Дори без да прибягва до услугите на адвокат, 72-годишната Руска Костова от Ямбол осъди вчера България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Държавата ще трябва да й плати 2000 евро за морални щети, защото е нарушила правото й на справедлив съд в разумно време. По същата причина тя ще плати и 1900 евро на 54-годишната Галина Парашкеванова от София, оплакала се от размотаване по родни съдилища.
Двете жалби, заведени заради нарушаване на чл. 6, ал. 1 от Европейската конвенция на правата на човека, попаднаха в категорията лесни дела, защото грехът на държавата бе очевиден. По първото дело бе доказано, че българските съдилища са се туткали 8 години и 9 месеца, а по второто - 4 години и 3 месеца, за да раздадат справедливост по елементарни казуси.
Руска Костова работила като продавачка в магазин за растителни препарати. През 1987 г. заболяла от контакта с отровите, а през 1988 г. била пенсионирана предсрочно. Направила си изследвания за професионално заболяване, после завела дела срещу фирмите работодателки за обезщетение. Митарствата й преминали през всички равнища на родното правосъдие, което през 1998 г. й присъдило 100 000 лева (50 евро), докато тя искала едва 2500 евро за похабеното си здраве. Чак през 2001 г. Върховният касационен съд потвърдил, че искът й е основателен и няма защо да се занижава сумата. Въпреки това обидата от бавния съд останала и жената стигнала сама до Страсбург.
Галина Парашкеванова била изпълнителен директор на Асоциацията на българските книгоиздатели от 1994-та до 1996 г., когато била уволнена. След дълги съдебни мъки тя доказала, че е отстранена незаконно, но фактът, че за целта е трябвало да изчерпа всички възможности на българската съдебна система, също й отворил път към Страсбург.
СРАМОТА
Българското правителство опита да оправдае родния съд, че не е действал мудно, но европейските съдии отсякоха по делото "Парашкеванова": "Три години и половина са загубени заради дезорганизирания начин, по който съдилищата са разглеждали обжалването на присъдата", а 1 година е отишла само да се изясни каква е дължимата съдебна такса. Освен това при трудови спорове "се изисква по-голяма експедитивност", каквато е практиката в Европа. Но не и в България.
|
|