От 1 юли тази година битовите потребители на електричество ще могат да избират между услугите на 25 компании, лицензирани за търговия с ток. Сред тях има и електроцентрали като тези в "Марица-изток", които също са получили лиценз. През ноември само 12 фирми имаха такова разрешително.
Самата процедура за отказ от досегашния снабдител с електричество все още не е ясна, призна в Пловдив вчера зам.-председателят на ДКЕВР Валентин Кирчев. "Ако абонатите харесат условията на новия снабдител - цени, време за отстраняване на авариите, обслужване, те могат да се откажат от досегашния търговец и да изберат нов. Пречки не трябва да има, защото на практика няма разкачване в мрежата. Електромерите си стоят, пломбите също", каза Кирчев. Тъй като не може да съществуват две паралелни мрежи, монополът върху тях ще се запази и той ще е на сегашното ЕРП, което обслужва абонатите на регионален принцип. Така крайните потребители, избрали друг търговец, ще продължат да плащат таксата за мрежа на досегашния си оператор.
В ДКЕВР очакват още стопански абонати да се възползват от либерализацията на енергийния пазар. Засега това са направили само 30 фирми.
Не така стоят обаче нещата с битовите абонати, защото сегашните снабдители продават електричеството на пределно допустими стойности. "Трудно ми е да повярвам, че някой може да намери на пазара по-евтин ток", каза Валентин Кирчев.
Има и друга пречка пред либерализацията на пазара - липсата на достатъчно свободни количества електроенергия, които да се търгуват.
Не разбрах как ще избираме и как ще ни доставят ток различни доставчици...
Ако някой е наясно, да обясни...