:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,872,702
Активни 300
Страници 9,582
За един ден 1,302,066

Медсестрите в Либия спечелиха победа над мъчителите си

Джума Мишри ще обжалва оправдателната присъда пред следващата инстанция
Районният съд в Триполи оправда вчера петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени в клевета от осем офицери от либийските служби, съобщи БТА. Мъчителите съдеха медиците заради твърденията, че са били измъчвани от тях. Исковете им бяха за над 12 млн. долара. Заседанието продължи около три минути. На него не присъстваха българките и палестинският лекар. Това бе трето заседание, на което те отказаха да се явят заради липсата на превод.

Българският защитник на медиците Хари Харалампиев направи опит веднага след това да се срещне с тях в затвора "Джудейда". "Решението е справедливо и е съобразено със закона", заяви либийският адвокат на българките Осман Бизанти. Според трима от най-жестоките мъчители, които вчера дойдоха в залата, имало политически мотиви в решението на съда. Джума Мишри заяви, че ще обжалват на следваща инстанция.

"Това за мен беше страхотна, шокираща новина. Най-сетне да се случи нещо позитивно", каза от Триполи д-р Здравко Георгиев, който, макар че бе оправдан от съда по СПИН делото, все още не може да напусне джамахирията. Той обаче не се нае да каже дали това е добър знак за изхода от процеса, по който българките оспорват повторните си смъртни присъди.

От Външно изразиха удовлетворение от решението, но побързаха да уточнят, че приключилото дело за набедяване с нищо не допринася за намиране на решение на целия случай със СПИН епидемията. "За нас е важно всички заинтересовани страни да съсредоточат усилията си за решаване на двата основни проблема, свързани със съдбата на българските медици - сестрите и заразените деца", каза говорителят на МВнР Димитър Цанчев.

"Удовлетворени сме от активността през последните седмици на всички заинтересовани страни, сред които водеща роля има ЕК", добави още той.

Преди произнасянето на присъдата на районния съд от фондация "Кадафи" подготвиха почвата, като обявиха, че има надежда за скорошно разрешаване на случая с българските медици. "Признаци за скорошно уреждане на тази криза се появиха след преговори в Брюксел на 10 май между представители на семействата на либийските деца, засегнати от СПИН, и Европейския съюз", гласи комюнике на Фондацията на сина на лидера на джамахирията Сейф ал Ислам, разпространено от агенция Франс прес. "Представителите на децата приеха с удовлетворение резултатите от тези преговори и се появи лъч на надежда за много скорошно уреждане на тази криза", се казва още в документа. Преди десетина дни агенция Франс прес съобщи, че ЕС и семействата на децата, заразени със СПИН в Либия, са близо до сключване на сделка, която да помогне на българските медицински сестри да избегнат смъртното наказание. Според условията на сделката децата ще получат неограничени във времето медицински грижи от най-високо качество в чуждестранни клиники, а на семействата им ще бъдат изплатени финансови обезщетения. Роднините искаха по 10 млн.евро за всяко дете, но говорителят на роднините Идрис Лага заяви, че е възможно сумата да е много по-малка от това.



ОТСРОЧКА

Либия се е съгласила да отложи екзекуцията на осъдения на смърт египтянин Имад Абдел Уахед Мохамед Али след молба от Кайро, съобщи агенция МЕНА, цитирана от Ройтерс. Освен него още 9 египтяни, осъдени на смърт, очакват да бъдат екзекутирани. Египетският външен министър Абдел Абул Гаит е изпратил в петък писмо до либийския си колега Мохамед Абдел Рахман Шалкам с молба да бъдат отложени екзекуциите, за да се даде повече време за преговори със семействата на жертвите. Според арабиста Владимир Чуков ситуацията с българските медици в Либия е аналогична с тази на Египет. Евентуалната екзекуция днес на египтянина можело да се приеме като знак за лош развой и на делото срещу българските медици. "Либийските медии реагираха светкавично на решението да бъде отложена екзекуцията и оправдаването на българките, като обявиха, че има политическа намеса над либийския съд", обясни още Чуков.
18
2611
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
27 Май 2007 23:15
Медсестрите в Либия спечелиха победа над мъчителите си



