Нов опит да намери изход от хаоса с търговските си съдружия ще направи столицата. Общинските фирми да се отчетат за участията си в други смесени дружества, като предоставят информация за печалбата им през 2005 и 2006 г., реши бюджетната комисия в СОС. Още отсега обаче е ясно, че това няма да реши автоматично проблемите с неизгодните съдружия на общината.
Общинските фирми се отчитат регулярно в края на всяка година. От отчетите им не става ясно нито в какви други фирми участват, нито какви са финансовите ползи от това, обясни вносителят на докладната Вили Лилков. Не е ясно и дали общинските дружества не са апортирали имоти в други фирми.
Така например скандалната фирма "Софийски имоти" има серия от съдружия. Тя е 100% собственик на фирма "Лабело", която се занимава с търговско посредничество с разнообразни стоки. "Лабело" пък е едноличен собственик на "Заводпроект" - за архитектурни и инженерни дейности и консултации. "Софийски имоти" държи и 34% от футболен клуб "Славия", 42% от "Парк Мария Луиза", 50% от фирмата "Хемингуей" с дейност "хотели".
Не е ясно и какво се е случило с някои междувременно преобразувани общински фирми. Така например "Студентски пазар", вече вляло се в "Пазари Изток", е било едноличен собственик на фирмата "Кампус", която се занимава със събаряне на сгради и разчистване на земни маси.
В срок от един месец след взимане на решението в СОС общината да подготви анализ и за смесените дружества, в които пряко участва, реши още бюджетната комисия. Тук попадат серия от скандални съдружия, от които общината нито може да излезе, нито има полза. Така например София не получава дивидент от "Централна автогара", в която апортира около 15 670 кв.м общинска земя. "Този дял обаче не може да бъде продаден, тъй като никой не желае да участва във фирма, в която не диктува правилата, а съдружникът на общината отказва сам да го откупи", коментира Лилков.
РАЗМАХ
Голям е размахът в прякото участие на Столична община в смесени дружества, показва справка във фирмените регистри. Така например общината има 25% във фирмата "Прогрес", която се занимава с производство на бои, лакове и подобни продукти. Столицата държи и 20% дял в "Банкя - 21", занимаваща се с довършителни строителни дейности, както и 25% в ресторантьорската фирма "Форум". Сред партньорите на общината е и "Свежестина" - в съвместната фирма "Свежест" за пране и химическо чистене. "Сирена - 98", в която София има 6% дял, пък се занимава с посредничество с хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия. София се занимава и с производство на обувки, притежава 30% дял във фирма "Шевро".
|
|