:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,904
Активни 762
Страници 16,469
За един ден 1,302,066

МВР се включва активно в събирането на дългове

Камарата на съдебните изпълнители сезира трима еврокомисари за проблема с облагането на работата им с ДДС
Полицията, КАТ, паспортните служби, както и други структури на МВР ще оказват задължително съдействие на съдебните изпълнители в тяхната работа. Това ще съдържа съвместна инструкция между вътрешното, правосъдното министерство и Камарата на частните съдебни изпълнители, която до дни ще бъде обнародвана в "Държавен вестник", съобщи пред журналисти шефът на Камарата Георги Дичев.



Очаква се включването на МВР да подобри рязко събирането на дълговете. По силата на Гражданския процесуален кодекс и закона за частните съдебни изпълнители МВР трябва да съдейства и сега, но на много места полицията отказвала помощ под предлог, че не се налага. Така например в Сливен съдебна изпълнителка трябвало да ходи сама в ромската махала, за да събира дългове, защото от полицията й отказали съдействие, разказа Дичев.

На съдебните изпълнители - особено в София, пък им се налагало да чакат по месец-два справка от КАТ за това чия собственост е даден автомобил. В това време съответният длъжник може бързо да смени собствеността на колата си, за да избегне изпълнението. Инструкцията сега ще задължи КАТ да прави такава справка в рамките на 24 часа. Паспортните служби ще оказват съдействие за спиране от пътуване в чужбина на хора с над 5000 лева неплатени дългове. Освен това вече съдебните изпълнители ще могат да искат и устно съдействие от полицията, която ще е длъжна да им го окаже.

Камарата на частните съдебни изпълнители ще сезира и трима еврокомисари - на правосъдието и вътрешните работи, на конкуренцията и за защита на потребителите, заради проблема с облагането на нейните членове с ДДС. Въпреки че Конституционният съд премахна облагането, Националната агенция по приходите пусна указания, че съдебните изпълнители, адвокатите и нотариусите трябва да се регистрират по ДДС и да начисляват данъка. Указанието на НАП също бе оспорено пред Софийския административен съд, който ще гледа делото в средата на юли. Междувременно обаче парламентът бърза да гласува сходен на отменения от КС текст и дори той мина на първо четене.

Според частните съдебни изпълнители специално за тях това е недопустимо - както и заради естеството на работата им, така и защото държавните им колеги нямат задължение да начисляват ДДС, което е нарушаване на правилата на конкуренцията. "За нас би било изгодно да се регистрираме по ДДС и да го начисляваме, но за хората това не е така. Затова и сме против", заяви Дичев.



---При съседите---



Съдебните изпълнители в Гърция са с далеч по-големи правомощия от българските си колеги. Те могат дори да арестуват длъжници и да искат от съда да ги вкара в затвора до 3 месеца. Това обаче се налагало рядко, защото, стигне ли се до този вариант, обикновено длъжниците намирали пари и плащали. Освен това съдебните изпълнители се занимават изцяло с призоваването и връчването на книжа. Те могат да залепят призовката на вратата на длъжника и да оставят копие от нея в полицията, като тогава той се счита за призован. Гръцките съдебни изпълнители, които са 21 000, имат правото да отварят сейфове, да извършват обиски, да правят проверки на помещения, да влизат в жилища на длъжници, без да искат съгласието им. Те могат и да поискат от всяка банка да каже дали длъжникът има сметка при тях и дали има наличност за изплащане на дълга. Пред съда банката е длъжна да каже не цялата сума в сметката, а просто да погаси дълга на длъжника до стотинка. И в Гърция имало опит за въвеждане на ДДС върху дейността на частните съдебни изпълнители, но след големи спорове правителство и парламент били принудени да се откажат.
8
4589
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
18 Юни 2007 09:38
Аз така и не съм съгласен да си платя здравната осигуровка за времето което съм бил здравно осигурен в Германия, да не стане грешка - не съм ползвал здравни услуги в РБ за този период, здравни услуги съм ползвал в само в Германия! Относно 4астните съдии изпълнители, да вземем да им позволим я крак, я глава да счупват ако длъжника се опъва.
18 Юни 2007 10:48
Интересна държавица сме!
На престъпниците, престъпили закона се пуска амнистия и се опрощават години затвор, а на нарушителите - гонка до дупка и конфинскация на имущество.
Извод:

Като дойде съдия изпълнител му запалете къщата - така ще сте квит! Вие опростени и равносметката - танто на кукуригу?

Питане:
Абе до кога ще избираме дебили да създават нормативи за идиоти???
18 Юни 2007 11:27
Работата е пределно ясна: който има дългове не е съгласен.Който няма е съгласен с гръцката система плюс чупене и рязане на ръце. И кое в края на крайщата е справедливо и нормално???
18 Юни 2007 13:24
те това е - като няма смелост и сили да се вкара в затвора някоя акула меверето пак ще отчита дейност с ловене на цаца

18 Юни 2007 13:32
Баламурник,
наистина сме интересна държава.
Значи частните съдия изпълнители събиращи частни дългове, ще вземат комисионни, няма да плащат данъци, а полицията вместо да гони престъпниците и с парите на данъкоплатците ще им върши работата.
Не е ли малко нахално до наглост ?
*
Ако искат съдействие от полицията да бъдат така добри да си плащат за това, заедно с плащането на дънъци, като останалите граждани.
Ако тяхното не е бизнес, а социална дейност, то да бъдат така добри да не прибират печалба в частните си джобове, а да я внасят изцяло в държавния бюджет.
18 Юни 2007 14:52
Преди два дни ченге беше уличено в побой над длъжник.
Събирачът на дулг се оказа роднина на заемодателя.

Схемата се мултиплицита. Роднина -милиционер, длъжник, роднина- милиционер.

Кофти е ако се окаже че и длъжника е ченге, но дотогава ще измислят схема.

18 Юни 2007 16:28
Ми като не им стиска сами да си вършат работата да се откажат бе! Насила ли са ги накарали да стават частни съдебни изпълнители?
Не разбрах гръцките изпълнители имат ли право да таковат жената на длъжника
18 Юни 2007 18:15
Че какво и пречеше на държавата да си събира същите пари със същите тези полиционери?Явно немаше далавера, а Сега проценти за Частните, проценти и за учавстащите подизпълнители-полиционери!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД