Здравната каса най-сетне реши да вземе по-сериозни мерки срещу болниците, които отчитат неизвършена дейност. Контролните органи са дали предложения за прекратяване на договорите по 41 клинични пътеки в болниците и те най-вероятно ще бъдат спрени, съобщиха от НЗОК. По тях са отчитани пациенти, които или изобщо не са влизали в болницата, или са приети формално за по един ден. За цялата 2006 г. по тази причина бяха прекратени едва 6 договора по пътеки.
Най-много предложения за прекратяване на договори има по две пътеки - болести на горния гастроинтестинален тракт и болести на тънко и дебело черво. Областите, в които са установени най-много нарушения, са 7 - Кърджали, Русе, Пазарджик, Велико Търново, Габрово, Търговище и Разград. В Кърджалийско и Русенско ще бъдат прекратени договори за по 8 пътеки с различни болници. От касата обаче смятат, че пациентите не би трябвало да пострадат, т. е., че в региона ще останат лечебници, които да имат договори по всички пътеки и на болните няма да се налага да търсят лечение в съседни области.
Санкциите са резултат от специалните проверки, на които тръгнаха контрольори от националната и районните здравни каси, след като се оказа, че за март болниците са отчели рекордните 80 млн. лв. Лимитът на касата месечно за болнична помощ е 64 млн. лв. През април са направени 260 проверки. Наложени са и глоби за 643 124 лв. Освен отчет на мъртви души другите най-чести нарушения са непълно лечение, неспазване на медицинските критерии за изписване от болница, неправомерно вземане на потребителска такса и др.
В резултат от засиления контрол болниците са отчели за април дейност за 10 млн. лв. по-малко от предишните месеци. Затова от касата смятат, че на този етап няма да се намаляват цените на клиничните пътеки.
ИДЕЯ
Медицинското обслужване на децата до 10 г. да бъде само от педиатри или от общопрактикуващи лекари, които имат специалност по детски болести, предлага националният консултант по педиатрия проф. Александър Куртев. В момента децата се записват при лични лекари, но не е задължително те да са педиатри. Заради ниското заплащане броят на специалистите по педиатрия у нас намалява, предупреди проф. Куртев.
|
|