Днес изтича крайният срок за подаване на документите
за кандидатстване в Софийския и Медицинския университети. До момента само в София желание да се явят на изпити в най-големия вуз са подали около 10 000 кандидати. Те ще се борят за 4037 места за бакалаври редовно обучение и за 365 места в магистърските програми след средно образование. От есента в Медицинския университет в София ще се обучават 120 бъдещи лекари, 80 студенти по дентална медицина и 100 студенти по фармация. В УНСС приемът на документи продължава до 10 юли. Новоприетите бакалаври редовно обучение ще са 2820, а магистрите след средно образование - 120. Кандидатите за Университета по архитектура и за Русенския университет ще подават документи до 7 юли.
Детски кардиолози от Израел ще оперират
български деца, съобщиха от Националната кардиологична болница. Проф. Алханан Брукхаймер, детски кардиолог, и проф. Ейнат Бирк, директор на клиника по детска кардиология от Детския медицински център "Шнайдер" в Израел, ще гостуват от 9 до 12 юли на болницата. Специалистите ще диагностицират и лекуват 7 деца със сложни и редки вродени сърдечни малформации. Ако тези деца бъдат изпратени в чужбина, лечението само на едно от тях би струвало около 16 000 долара или общо за 7-те деца - около 114 000 долара. Посещението на лекарите у нас се реализира и финансира от фонда за лечение на деца.
Договори за сътрудничество с две гимназии
е сключил Нов български университет, съобщи вчера ректорът доц. Сергей Иванов. Това са частната гимназия "Балканика" и Класическата гимназия. Университетът ще помага на двете училища при адаптирането на учебните планове към изискванията на висшето училище, като включи лектори в преподаването. Учениците ще могат да се запишат на специални курсове, по време на които ще набират кредити за университетско образование. По този начин след завършването на гимназията ще могат да учат за бакалавърска степен три години вместо четири.
В София започва от понеделник лятното косене на
междублоковите пространства и останалите зелени площи на територията на общината. 750 000 лв. са предвидени за тази дейност, съобщи зам.кметът Мария Бояджийска. Предстои и провеждането на социологическо проучване за мнението на столичани за разделното събиране на отпадъците. Такова се прави за пръв път и цели да подобри ефективността. В крайградските райони с по-големи парцели с градини ще стартира и друг екопроект - за произвеждане на тор от зелените отпадъци.
42,3 вестника и 0,5 книги и брошури
са се падали на човек от населението през 2006 г., показват данните на Националния статистически институт. Спрямо предходната година броят на вестниците на човек се е увеличил с 2,3, когато на лице са се падали 40 вестника. Спрямо 2000 г. намалението е с 11,9, когато на човек са се падали 54,2 вестника. Броят на книгите и брошурите спрямо предходната година е без промяна, спрямо 2000 г. намалението е 0,7, когато на лице са се падали 1,2 броя.
|
|