Електроцентралата с въглища "Щаудингер" е една от най-големите в Германия и се намира до Франкфурт на Майн. |
Тези планове обаче влизат в противоречие с партньорите й от Евросъюза и обявената от Брюксел политика за намаляване на вредните емисии в атмосферата. Независимо от това Берлин смята да построи новите електроцентрали с въглища до 2012 г., тъй като това излиза по-евтино от т. нар. екологични горива. "Само ако цената на въглищата се качи и стане 45 евро за тон, това ще промени нещата", казва Валтер Винтерщелер от консултантската фирма "Буз ален". В момента един тон от тази суровина струва 20 евро.
Друга причина е голямата зависимост на Германия от внасянето на руския природен газ, срещу което се обявяват повечето енергийни концерни в страната. Постоянното повишаване на цената на природния газ върви ръка за ръка с високите цени на петрола. Предпочитанията на немците към електроцентралите с въглища имат и политически причини. Повечето партии традиционно се обявяват против атомната енергия, която осигурява 1/3 от електричеството във ФРГ. Според редица приети закони ядрените централи трябва да бъдат затворени до 2020 г.
Германия засега разчита на местни въглища независимо от предвидените големи съкращения в сектора, тъй като внасянето на суровината от чужбина излиза по-евтино. Затова и построяването на повече електроцентрали с въглища изглежда по-приемлива алтернатива.
Германия не е сама в това начинание. Холандия и Великобритания също разглеждат сериозно въпроса да строят повече подобни съоръжения за електричество. Миналата седмица Световният фонд за дивата природа обяви, че Германия и Великобритания най-много от всички в Европа замърсяват въздуха. Двете страни са първите сред "тридесетте най-мръсни" в класацията на електростанциите замърсители в Европа. Там има по десет "мръсни електроцентрали", работещи с въглища. Другите големи замърсители са Гърция, Чехия, Полша и Испания.
Един милиард души, или един на всеки седем от сегашното население на Земята, може би ще бъдат принудени да напуснат домовете си през следващите 50 години заради климатичните промени, които ще влошат съществуващата сериозна миграционна криза. Това е пък прогнозата в нов доклад на благотворителната организация Christian Aid, цитирана от Би Би Си.