Парламентът най-сетне прие Закона за черноморското крайбрежие, като на финала избухна поредният скандал. Мнозинството вчера одобри скандално предложение на ДПС законът, който се мотае в Народното събрание вече година и три месеца, да влезе в сила чак от 1 януари 2008 г.
Новото отлагане, лансирано от Догановите депутати Несрин Узун и Камен Костадинов, взриви опозицията. Това е подарък на "мутрите, които ще продължат да строят бетонни гета по морето", коментира Евгени Чачев от ДСБ. Правят услуга на мутрите и голямо зло за поколенията, защото това ще срине най-голямото богатство на България - природата, допълни го Христо Кирчев от ОДС.
Законът, чието приемане и бездруго фатално закъсня, трябва да забрани строежите на плажа и унищожаването на дюните, а след пясъка ще се допускат само ниски градежи, разделени с много зеленина. Предвижда се също всички незаконни постройки и съоръжения по плажовете да бъдат премахнати. Тези норми обаче ще влязат в сила едва догодина, така че собствениците на нелегитимни обекти по крайбрежната ивица ще имат време да ги узаконят или поне да печелят още един летен сезон.
Отлагането означава, че сега всички, които са се притеснявали от нормите на новия закон, ще имат цели 6 месеца да прокарат инвестиционното си намерение през общинските комисии и общинските съвети и да влязат в графата "заварено положение", така че да избегнат ограниченията, коментира пред "Сега" Любен Дилов от ПГ на ОДС.
Камен Костадинов обясни, че още при първото четене миналата година от ДПС предложили законът да влезе в сила от 1 януари 2007 г. Тъй като работата по текстовете много се проточила, сега този срок просто се актуализирал за 1 януари 2008 г. "Трябва да има такъв толеранс за инвеститорите, защото законът въвежда доста строги изисквания", поясни Костадинов.
Отсрочката бе прокарана от ДПС с подкрепата на останалите депутати от управляващата коалиция. Тя събра 72 гласа, 52 бяха "против", а 16 се въздържаха. Има резон да се даде време на инвеститорите, които вече са вложили пари в проекти, да довършат плановете си по старите правила, обясни Силвия Алексиева от БСП, която бе сред най-големите радетели за спешно приемане на закона.
Мнозинството одобри и другия гратисен период, който бе разкритикуван предния ден от опозицията. Привеждането на действащите общи устройствени планове по Черноморието в съответствие с изискванията на закона ще се проточи цели 2 години - до 2010 г.