Дано тази победа не се окаже пирова!
Аз мисля, че този "жест" на Мухомор Кадаиф е за да покаже колко е справедливо и безпристрастно либийското правосъдие, което ще реши за сестрите това, което той им заповяда.
Дано не съм прав!
27 Май 2007 23:45
Теоретично/ и ЕДИНСТВЕНО!/ , при наказателно дело за Престъпление "Клевета", от залата на Съда ТРЯБВА да излезе Осъден! Това е така, защото самото КЛЕВЕТЕНЕ е Престъпление!
Т.е, . вариантите са само два:
1. Съдът ОСЪЖДА Клеветника за престъплението "Клевета"- защото в Съда се е доказало, че Оклеветеният НЕ е извършил приписаното му от Клевеника Престъпление!
2. Съдът ОСЪЖДА "Наклеветения"- за престъплението, в което, уж, е бил "наклеветен" от "Клевеника", но в Съда се е доказало, че "Клеветата" е всъщност Истина-т.е., "Наклеветеният" наистина е извършил Престъплението, в което, уж, е бил "наклеветен" от "Клеветника", че го е извършил!
Ерго, в този случай- с медицинските ни сестри и делото за "Клевета" срещу тях- щом Съдът е оправдал българските мед. сестри, значи е приел за ДОКАЗАНО, че те са казали за мъчителите си Истина, а НЕ "Клевета"! Значи, наистина са били измъчвани от мъчителите им- а това е Престъпление и МЪЧИТЕЛИТЕ трябва да бъдат ОСЪДЕНИ за това им престъпление! КАЗАХ!
.................................
НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС
...Чл. 147. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 21 от 2000 г.) Който разгласи позорно обстоятелство за другиго или му припише престъпление, се наказва за клевета с глоба от три хиляди до седем хиляди лева и с обществено порицание.

Редактирано от - paragraph39 на 27/5/2007 г/ 23:49:54

27 Май 2007 23:53
А ако няма категорично становище , относно начина на тълкуване на някои обстоятелства, тогава какво, г-н параграф?
28 Май 2007 02:16
БАЙ ЖЕЛЯЗКО,
Съдът НЕ тълкува!
Съдът приема или НЕ приема за доказано твърдението/Обвинението/ на Прокурора или на Ищеца!
Съдът прилага закона!
При наказателно дело за "Клевета", за разлика от наказателни дело по всички други Престъпления, Съдът НЕ може да произнесе оправдателна Присъда "поради липса на доказателства"! Защото, липсата на Доказателсва, в този случай/обвинение в Престъплението "Клевета"/, означава липса на доказателства за "Клевета"! При липса на доказателства за "Клевета" ОСТАВА единствено възможното за Съда- НЯМА "Клевета", а ИМА Истина! Т.е., Истина, че е извършено Престъпление! Среден вариант НЯМА!
КАЗАХ!
28 Май 2007 03:11
Отказали да се явят на заседанието, поради липса на превод.Срамота.Навремето, др.Димитров, въпреки че е бил прост печатарски работник, за кратко време перфектно научава в килията си немски език, на който произнася защитната си реч пред съда и се превръща от обвиняем в обвинител на лайпцигския процес, а те, мед.сестри, за толкова години в Либия да не научат арабски...
28 Май 2007 03:29
DE BILL,
НЕ са длъжни!
Но Съдът е ДЛЪЖЕН да осигури преводач на Обвиняем/и/, на който/ито/ официалния език в чуждата държава, където е съдебният процес, НЕ му/им/ е "майчин език"! Освен ако Овиняемият се ОТКАЖЕ от "услугата" на преводач- но в този случай отказът си е за негова сметка!

