Еврокомисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер и германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, които са на посещение в Либия, дадоха "предпазлива" надежда за положителното решаване на случая с осъдените на смърт български медсестри и палестинския лекар. Двамата европейски пратеници бяха на посещение в Триполи. В същото време обаче синът на Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам, прогнозира, че усилията за освобождаване на петте българки и д-р Ашраф са близо до приключване след позитивните европейски инициативи. Ал Ислам разговаря с Фереро-Валднер и Щайнмайер в неделя вечерта. "Ние сме на последната миля от маратона, в най-трудния етап. Резултатите ще бъдат добри. Надяваме се, че това е началото на края на този проблем", добави синът на Кадафи. Според него ключът към окончателното решение е в либийската правосъдна система и в либийските семейства.
Президентът на САЩ Джордж Буш бе далеч по-предпазлив в София. Той обяви, че Вашингтон е дълбоко загрижен за съдбата на сестрите. Страната му силно подкрепя освобождаването на сънародничките ни, но същевременно трябва да се мисли и за заразените със СПИН деца. "Заедно с ЕС Съединените щати допринасят за отпускане на помощ за страдащите от тази болест либийски деца и за техните семейства", напомни Буш. Той обаче не посочи конкретни параметри на американското участие във фонда за лечение на заразените деца.
Преди дни шефът на асоциацията на родителите на заразените либийчета Идрис Лага даде надежда, че семействата са склонни за отмяна на смъртните наказания, но няма да отстъпят за освобождаването на шестимата затворници. Лага бе категоричен, че споразумението трябва да гарантира разходите и безплатно лечение за болните деца в европейски клиники и изплащането на компенсации за родителите. Първоначално роднините поискаха по 10 млн. евро за всяка жертва с уговорката, че цифрата подлежи на коментар.
---
ВЪЗХИЩЕНИЕ
След срещата си с българките и палестинеца Фереро-Валднер заяви, че се възхищава на куража и силния дух на сънародничките ни, които са преминали през толкова тежки изпитания през последните осем години. Еврокомисарката ги е уверила, че могат да разчитат на пълната й готовност да помогне. Тя допълни, че в момента има възможност за решение на случая и тя ще бъде използвана максимално. "Виждаме "прозорче" за разрешаване на случая и намерението ни е да се уверим, че то няма да се затвори, преди да сме го използвали", допълва Фереро-Валднер. Тя подчерта, че ангажиментът на Еврокомисията за подпомагане на здравеопазването в Бенгази е дългосрочен. Двете страни са се споразумели за изграждането на Център за борба със заразни болести в Бенгази, който ще обслужва не само града и региона, а и съседните африкански страни.
|
|