България не е водела преговори и не е вземала решение за опрощаване на иракския дълг от 1,7 млрд. долара, обявиха от външното и финансовото ни министерство след съобщения вчера на световните агенции, че сме изразили готовност да опростим 80 на сто от иракския дълг.
Съобщенията дойдоха от египетския курорт Шарм ел Шейх на Червено море, където вчера започна международна конференция по възстановяване и стабилизиране на Ирак. В нея участва и вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин.
При откриването на форума иракският финансов министър Баян аз Зубайди огласи, че България заедно със Словения и Полша ще се съгласи да опрости 80 на сто от иракския дълг към тях, предаде Ройтерс.
На форума министър Калфин не е поемал никакви ангажименти в това отношение, не е водил и никакви преговори за иракския дълг, заяви пред "Сега" говорителят на МВнР Димитър Цанчев. Министърът бил направил преглед на българската помощ за Ирак, представил и плановете ни в тази насока, гласи съобщение на Външно. Темата за дълга бе засегната на среща на Калфин с US зам. финансовия министър Робърт Кимит. Министърът информирал, че София и Багдад водят само технически преговори за уточняване размера на дълга. Иракската страна твърди, че нямала документ за точния му обем. Едва след уточняването на числото би могло да се водят и политически преговори за дълга, каза Цанчев. Калфин и Кимит обсъдили как американските партньори могат да помогнат на наши фирми да участват в иракски проекти.
Не е вземано решение за опрощаване на иракския дълг, не са водени и преговори, заявиха за "Сега" и от финансовото ни министерство. Източникът тълкува думите на Зубайди по-скоро като призив и изпробване на реакцията в света.
Ирак дължи около 50 млрд. долара предимно на Саудитска Арабия, Русия и Китай.
В речта си иракският премиер Нури ал Малики призова всички страни да опростят дългове на страната му. Джабор добави, че Багдад няма да замени дълг срещу достъп до петролни находища. Желанието на Русия да получи голямо петролно находище срещу отмяна на дълга е неприемливо за Багдад, заяви той. Москва вече опрости част от иракския дълг, Египет - 800 млн. долара., Парижкият клуб - 100 млрд. долара.
ПЛАН
Международният целеви договор за Ирак бе приет единодушно на конференцията. Планът предвижда конкретни мерки да се увеличат икономическият растеж и добивът на петрол. Днес участничките ще разискват сигурността по иракските граници, проблема с бежанците и политическото помирение между враждуващите етнически и религиозни общности.