След учителите и преподавателите от висшите училища поискаха по-високи заплати и заплашиха с ефективни протести. 25% увеличение на възнагражденията поиска Синдикатът за висше образование и наука към КНСБ в писмо до президента и лидерите на управляващата тройна коалиция. То бе представено на дискусия за финансирането на науката и висшето образование. Искането идва дни след като просветният министър Даниел Вълчев обеща същото по размер увеличение на учителските възнаграждения с пари от икономии в бюджета на МОН.
Според профсъюза и парите за вузовете могат да дойдат от същия източник. Синдикатът цитира данни на ЕК, че България е на последно място по заплащане на труда на изследователите. Българските учени получават 26 пъти по-малко от швейцарските и 2 пъти по-малко дори от румънските си колеги. Средно за Европа учените с над 15 г. стаж получават 52 600 евро годишно, а българският учен - 4593 евро. Синдикалистите предлагат от следващата година началната заплата на професорите да се повиши на 1043 лв., а на доцентите да стане 879 лв. Те поискаха и държавата да им дава пълната субсидия, тъй като сега превежда само 90% и така ощетява висшите училища и БАН с 35 млн. годишно. Исканията се подкрепят от ректори и зам.-ректори. Мнозина от преподавателите заявиха, че са скептично настроени и не очакват реални резултати. Да откажем да открием учебната година през октомври, призова зам.-ректорът на СУ проф. Любомир Лилов. Ректорът на НАТФИЗ проф. Станислав Семерджиев дори настоя да се обсъди бойкот на кандидатстудентската кампания. Участниците в дискусията се договориха да започнат консултации за организирането на ефективни протести.
РЕФОРМА
Тристепен модел за кариерно развитие на учителите - младши, старши и главен учител, ще обсъждат днес синдикатите, работодателите и държавата на среща в МОН. До степента "младши" ще се стига след 12 години стаж, обясни министър Даниел Вълчев на среща с училищни директори в Пловдив. Днес отрасловият съвет към министерството ще решава и по какви критерии да се оценява трудът на учителите, след като елитни училища бойкотираха диференцираното заплащане.
|
|