Редактирано от - paragraph39 на 28/5/2007 г/ 03:30:40

28 Май 2007 06:17
Параграфе, приеми моите почитания изобщо, но бълтарският НК важи за бълтарския съд и цитирането му тук не е от особена полза. Освен това, не знаем точно какво е решението, а целият този процес се развива за нас така, като че ли в света няма преводачи. Ами къф беше тоа обв. акт, дет не се знае кой го е чел и на къф език...
28 Май 2007 09:09
Навремето, др.Димитров...за кратко време перфектно научава в килията си немски език, на който произнася защитната си реч пред съда...


Другарят ти Гошо Тарабата Димитров от 1929 г. до ареста му през 1933 г. се е подвизавал нелегално в Германия с псевдоним "Йорданов", та оттам е поназнайвал немски. А другото си го учил в началното училище и с това си останал
28 Май 2007 09:11
...Освен ако ми е изневерило чувството за хумор
28 Май 2007 10:25
Параграф, защо поради липса на доказателства?Поради липса на престъпен състав по смисъла на определението на закона им във връзка с обстоятелството клевета.И имах предвид тълкуванието на подсъдимите по смисъла на претенцията на ищците.
28 Май 2007 10:33
А освен това , претенцията за клевета не предполага антипода !Т.е.ако сметна, че съм клеветен , това не означава априори , че аз клеветя ответника, при липса на такава!В противен случай, всяко неспечелено дело би следвало да влече след себе си подобен лабиринт на абсурда.
28 Май 2007 10:39
.... голема "победа" - не ги осъдили .... тия съвсем изперкаха, бре ..
28 Май 2007 11:20
Да не се окаже после за пореден път, че превода от арабски на български не бил точен и "...не били компютри, а компоти..."???
28 Май 2007 11:42
" и не са ни ги зели а са ни ги върнали....."
28 Май 2007 11:56
Интересен развой. Макар че все още не се знаят съдебните мотиви за такова решение. При всеки случай Параграфът дава много интересна възможност - логично е сега нашите да заведат дело за клевета плюс отново за мъченията.
Добрата новина за мен е не толкова в оправдателната присъда, а очевидното показване на държавност и държавно мислене от либийска страна. Само това може и да доведе до някаква оптимистична развръзка в неясното бъдеще.
28 Май 2007 13:23
Дедовец, дреме му на Кадафито за твоята държавност и държавническо мислене. Истината е простичка и се крие в една думичка от текста на Франс-прес: СДЕЛКА!
В което само по себе си няма нищо лощо. Стига да стане и да е печеливша.
Очевидно сделката върви към приключване. И все по-вероятно ми се струва цялата шумотевица с тоя скалъпен процес да беше оня спасителен клон за който да се улови либийския диктатор. Още повече, че предстои ново гледане на цялото дело по същество. Един вид: видяхте ли сега колко сме справедливи! Съда отхвърли това обвинение, значи възможно е да се разгледа и същинската част. И ако вашите приятели от Евросъюза и Америка платят колкото искам, ще станем съвсем справедливи и честни! Накрая хем вълка сит, хем агнетата не са съвсем умрели! Дано не греша! Но отдавна беше ясно, че докато не платим на тоя бедуин, няма да си видим хората.
28 Май 2007 14:53
Шуменско, не може да се отрече, че Кадафи си защищава и хората, и интереса им. Това е разликата с действията на нашите в началния етап. Това си е и основата за всякакъв вид преговори.
Впрочем ми се струва, че Джамахирия трябва да се пише с главна буква - в случая се явява съществително собствено, а не съществително нарицателно.
Може и да сме противници по делото, но трябва и да се уважаваме.
28 Май 2007 18:04
Дедов, аз си мисля, че Бедуинът от палатките защитава най-вече собствения си интерес. Може да има прояви на шизофрения, но съвсем не е луд! И не може да не си дава сметка какво ще последва, когато изтърве юздите! А то неминуемо ще стане някой ден. Справка - съдбата на всички диктатори, поне от последните 50-60 години, самозабравили се и повярвали в собственото си безсмъртие.
Колкото до последната ти фраза, недомявам къде видя негативизъм в моите думи и как реши че сме противници? И защо си мислиш, че не се уважаваме?
Апропо и джамахирията не съм споменавал, ама... майната му!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД