Особено показателен е случаят в големия южен пристанищен град Саутхемптън, където до момента са регистрирани 4296 имигранти от новите страни на ЕС. Заради наплива на евтина работна ръка дневната надница на зидаромазачите там се е сринала наполовина - от 120 на 60 лири.
Безпрецедентният поток на имигранти от Източна Европа е увеличил населението на някои малки британски градове с цели 10 процента, отбелязва изданието, позовавайки се на секретни правителствени данни. Около 20 000 българи и румънци, "пропуснали" първата вълна на разширяването на ЕС през 2004 г., вече са получили разрешително за работа. В Бостън, който има 57 000 жители, са регистрирани 5479 новодошли. Вестникът коментира, че данните са силно занижени, тъй като в тях не са включени децата и съпрузите. Липсват и самонаетите работници с дефицитни професии като водопроводчици. Градът е център на област с процъфтяваща опаковъчна промишленост за плодове и зеленчуци, а безработицата там е само 1,6 процента.
Експерти са на мнение, че прирастът на населението на Острова е по-висок с 30-50% от официално обявените 500 000 души. Общински съветници в Слоу смятат, че в града са пристигнали най-малко 9000 души от новите страни - членки на ЕС, което на практика означава, че поне 6000 други са останали извън регистрите.
Според изданието сериозните промени са били усетени само година и половина след оспорваното източно разширяване през 2004 г. Местните власти вече са предприели извънредни мерки, за да поемат вълните от прииждащи имигранти. През почивните дни се провеждат допълнителни занятия, които целят да помогнат на децата на новодошлите да изравнят знанията си с британските си връстници.
МНЕНИЕ
Докато работодателите се радват на облагите от идването на източноевропейците, други гледат на тях със скептицизъм. "Хора пристигат и си заминават през цялото време. Те оставят боклуци по улиците след себе си, защото не разбират логиката на рециклирането", твърди Меги Пебърди, управителка на консултантска фирма в Бостън.