Швеция, Великобритания и Холандия са внесли протест пред Еврокомисията, в който настояват за твърд курс към България и Румъния, съобщава германското издание на в. "Файненшъл таймс". Вестникът, който обикновено е добре информиран по европейски теми, пише, че посланиците на трите страни в Брюксел са поискали да се подхожда безпощадно към България и Румъния, когато става дума за борбата с корупцията. Конкретният повод за внесената жалба все още не е ясен.
Франция също подкрепяла инициативата, но била по-сдържана заради президентските си избори. "Тази жалба е предвестник на дискусията за евентуално налагане на предпазни клаузи на двете новоприети страни", смята Дойче веле.
Четирите страни отсега изразяват тревогата си, че ЕС може би ще се отнесе неоснователно меко към София и Букурещ. Според дипломати едновременният демарш на посланиците не е случаен. Франция и Холандия са много скептично настроени на тема приемане на нови страни в ЕС. Великобритания и Швеция пък интензивно поддържат по-нататъшното разширяване на Евросъюза. В Брюксел се твърди, че четирите са се обединили, защото ги е страх, че проблемите с България и Румъния може да имат отрицателни последствия за приемането на други страни, най-вече за Турция.
Миналата седмица британското издание на "Файненшъл таймс" предупреди, че ще има такъв протест, към който ще се присъединят поне 5 държави. Като аргумент бяха посочени твърде близките отношения на комисаря по вътрешните работи на ЕС Франко Фратини с водещи политици от България и Румъния. Това щяло да доведе до по-меко отношение към проблемите на двете държави.
Не всички държави от ЕС обаче споделят безпокойството на Швеция, Великобритания, Холандия и Франция. "Докато процедурата се развива така, както трябва да се развива, няма никаква причина прибързано да се бие тревога," казва дипломат от голяма страна в ЕС.
През януари тази година България и Румъния бяха приети в ЕС, но с необичайно строги условия. Еврокомисията създаде специален механизъм за наблюдение, който изискваше двете страни да отчетат до края на март как отстраняват недостатъците. До юни Комисията ще реши дали да бъдат наложени предпазни клаузи в областта на правосъдието и вътрешния ред. В най-лошия случай това ще означава, че присъдите, издадени в България и Румъния, няма да се признават в държавите от ЕС.
|
|