Американският посланик Джон Байърли препоръча на Борис Велчев прокуратурата да елиминира паричните постъпления на мафията. |
Посланикът припомни, че само до преди 2 години в България е нямало нито осъден за пране на пари, нито специално законодателство за запориране и отнемане на престъпно имущество. Присъди вече има, подчерта той. И препрати въпроса за това дали борбата с престъпността е успешна към осъдените, които вече лежат в затвора.
Байърли обясни как преди години е нямало възможност посолството на САЩ да помага на държавното обвинение. "Сега обаче под ръководството на Велчев прокуратурата отново е отворена за активно партньорство", обяви той. Така косвено се изказа за предшественика на Велчев Никола Филчев, с когото САЩ не работеха добре.
И припомни американския модел за борба с организираната престъпност - стриктно прилагане на мерките срещу прането на пари и ефективни процедури по отнемане на незаконно придобитото имущество. "Ликвидирането на финансовите ресурси на престъпността, премахва и нея самата. Но и осъждането, и пращенето в затвора на фигури от средното ниво на престъпността не е достатъчно", допълни Байърли.
Запитан за очакваната оставка на шефа на националното следствие Ангел Александров, вчера Борис Велчев отговори, че би коментирал евентуална оставка, само ако тя стане факт. "Имахме разговор и се разбрахме, че той трябва да обяви дали подава оставка или не", каза Велчев. До късния след обяд вчера оставка не бе депозирана във ВСС.
По повод коментарите на депутата от левицата Татяна Дончева, че прокуратурата се прави на смешна с проверката по корупционния скандал, Велчев отказа коментар с думите, че главният прокурор и политиците са в много различно положение. Всички политици могат да коментират главния прокурор, когато и както пожелаят, но главният прокурор не може да коментира тях, каза той.
-----В КОМАНДИРОВКА
Главният прокурор Борис Велчев заминава днес с делегация на официално посещение на китайския си колега Дзя Чунванг. С него топла връзка поддържаше бившият обвинител № 1 Никола Филчев. Визитата е продължение на традицията за размяна на посещения и е по покана на Чунванг. Прокурорската делегация ще остане в Азия до края на седмицата. Така Велчев и заместникът му Камен Ситнилски, също член на Висшия съдебен съвет, ще пропуснат горещото заседание на кадровия орган в сряда. Тогава е крайно време висшите магистрати да вземат някакво отношение по скандала "Александров-Овчаров". Резултатите от прокурорската проверка бяха огласени в четвъртък. Според тях има данни и директорът на националното следствиеЫ и министърът да са пречили на правосъдието по делото "Топлофикация". В момента двамата се разследват за това заедно със следователката Татяна Шарланджиева и бившия зам.министър на икономиката Корнелия Нинова. В съвета вече има нагласа ако Ангел Александров не подаде оставка, уволнението му да бъде поискано. За това трябват поне 5 подписа на членове или пък искане от министъра на правосъдието. Георги Петканов едва ли ще го направи като се има предвид, че вече е в оставка. Дори и 5 подписа срещу Александров обаче не са гаранция, че той ще падне от поста. Лобито му във ВСС е стабилно, той бе избран почти единодушно през 2004 г.