България е извадена от списъка за наблюдение на службата на постоянния търговски представител на САЩ, в който са включени нарушителки на интелектуалната собственост, предаде Асошиейтед прес. Освен нашата страна от листата на държавите, в които се разпространяват пиратски копия на американски филми, музика и компютърни програми, са отпаднали Бахамите, Латвия, Хърватия и ЕС.
През февруари т.г. Международният съюз за интелектуална собственост (IIPA) отправи препоръка в доклада за 2006 г. България да остане в черния списък 301. В документа се твърдеше, че през м.г. нивото на пиратския бизнессофтуер е било 69 на сто, което е спад с 2 процента в сравнение с 2005 г. Щетите са на стойност 24 млн. долара. Незаконната търговия с музикални продукти през м.г. е била 75%, а загубите от нея са за 7 млн. долара, се твърдеше в препоръката.
В България се краде най-много музика, която се презаписва на CD в нелегални студия, констатира още IIPA. По данни на организацията у нас има над 200 LAN мрежи и над 4 хил. интернет кафенета, които предоставят достъп до пиратска музика, филми и софтуер. Тенденцията е към увеличаване на обмена чрез торенти за сметка на платения достъп до фрий сървърите. IIPA препоръча на България по-сериозни действия, особено срещу доставчиците на интернет и ЛАН-овете. Сред посочените мерки бяха да се увеличи издръжката на сектор "Компютърни престъпления" в ГДБОП, забрана на уличната търговия с интелектуални продукти, образователна кампания срещу пиратството. Като една от главните причини за високите нива на пиратство се сочеше, че прокурорите и съдиите не третират нарушенията на авторското право като сериозно престъпление.
Сегашното решение на американския търговски представител означава, че той не се е съобразил с въпросната препоръка. Евентуалното включване в черния списък означава автоматично и редица икономически санкции от страна на САЩ. Роля за решението са изиграли вероятно и поредицата полицейски акции срещу големите сайтове, от които можеха да се точат филми, игри и софтуер.
----
ТЕНДЕНЦИЯ
В сегашния доклад се казва, че в Русия и Китай има признаци на подобрение, но тези страни все още са рай за интелектуалното пиратство. Освен тези две държави в списъка за наблюдение са включени още 10 държави - Аржентина, Венецуела, Египет, Индия, Израел, Ливан, Тайланд, Турция, Украйна и Чили.
Европейският парламент е на път да приеме директива, с която да се укаже страните-членки на съюза да не криминализират компютърното пиратство, когато то е било само за лична консумация.
Евентуалното включване в черния списък означава автоматично и редица икономически санкции от страна на САЩ.
И каква е тази редица ? Ще намалят броя на американските войници в трите бази и ще им забранят да ползват циганки от района им ?