:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,697,545
Активни 682
Страници 8,475
За един ден 1,302,066

След учителите и вузовете заплашиха с протести

Ректори искат 25% увеличение на заплатите, обсъждат бойкот на академичната година
След учителите и преподавателите от висшите училища поискаха по-високи заплати и заплашиха с ефективни протести. 25% увеличение на възнагражденията поиска Синдикатът за висше образование и наука към КНСБ в писмо до президента и лидерите на управляващата тройна коалиция. То бе представено на дискусия за финансирането на науката и висшето образование. Искането идва дни след като просветният министър Даниел Вълчев обеща същото по размер увеличение на учителските възнаграждения с пари от икономии в бюджета на МОН.

Според профсъюза и парите за вузовете могат да дойдат от същия източник. Синдикатът цитира данни на ЕК, че България е на последно място по заплащане на труда на изследователите. Българските учени получават 26 пъти по-малко от швейцарските и 2 пъти по-малко дори от румънските си колеги. Средно за Европа учените с над 15 г. стаж получават 52 600 евро годишно, а българският учен - 4593 евро. Синдикалистите предлагат от следващата година началната заплата на професорите да се повиши на 1043 лв., а на доцентите да стане 879 лв. Те поискаха и държавата да им дава пълната субсидия, тъй като сега превежда само 90% и така ощетява висшите училища и БАН с 35 млн. годишно. Исканията се подкрепят от ректори и зам.-ректори. Мнозина от преподавателите заявиха, че са скептично настроени и не очакват реални резултати. Да откажем да открием учебната година през октомври, призова зам.-ректорът на СУ проф. Любомир Лилов. Ректорът на НАТФИЗ проф. Станислав Семерджиев дори настоя да се обсъди бойкот на кандидатстудентската кампания. Участниците в дискусията се договориха да започнат консултации за организирането на ефективни протести.



РЕФОРМА

Тристепен модел за кариерно развитие на учителите - младши, старши и главен учител, ще обсъждат днес синдикатите, работодателите и държавата на среща в МОН. До степента "младши" ще се стига след 12 години стаж, обясни министър Даниел Вълчев на среща с училищни директори в Пловдив. Днес отрасловият съвет към министерството ще решава и по какви критерии да се оценява трудът на учителите, след като елитни училища бойкотираха диференцираното заплащане.
9
2529
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
05 Юни 2007 20:12
Да стачкуват!Иначе никой няма да ги чуе.Отделен е въпроса, че като ги чуят дали ще им обърнат внимание.Не е редно човека, който създава и лекаря, и полицая, и всички останали професии да взима малко повече от чистачка.
05 Юни 2007 21:53
П О З И Ц И Я

на Софийска градска организация на ПД Социалдемократи
приета на Градски съвет проведен на 04.06.2007т.

В структурите на ПДС членуват много учители и служители работещи в средното образование, т. е. с тази позиция ние изразяваме и защитаваме интересите на една социална група която е свързана с нас. Освен това считаме, че поради изключително ниското заплащане в системата на средното образование е започнал лавинообразен процес на недостиг на кадри. За да има квалифицирани учители, които да обучават нашите деца, а не случайно попаднали в системата хора, както вече се случва по редица предмети ние решихме:

1.Подкрепяме колективите които се отказват от диференцираното заплащане в предложения му вид защото

•Предложените критерии за оценка не са обективни, тъй като не отчитат различните условия на труд в различните училища..
•Няма такава практика в Европа, учители да оценяват труда на свои колеги.
•Въвеждането на диференцираното заплащане в този му вид няма да доведе до подобряване на материалното състояние на работещите, а само до конфликти в колективите.


2.Подкрепяме предложеното от Министър Даниел Вълчев увеличение на основната заплата с над 20%.
3.Апелираме към Министъра на финансите г-н Пламен Орешарски увеличението да бъде въведено от 01.10.2007г.

05 Юни 2007 22:22
Следващото попълнение на "лавината" .
05 Юни 2007 23:39
Ама ний отдавна трябваше да я бойкотираме!

Тя цялата образователна система е за бойкот, но по различни причини, не само финансови.
06 Юни 2007 10:34
Това за "ровещите по кофите за смет професори" е най-голямата дивотия - всяко хабилитирано лице цоца от по няколко места, заплатите от основното им работно място им са само за джобни. Ами, ето, погледнете малко по-нататък във вестника статията за фонд "Земеделие" - нека да бъдат изнесени данни какви грамадни суми са потънали от фонда, по различни пътища, в джобовете на титаните на родната селскостопанска наука, пък после нека да обсъждаме каква да е доцентската заплата.
06 Юни 2007 14:33
Много е грешно да се разделят УЧИТЕЛИТЕ от ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ в университетите. Това е едно цяло и не може да се разделя.Никой не може да каже че преподавателя в университета е по-важен от учителя както и обратното......
06 Юни 2007 15:26
Не съм съгласен, че трябва да се вдигат заплати само, защото били ниски. За да са високи трябва да има качество, за да има качество трябва да има критерии. Какво прави правителството? Казва оценявайте се сами! Не става така! Бизнесът трябва да казва кои училища какви кадри вадят и съоттветни министерствата да мотивират за добрата работа на училищата. Не може да няма статистика кое училище генерира безработни, кое учени и кое управници. И после всички да искат еднакви заплати. При това високи
06 Юни 2007 15:44
Без никакви условия заплатите на преподавателите от ВУЗ и БАН трябва да се вдигнат несимволично.
Мераците някакви външни за науката фактори да определят критерии за оценяване на качеството на преподаването и на научните изследвания са нелепи. Още повече пък всемогъщият и всезнаещ бизнес, или пък студентите - те просто не са компетентни.
Няма кой да оценява, освен самата научна общност. Имам някакви впечатления за начина на атестирането (нехабилитираните на 3 год, а хабилитираните на 5 год.) - доста сурова процедура. От много места могат да се извлекат аргументи за вдигането на заплатите. И нито едно състоятелно съображение против.
06 Юни 2007 16:01
Не съм много съгласен с някой от горните, защото:
1. Заплатите в държавния сектор умишлено се държат на ниско ниво. Ако мерило за тях е брутния вътрешен продукт, то той е много разтеглива величина при повече от 60% сив сектор в икономиката. Ако сте ровили в НСИ - както на ммен ми се наложи за един служебен анализ, ще видите какъв хаос е в данните и как се натъманяват те. БВП е поне с 40% по-голям в действителност.
2. Ниското ниво на тези заплати гони читавите хора, остават само онези които нямат избор. И те си мълчат пред безобразията на управляващите ръководители във всяко едно от държавните или общински звена. Не само при учителите. Или си затваряш устата, или изчезваш. Това е златното правило. Корупцията започва от началник отдел в община, от директор на училище нагоре. Това е!
3. Доброто заплащане е мотивация. От такава българската държава няма нужда. За да могат управляващите да крадат като за последно, не им трябват мотивирани, умни, честни и работливи служители.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД