Всички идеи около проекта на закон за Черноморското крайбрежие стават напразни. Днес в пленарната зала предстои да се гласуват преходните и заключителни разпоредби на закона, а в последния им вариант по-строгите норми за строителство по морето се отлагат с 2 години след влизането на закона в сила, стана ясно при дебатите вчера.
"Това ще даде възможност масовото строителство по морето да продължи", коментира депутатът от ДСБ Евдокия Манева, която предложи гласуваните вече ограничения да започнат да се прилагат веднага и да не се разреши разширяването на съществуващите и създаването на нови урбанизирани зони.
Със закона се въвеждат две зони с особен режим на защита. Първата е до 100 метра навътре в сушата след пясъка. Там се допуска изграждане на обекти с височина до 7.5 метра, плътност на застрояване до 20%, интензивност до 0.5%, а озеленената площ трябва да е поне 70%.
Двете години гратисен период дават възможност на собствениците да узаконят постройките, които не отговарят на изискванията.
Един от аргументите на вносителите - че двете години са нужни на регионалното министерство да приеме наредбите, бе оборено от депутата от ДСБ Евгени Чачев, според когото ведомството вече е написало всички наредби. И народният представител от "Атака" Тодор Батилов настоя нормативната уредба да се приеме и да започне да се прилага веднага. "Аргументът да се отложи влизането на закона в сила прави дебата излишен", коментира той.
Неотдавна дори депутати от управляващото мнозинство настояваха нормативната уредба да влезе в сила още това лято. Силвия Алексиева от БСП например коментираше, че не бива да се губи време, за да се спаси поне това, което е останало от морския бряг.
Санкции
Глоби от 6000 до 12 000 лв. ще плащат фирми, дръзнали да ограничат свободния достъп до морския плаж или да въведат такси за това. При второ нарушение санкцията ще стига до 24 000 лв. Когато достъпът се възпрепятства от физическо лице, глобата ще бъде от 3000 до 6000 лв. За второ провинение тя ще достига 12 000 лв.
Ми превилно, 2 години с тези дивашки темпове - са на практика достатъчни да се дозастрои бетонния пояс, наричан все още "плажна ивица". След което поне никой няма да си прави илюзии, че може да стигне до морето безплатно, че има отърване от чалгата и сергиите, че има шанс да попадне под естествена сянка и че ще види нещо зелено, освен роклите на мутресите и джиповете на мутрите.
BTW - някой колега може ли да постне актуална снимка на райското кътче м/у Созопол и Германката, наречено навремето Райски Залив? Чух, че бетона е залял ридовете почти напълно, така ли е, наистина? Благодаря предварително.