Въпреки скандала Ахмед Доган и вицепремиерът Емел Етем продължиха предизборната обиколка на ДПС в Хасково. |
Съдбата на зам.-министрите Делян Пеевски и Корнелия Нинова изобщо не е била дискутирана. Решението за уволнението е било взето от Станишев еднолично и без съгласуване с коалиционните партньори.
Лидерът на ДПС Ахмед Доган потвърди вчера този факт, като заяви, че е научил от медиите новината. "Действително нямам информация доколко двамата заместник-министри са замесени в случая или уволнението им е само за отклоняване на вниманието от по-дълбоките води в този скандал", каза Доган в хасковското село Широка поляна. Според него "политиците не трябва да се намесват в този случай, а трябва да създават необходимия комфорт на главния прокурор и на неговия екип да стигнат до дъно за генезиса на скандала, има ли сценарий, няма ли". "Вече се налага да се събере коалиционният съвет, който да вземе генерално решение, защото това касае държавата като цяло и главното управление, и цялата коалиция", заяви Доган. Той не смята, че "Булгартабак" е сериозна причина за разразилия се скандал. "Ние всички сме за приватизация, само искаме да имаме яснота за бъдещия приватизатор", повтори той.
Станишев специално вчера подчерта, че според него последните събития ще окажат оздравяващо действие върху следствието и върху съдебната система като цяло. В прессъобщението на правителствената информационна служба за решенията на премиера от събота също пише, че Румен Овчаров е потвърдил готовността си да се раздели с поста, ако това би довело до стимулиране на реформата в съдебната система и следствието. Червени депутати разясниха вчера, че това е сигнал към Висшия съдебен съвет да уволни директора на следствието Ангел Александров. Тогава щяло да се стигне и до оттегляне на Овчаров.
Следовател N1, който от четвъртък е в отпуск, обаче не смята да се предава. Пред "Сега" той обясни, че разчита думите на премиера като одобрение на своите действия. "Още като станах директор, казах, че идвам с мисията за провеждане на такива оздравителни процеси, защото корупцията е проникнала достатъчно в нашата система", каза Александров. И допълни, че неслучайно е сменил 15 директори на следствени служби. На въпрос възможно ли е призивът за "оздравяване" на следствието да включва очакване за неговата оставка, Александров отвърна, че има разделение на властите и той не е подчинен на премиера, а в неговите правомощия като шеф на следствието е да разследва и министри. "Ако някой министър се чувства засегнат, нямам намерение да сключвам бартери или сделки дали да остана на поста или не", каза още той.
Само ВСС може да освободи Ангел Александров като шеф на следствието. За оставката му трябва да гласуват 13 от 25-те във ВСС. Предложението може да бъде внесено от група от поне петима от членовете на съвета или министъра на правосъдието. 5-годишният мандат на Александров изтича през февруари 2009 г. Той може да бъде прекратен при подаване на оставка, влизане в сила на присъда за умишлено престъпление, трайна фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от 6 месеца, тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт. Досега обаче никой от ВСС не се е ангажирал с отговор на въпроса дали действията на Александров около скандала накърняват престижа на Темида.