МВР е охранявало Младен Михалев-Маджо на 16 май, когато той бе доведен в Съдебната палата, за да даде показания по делото за убийството на Милчо Бонев-Бай Миле. Това разкритие направи вчера шефът на подкомисията за контрол на службите към парламентарната вътрешна комисия Татяна Дончева.
"Той е вкаран с кола от МВР, с охрана на МВР и с лична охрана", заяви Дончева. Комисията изслуша зам.-министъра на правосъдието Димитър Бонгалов, който бе поискал помощ от МВР за Съдебната палата в този ден. Той потвърди казаното от червената депутатка и обясни, че до мерките се стигнало след анонимен сигнал за готвено нападение върху свидетел по важно дело, получен на 8 май. Това била причината за засилената охрана в Съдебната палата на 16, 17 и 18 май.
Вчерашните обяснения влязоха в рязко противоречие с твърдението на министър Румен Петков, който малко след събитията около разпита на Маджо обясни, че полицията е била извикана, за да пази магистратите. Полицаите действали изцяло по разпореждане на съдебна полиция. Бонгалов пък тогава първо излезе с версия, че има оперативен сигнал за готвен терористичен акт. Затова периодично палатата се проверявала за бомба. И понеже в правосъдното министерство нямали специална техника, потърсили екипите на ДОТИ. Техни служители обаче не бяха забелязани сред гардовете. Запитан защо се пускат граждани при такава заплаха, Бонгалов обясни, че не било намерено нищо.
От МВР в същия ден обявиха, че при тях е постъпило искане за съдействие от Бонгалов заради "опасност от физическо премахване на свидетел" и не са компетентни да обяснят какво е наложило тази засилена охрана. Покрай мерките се стигна и до сблъсък между полицаи и фоторепортер. От Военноокръжната прокуратура в столицата стигнаха до извода, че няма данни за упражнено насилие и отказаха да образуват дело срещу униформените, които пазили "защитен свидетел".
Вчера Бонгалов обясни още, че в сигнала се говорело за готвено убийство, като най-вероятно със съдействието на човек от охраната в сградата на Съдебната палата щяло да бъде внесено оръжие. Атентатът пък щял да се извърши от дрогирано лице, което да прекъсне връзката с групата, организирала покушението. Имало съмнение, че 2-3 лица от криминалния контингент са седели на местата на гражданите в залата.
Според Татяна Дончева анонимният сигнал за покушението много напомнял на изрядна полицейска справка. В отговор на въпрос дали то може да е изфабрикувано от полицията, Бонгалов заяви, че "не изключва нищо".
Дончева запита Бонгалов защо разпитът на Маджо не е проведен в централния затвор, където има специално оборудвана зала. За изслушване пред депутатите е бил поканен и шефът на столичната полиция Румен Стоянов, но той получил указания от министър Румен Петков да не се яви. От МВР обясниха, че няма практика да бъдат викани професионални ръководители за изслушване в комисии и подкомисии, което не е вярно, защото шефове на различни служби бяха викани доста често в парламента. Другият аргумент на МВР е, че Румен Петков и без това днес ще се яви пред вътрешната комисия по този и други въпроси.
Маджо е сред свидетелите и по делото срещу братята Маргини, което продължава в петък. Още отсега обаче се знае, че ще то ще бъде отложено за пореден път, тъй като Красимир Маринов-Големия Маргин е в болничен до 18-и юни. От съда вчера казаха за "Сега", че Маджо не е бил открит, за да получи призовката си. Така че драстичните мерки за сигурност в петък ще се разминат, коментираха магистрати.
---
ВЪПРОСИ
"Само с един министър ли присъства СИК във властта?" Така Дончева отговори на въпрос дали групировката не е на власт и без Бойко Борисов да е спечелил парламентарни избори. На пленума на БСП преди няколко дни Дончева заяви, че ако социалистите продължават по същия начин, на власт ще дойдат Борисов и СИК.
|
|