Промени в трудовото законодателство ще уреждат временната заетост у нас. Става дума за агенции, които наемат работници, а след това временно ги предоставят на различни работодатели.
За разлика от ЕС, у нас т.нар. "временен труд чрез агенции" все още правно не е уреден. Не е регламентиран нито статутът на наетите, нито видът договори между трите страни. Междуведомствена работна група вече подготвя варианти за дейността на тези агенции, се посочва в позиция на социалното министерство в отговор на въпроси по темата, поставени от Европейската комисия.
В ЕС този тип временно наемане отдавна е разпространен, като в някои държави са определени отраслите, а в други има лимит за броя на работниците, които могат да се трудят така. Кодексът на труда у нас не урежда и възможностите за работа от разстояние, признават от министерството. Въпреки това, цялостни реформи в КТ засега не се налагат, единодушни са работодателите, синдикатите и представителите на научните среди, които дискутираха въпросите от ЕК. "Ако занапред ще се правят промени, те трябва да са само по отношение на гъвкавостта на труда", заяви Емил Мирославов от социалното министерство.
Прилагането на променливо работно време също не е много разпространено в България, а една от причините е, че липсват технически средства за отчитане на работното време, се пояснява в становището. Според бившия социален министър Иван Нейков обаче част от проблемите идват от неинформираните работодатели, които не познават всички възможности, които им дава КТ.
Трудности има и заради административните тежести при наемането на работници, смята зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян. Пречка за фирмите от малки общини е изискването трудовите договори да се регистрират в НОИ до 3-тия ден след подписването им. "Срокът на регистрацията трябва да е един месец, но работодателят да е длъжен да показва сключения договор при проверка. Ако не представи документа, глобата да е същата като за нерегистриран договор - 1000 лв.", предложи той.
За улеснение на бизнеса обаче засега се обмисля само въвеждането на онлайн регистрация на трудовите договори, предвиждат от социалното министерство.
|
|