Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана (вляво) разговаря с германския военен министър Йозеф Лунг по проблемите на европейската военна индустрия. |
"Американските ограничения върху износа на военна техника и технологии с двойно предназначение би трябвало да окуражат европейските държави да сътрудничат още по-тясно в отбранителната сфера", гласи стратегически документ за развитието на европейския отбранителен сектор. Документът бе одобрен на срещата на военните министри от ЕС в Брюксел вчера. "Военните индустрии в Европа трябва да станат по-интегрирани, специализирани и взаимозависими", заяви шефът на Европейската агенция по отбраната Ник Уитни. По думите му европейските правителства трябва да разчитат повече на собствените си ресурси и по-малко на американски или други чуждестранни технологии.
Приетият стратегически документ е важна стъпка към изграждане на независима европейска отбранителна идентичност, различна от тази на НАТО, отбеляза ДПА. В документа се изтъква още, че отделните страни членки трябва да работят за разнообразяване на доставките за европейския отбранителен сектор чрез включване на повече по-малки и средни компании. Задължително е да намалее и бюрокрацията при трансграничния транспорт на военна техника.
Министрите подчертават, че са необходими спешни действия, за да се спре свиването на военната технологична и индустриална база на Европа. Според тях трябва да се отворят националните пазари, за да се поддържа конкурентоспособността на компаниите.
В документа се изтъква, че ЕС се нуждае от фундаментална промяна на военната индустрия. "Не можем да продължим да определяме нашите нужди от военна техника на национална основа, да разработваме отделни програми за изследване и развитие, да придобиваме военна техника чрез отделни национални доставки. Този подход вече не е икономически изгоден", се казва в него.
Министрите на отбраната отрекоха, че се опитват да създадат "крепост Европа", която да насърчи по-голямата конкуренция вътре в ЕС, но да изолира останалите страни.
Освен това те одобриха съвместна програма на стойност 55 млн. долара за разработване на технологии за защита, включително срещу снайпери и минометни атаки.