:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,748,221
Активни 725
Страници 4,688
За един ден 1,302,066

Вашингтон ни "помилва" за пиратството

Заедно с България от списъка с опасните държави са извадени Бахамите, Хърватия, Латвия и ЕС
България е извадена от списъка за наблюдение на службата на постоянния търговски представител на САЩ, в който са включени нарушителки на интелектуалната собственост, предаде Асошиейтед прес. Освен нашата страна от листата на държавите, в които се разпространяват пиратски копия на американски филми, музика и компютърни програми, са отпаднали Бахамите, Латвия, Хърватия и ЕС.

През февруари т.г. Международният съюз за интелектуална собственост (IIPA) отправи препоръка в доклада за 2006 г. България да остане в черния списък 301. В документа се твърдеше, че през м.г. нивото на пиратския бизнессофтуер е било 69 на сто, което е спад с 2 процента в сравнение с 2005 г. Щетите са на стойност 24 млн. долара. Незаконната търговия с музикални продукти през м.г. е била 75%, а загубите от нея са за 7 млн. долара, се твърдеше в препоръката.

В България се краде най-много музика, която се презаписва на CD в нелегални студия, констатира още IIPA. По данни на организацията у нас има над 200 LAN мрежи и над 4 хил. интернет кафенета, които предоставят достъп до пиратска музика, филми и софтуер. Тенденцията е към увеличаване на обмена чрез торенти за сметка на платения достъп до фрий сървърите. IIPA препоръча на България по-сериозни действия, особено срещу доставчиците на интернет и ЛАН-овете. Сред посочените мерки бяха да се увеличи издръжката на сектор "Компютърни престъпления" в ГДБОП, забрана на уличната търговия с интелектуални продукти, образователна кампания срещу пиратството. Като една от главните причини за високите нива на пиратство се сочеше, че прокурорите и съдиите не третират нарушенията на авторското право като сериозно престъпление.

Сегашното решение на американския търговски представител означава, че той не се е съобразил с въпросната препоръка. Евентуалното включване в черния списък означава автоматично и редица икономически санкции от страна на САЩ. Роля за решението са изиграли вероятно и поредицата полицейски акции срещу големите сайтове, от които можеха да се точат филми, игри и софтуер.

----

ТЕНДЕНЦИЯ

В сегашния доклад се казва, че в Русия и Китай има признаци на подобрение, но тези страни все още са рай за интелектуалното пиратство. Освен тези две държави в списъка за наблюдение са включени още 10 държави - Аржентина, Венецуела, Египет, Индия, Израел, Ливан, Тайланд, Турция, Украйна и Чили.

Европейският парламент е на път да приеме директива, с която да се укаже страните-членки на съюза да не криминализират компютърното пиратство, когато то е било само за лична консумация.
12
1638
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
02 Май 2007 01:12
Евентуалното включване в черния списък означава автоматично и редица икономически санкции от страна на САЩ.

И каква е тази редица ? Ще намалят броя на американските войници в трите бази и ще им забранят да ползват циганки от района им ?
02 Май 2007 01:30
Истината е, че частни икономически интереси ни сложиха в този списък преди няколко години, след като години наред не бяхме в него. Повече информация по темата има на този адрес: http://portal.bg/news.php?cat=main&read=2 0070105003
02 Май 2007 02:31
В България всичко се обслужва от частни икономически интереси . Колко истини ще излязат , но трябва време.
То не става само с манипулации и пропаганда, трябва и акъл .
Кой ще му поиска сметка на онова ченге , което правеше шумни полицейски акции и се биеше в гърдите как се справил с пиратството и трошеше парите на данъкоплатците за тоя дето духа.
А и на другите шушумиги , които реваха за печалбите си ....
02 Май 2007 09:26
Аре, отметнаха ни Сега пак ще пуснат торентите
02 Май 2007 09:26
Честито...купихте го с кръвта на войниците - голяма печалба ще падне сега.
Излиза че за съюзници може а за опоненти не може...
02 Май 2007 13:06
Вашингтон ни "помилва" за пиратството

Сега остава и да ни "поощипе" малко и вече всичко ще е наред..
02 Май 2007 13:12
Ха мерси за информацията..особено след като парламента на Европата вземе решение, че не е незаконно да се свалят песни и филми за лична употреба въобще не ми дреме къде и как ни слагат американците. Китай и Индия са над 2 милиарда народ-как ще ги контролирате, бе САЩ-ци..Умрем от смех да видим..
02 Май 2007 14:07
Казват, че от списъка е изваден и ЕС. Какво ли означава това? Да не би целият Европейски съюз също да е бил в списъка на пиратите?
02 Май 2007 14:19
Правителството на Индия излезе с предложение да осигури на всички свои жители безплатен Интернет със скорост 2 мегабита в секунда. Според India Times, проектът трябва да бъде завършен през 2009 година.

Услугите ще се предоставят от държавните компании BSNL и MTNL, пише technews.bg.

Индийското правителство се надява, че тази мярка ще насърчи значително икономическата активност в страната.

Населението на Индия приема с радост инициативата, за разлика от големите телекомуникационни компании.
02 Май 2007 14:28
Кви са тия САЩ бре?Ние що не ги сложим в списъка на страните с най-неблагорпиятни условия за износ. Те така и не са направили нищо съществено, след като ни дадоха статут на "най-облагодетелствена нация" за обмен на стоки и услуги, още бай Желев като ходи за пръв път там 92ра година. И да не ми дават препоръки как да си решим проблема, ами да вземат да вдигнат обема на търговията в тяхна посока, че да изкараме положително търговско салдо и народа да се види с някоя стинка. Така ще могат хората да отидат в легитимните музикални магазини и да платят по 20 и нагоре лева за оригинален диск!
02 Май 2007 17:51
мил мил мил милев
02 Май 2007 18:29
Казват, че от списъка е изваден и ЕС. Какво ли означава това? Да не би целият Европейски съюз също да е бил в списъка на пиратите?

Практически целия ЕС е в "онзи" списък.

По данни на организацията у нас има над 200 LAN мрежи и над 4 хил. интернет кафенета, които предоставят достъп до пиратска музика, филми и софтуер. Тенденцията е към увеличаване на обмена чрез торенти за сметка на платения достъп до фрий сървърите. IIPA препоръча на България по-сериозни действия, особено срещу доставчиците на интернет и ЛАН-овете.

ЛАН доставчиците предоставят достъп до интернет. Други услуги, които предоставят допълнително са ИП-телефония и ИП-ТВ. Това, че от интернет могат да се свалят мп3-ки не е техен проблем.
" по-сериозни действия, особено срещу доставчиците на интернет и ЛАН-овете." - противоречи на европейските дерективи за достъп до интернет.

Редактирано от - Локи на 02/5/2007 г/ 21:37:13

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД