Всички варианти за запазване на национален парк "Странджа", включително и налагане на 2 г. мораториум за строителство, обсъдиха вчера министрите. "Мерките ще бъдат приложени, ако и петчленният състав на ВАС да реши, че отменя защитения статут на парка", съобщи екоминистърът Джевдет Чакъров. До няколко дни МОСВ ще обжалва решението на 3-членния състав на ВАС.
"Тъй като национален парк "Странджа" е включен в Натура 2000 и там трябва да има изключително стриктен режим, мога да наложа забраната за строителството", обясни министърът. "По същия начин наложих забрана за строителство в Иракли и в Кресненското дефиле", мотивира се Чакъров.
Ако съдът окончателно отмени статута на парк "Странджа", Чакъров имал готовност да стартира и нова процедура за обявяването му за национален парк отново в същите граници, съобщи той. Процедурата обаче е дълга, трябва да мине и през парламента. "Няма да има пазарлъци с местната власт за статута на парка", категоричен беше Чакъров вчера. Кметът на Царево Петко Арнаудов предложи паркът да бъде запазен, но като се извадят апетитните земи край морето.
Чакъров е докладвал на МС още, че предстои оглеждане на цялото екологично законодателство, за да бъдат премахнати всички възможни вратички да се случи това, което в момента се случва с парк "Странджа". Той ще предложи и дискусия дали да не се отнеме правото чрез закон да се обжалват решения за статута на защитените територии.
"Обезпокоен съм как ще сформираме 5-членен състав, който да разгледа делото за парк "Странджа", обяви пък вчера председателят на ВАС Константин Пенчев. Според него сериозният обществен натиск влияe върху безпристрастността на съда и трудно ще се намерят магистрати, които да разгледат казуса.
Пенчев обясни, че съдиите, подписали решението, са получавали заплахи и в момента магистратите от ВАС били стресирани. Въпреки обществената нагласа, че "съдът е на страната на мутрите и бетона", вината за положението е на изпълнителната и законодателната власт, смята той. Шефът на ВАС попита защо министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров не е поправил заповедта за Странджа, докато делото месеци наред e висяло пред ВАС. "Изпълнителната власт не направи нищо. Сигурно чакат нови жалби", каза Пенчев. Всъщност през 2006 г. границата на парка беше нанесена върху картата на възстановената собственост в община Царево. Заповедта обаче не е била преобявявана.
"Границите на съответните паркове са установени със съответните заповеди и те са ясно разписани", коментира Джевдет Чакъров. Заповедите са издадени по надлежния ред, те са достатъчно конкретни и са в сила, допълни министърът.
ЗАСАДА
В сряда вечерта репетицията за парада на МВР пък съвпадна с протеста срещу заличаването на парк Странджа в градинката встрани от пл. "Батенберг". Неочаквано за близо 500-те демонстранти, размахващи плакати, пеещи и танцуващи странджански хора, музиката им беше заглушена от маршове и карета от маршируващи служители на МВР, колеги на 50-ината полицаи, които ги охраняваха на предния им протест. При вида на полицаите еколозите започнаха да скандират "още, още".