г. ДКЕВР одобри спорния бизнес план на дружеството, който предвижда покачване на цената на водата и пътем променя условията, записани в концесионния договор в ущърб на гражданите. Особено неблагоприятен ефект ще има ангажиментът за намаляване на загубите само до 54% в края на 2008 г., въпреки че по основния договор фирмата трябваше вече да е намалила течовете до 32% в края на м.г. Цената на загубите се калкулира в сметките на потребителите.
На 23 април регулаторът одобри и новата цена на водата в София от 1,02 лв. с ДДС за кубик. Писмото на Хун е един от аргументите на Шушулов в полза на това решение. В момента тече наказателно производство за съзнателно сключване на неизгодна сделка за "Софийска вода". Срокът за приключване на производството е 28 юни 2007 г.
-----
ПРОТЕСТ
Новите цени на софийската вода ще бъдат атакувани днес пред Върховния административен съд от Националния комитет за подобряване на водоснабдяването в България (НКПВБ). Комитетът подготвя и национален протест, в който да се включат представители на граждански и браншови организации.
с месечна заплата от 60000 мениджъра на софийска вода може да си позволи явно и островни застъпници, не само нашенски.
или може би такава подкрепа не е спечелена с рушвети, а това са разходите за "инвестиции" с които открай време се хвалят от софийска вода, и които, странно защо, не се отразяват на качеството на предлаганата услуга